Trwa ładowanie...

Bruceloza IgM i IgG

Bruceloza to zakaźna i przewlekła choroba bakteryjna, która jest znana także jako choroba Banga, gorączka skalna, gorączka maltańska, gorączka Rio-grande, gorączka kozia, gorączka falująca oraz gorączka gibraltarska. Do wykrycia infekcji Brucella wykonuje się metodę oznaczania przeciwciał IgG, IgM i IgA, a badanie to przeprowadza się metodą ELISA. Obecność odpowiedniej klasy przeciwciał pozwala na zróżnicowanie nowego lub dawno przebyte zakażenia bakterią Brucella. Wykrywanie brucelozy wykonuje się w surowicy krwi, ale czasami do badania może być zastosowany także płyn mózgowo - rdzeniowy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Krótka charakterystyka brucelozy

Gatunki Brucella to Gram-ujemne nieruchome bakterie, które są wewnątrzkomórkowymi pasożytami zwierząt hodowlanych. Ludzie zarażają się nimi przez kontakt z zakażonymi zwierzętami, z ich odchodami, a także przez pokarm. Zakażenie Brucella zaczyna się od gorączki, następnie pojawia się powiększenie śledziony, wątroby oraz węzłów chłonnych. Niektórzy chorzy samoistnie wracają do zdrowia, ale u innych choroba staje się przewlekła. Wówczas zaatakowane mogą być różne narządy wewnętrzne. Do diagnozy potrzebne jest wykrycie patogenu lub reakcji przeciwciał w płynie mózgowo-rdzeniowymlub w surowicy.

2. Przebieg badania przeciwciał brucelozy

Metoda ELISA służy do różnicowania ostrej i przewlekłej postaci brucelozy. Badanie jest także pomocne w oznaczaniu przeciwciał w osoczu i surowicy. Można także wykonać pojedyncze oznaczanie konkretnych klas immunoglobulin, aby wykryć obecność antygenu i określić stopień zaawansowania choroby. Badanie można wykonać także w próbce płynu mózgowo-rdzeniowego, jednak stosuje się to rzadziej.

Do płytek mikrotitracyjnych opłaszczonych antygenami dodaje się próbkę krwi badanego. Jeśli znajdują się w niej przeciwciała brucelozydla danego antygenu, pobrany materiał łączy się z antygenami. Następnie usuwa się materiał niezwiązany, a przeciwciała IgG, IgA lub IgM brucelozy, związane z enzymem, wchodzą w reakcję z kompleksem immunologicznym. Nadmiar koniugatu zostaje wypłukany i dodaje się właściwy substrat, który reaguje ze skoniugowanym enzymem. W rezultacie powstaje barwny produkt. Stężenie przeciwciała jest proporcjonalne do intensywności zabarwienia.

3. Wyniki badania przeciwciał brucelozy

  • Przeciwciała IgM

Wynik pozytywny wynosi ponad 20 U/ml. Wynik graniczny to 15 - 20 U/ml. Wynik negatywny w przypadku przeciwciał IgM wynosi mniej niż 15 U/ml.

  • Przeciwciała IgG

Wynik pozytywny wynosi ponad 30 U/ml. Wynik graniczny to 20 - 30 U/ml. Wynik negatywny wynosi mniej niż 20 U/ml.

  • Przeciwciała IgA

Wynik pozytywny wynosi więcej niż 15 U/ml. Wynik graniczny to 10 - 15 U/ml. Natomiast wynik negatywny wynosi mniej niż 10 U/ml.

W przypadku wyników granicznych badanie powinno zostać powtórzone tydzień lub dwa tygodnie później.

3.1. Interpretacja wyników

W przypadku zakażenia bakterią Brucella najpierw pojawiają się przeciwciała IgM brucelozy, a dopiero po jakimś czasie przeciwciała IgG.
Diagnoza ostrej brucelozy ma miejsce, gdy badanie wykryło przeciwciała IgM, IgG i IgA lub wyłącznie IgM. Jeśli zostało zastosowane leczenie, w ciągu 2 - 4 miesięcy stężenie IgG zwykle znacznie maleje. Podobnie stężenie IgM wyraźnie zmniejsza się w ciągu 2 - 3 miesięcy po zakażeniu. W przypadku przewlekłej brucelozy szczególnie istotne w diagnozie są przeciwciała IgG i IgA. Świadczą one także o dawno przebytym zakażeniu.

Następny artykuł: CMV (cytomegalowirus) IgG, IgM

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.