Bromelaina - działanie, zastosowanie, przeciwwskazania
Bormelaina to organiczny związek, który pozyskiwany jest z owoców ananasa. Jej właściwości wykorzystywano już w czasach starożytnych, łagodząc niektóre dolegliwości. Dzisiaj bromelaina stanowi składnik wielu leków i suplementów diety, dzięki czemu może służyć ludziom także współcześnie. Zobacz, jakie wykazuje działanie, jak ją stosować i czy to bezpieczne?
1. Co to jest bromelaina
Bromelaina jest w istocie mieszanka kilku enzymów proteolitycznych. Ich główne zadanie to rozkład wiązań białkowych. Jednocześnie sama nie rozkłada się w przewodze pokarmowym, ale wchłania się bezpośrednio do krwioobiegu. Związak ten pozyskuje się z owoców ananasów, dzięki temu regularne ich jedzenie pomaga dostarczać ten składnik w czystej postaci.
Bromelaina dostępna jest także w formie tabletek, które pozwalają na uzupełnienie tego składnika w organizmie.
2. Właściwości bormelainy
Bromelaina wykazuje szereg działań prozdrowotnych. Przede wszystkim wykazuje właściwości przeciwzapalne i aktywnie walczy z drobnoustrojami. Dodatkowo jest pomocna także w leczeniu kaszlu i zapalenie zatok, może także wspierać leczenie chorób nowotworowych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Składnik ten przyspiesza także proces krzepnięcia krwi. Wykorzystuje się go ponadto w następnujących przypadkach:
- zapalenie stawów i tkanek miękkich
- siniaki i obrzęki
- zapalenie jelit
- zapalenie dróg moczowych
- bolesne miesiączkowanie
- reumatoidalne zapalenie stawów
- profilaktyka zawału serca i zakrzepicy żylnej
- zakażenie dolnych i górnych dróg oddechowych
- przyspieszanie odchudzania
- oparzenia
- uszkodzenia mięśni
3. Działania niepożądane bromelainy
Bromelaina jest stosunkowo bezpieczną substancją i nie wywołuje wielu skutków ubocznych. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ możliwe jest uczulenie na ten składnik - wówczas może pojawić się groźna reakcja alergiczna, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Niektóre badania podają, że stosowanie bromelainy może wywołać lekkie przyspieszenie akcji serca. Bromelainy w tabletkach nie powinny stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie ma jednak przeciwwskazań do przyjmowania tego składnika w naturalnej postaci - jedząc ananasy.
4. Tabletki zawierające bromelainę
Na rynku dostępne są preparaty, które mogą uzupełnić poziom bromelainy w organizmie. Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki dziennie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.