Ból piersi po bokach – najczęstsze przyczyny. Co powinno niepokoić?
Ból piersi po bokach, ale i na całej powierzchni tak jednej piersi, jak i obu, może wywołać wiele przyczyn. Najczęściej za dolegliwości odpowiadają hormony. Zdarza się jednak, że to objaw urazu czy pojawienia się zmiany, częściej niegroźnej niż złośliwej. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest ból piersi po bokach?
Ból piersi po bokach, ale i w innych fragmentach piersi, może pojawiać się w kobiet w każdym wieku, w wielu różnych okolicznościach. Zdarza się, że mastalgia (ból piersi) występuje w każdym cyklu miesiączkowym (mastalgia cykliczna), ale i nie musi być z nim związana (mastalgia niecykliczna).
Ból piersi może mieć różny charakter. Bywa, że obejmuje obydwie piersi, jedną pierś lub ich fragmenty. Może być lekki, umiarkowany lub silny. Piersi mogą wykazywać wrażliwość na dotyk (pierś boli przy ucisku, nasila się przy ucisku czy dotyku i zdejmowaniu stanika), ale ból może także nie ustępować. Niektóre kobiety opisują go jako ciągły, inne jako tępy czy kłujący. Pojawia się również piekący ból w piersiach. Poza tym piersi mogą wydawać się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. To kwestia indywidualna.
2. Ból piersi a hormony
Ból piersi po bokach, jeśli jest symetryczny (pojawia się w tym samym miejscu i w obu piersiach), gdy nie wyczuwa się żadnych zmian (guzków czy zgrubień), najpewniej jest pochodzenia hormonalnego. Ból cykliczny piersi jest związany z cyklem miesiączkowym. To konsekwencja zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.
Dolegliwości mogą pojawiać się na kilka dni przed planowaną miesiączką (to jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego - PMS, ale i w połowie cyklu, na okoliczność jajeczkowania (owulacja). Ponieważ w tkance gruczołowej gromadzi się woda, piersi stają się obrzmiałe, nabite i bolesne. Dyskomfort najczęściej ustępuje podczas miesiączki lub zaraz po niej.
Często ból obu piersi, który nasila się szczególnie w ciągu kilku dni poprzedzających wystąpienie miesiączki, jest objawem choroby włóknisto-torbielowatej piersi. Mastopatia to określenie na łagodne, nienowotworowe zmiany w obrębie piersi, które charakteryzuje zwyrodnienie tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Typowe jest wyczuwalne zwiększenie grubości lub spoistości fragmentu tkanki gruczołowej piersi oraz obecność drobnych guzków w piersi (należy je różnicować z innymi, poważnymi schorzeniami piersi). Stan ten dotyczy zwykle kobiet między 30. a 40. rokiem życia. Po menopauzie dolegliwości ulegają złagodzeniu.
Za ból piersi po bokach, ale i na całej powierzchni, odpowiadają także hormony typowe dla okresu ciąży, ale także połogu i karmienia piersią. To jeden z najwcześniejszych objawów ciąży, za który odpowiada wzrost aktywności hormonalnej (ciekawostką jest, że na pytanie, jaka jest różnica w bólu w piersiach przed okresem a ciążą, wiele kobiet mówi, że… żadna). Ból piersi podczas karmienia dziecka w pierwszych dniach po porodzie może świadczyć o niewłaściwym przystawianiu noworodka, ale także o nawale i zastoju pokarmu czy zapaleniu piersi.
Ból piersi może na podłożu hormonalnym może pojawić się także w innych okresach. To pokwitanie i przekwitanie. W okresie dojrzewania dolegliwości wywołuje rozwijająca się tkanka gruczołowa sutków i produkcja żeńskich hormonów płciowych. U kobiet w okresie menopauzy to konsekwencja zanikającej tkanki gruczołowej i wygasania funkcji czynnościowej jajników.
3. Inne przyczyny bólu piersi
Ból niecykliczny piersi pojawia się rzadziej, może mieć wiele przyczyn. Towarzyszy urazom, bywa efektem nadmiernego wysiłku fizycznego, pojawia się także wskutek noszenia niewłaściwie dobranego biustonosza. Zdarza się, że dokucza także wtedy, gdy w piersiach występują zmiany, takie jak:
- duże torbiele i cysty. Problem dotyczy na ogół kobiet między 30. a 50. rokiem życia,
- gruczolakowłókniaki w postaci zaawansowanej. Problem dotyczy zwykle kobiet przed 30. rokiem życia,
- brodawczaki wewnątrzprzewodowe. Zmiany pojawiają się u kobiet pomiędzy 40. do 50. rokiem życia,
- rak piersi - głównie w postaci zaawansowanej.
Za ból piersi po bokach (ale i na całej powierzchni) może odpowiadać także przyjmowanie niektórych leków, na przykład antydepresyjnych, kardiologicznych, antybiotyków czy hormonalnej terapii zastępczej.
4. Ból piersi po bokach – kiedy do lekarza?
Ból piersi po bokach, jeśli nie jest uciążliwy, można łagodzić domowymi sposobami. Pomoże ciepły prysznic czy zażywanie oleju z wiesiołka (przez co najmniej miesiąc). Istnieją jednak sytuacje, które powinny skłonić do wizyty u lekarza. Niepokojący jest zarówno silny ból, który znacznie wpływa na jakość codziennego funkcjonowania, jak i dolegliwości, którym towarzyszą takie objawy jak:
- wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny z brodawek,
- wciągnięcie brodawki, ból i obrzęk oraz zaczerwienienie piersi, nadmierne ocieplenie piersi,
- wyczuwalny guzek w piersi,
- powiększone węzły chłonne,
- zmiana wyglądu skóry.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.