Budzisz się w środku nocy? Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem
Polacy często uskarżają się na problemy ze snem. Choć niektóre z nich mogą mieć swoje źródło w niedostatecznej higienie snu i da się je łatwo wyeliminować stałą wieczorną rutyną, wiele też może wymagać konsultacji z lekarzem i wprowadzenia leczenia.
W tym artykule
Polacy kiepsko śpią
Z danych raportu pt. "Sen Polaków. Straty dla gospodarki", autorstwa UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl, opublikowanego w 2024 roku wynika, że aż 41 proc. Polaków deklaruje niezadowolenie z jakości swojego snu. Przyczyn tego stanu rzeczy eksperci dopatrują się w coraz szybszym tempie życia, intensywnym trybie pracy oraz większej ilości zmartwień związanych z sytuacją geopolityczną czy finansową.
Wśród problemów ze snem Polacy najczęściej zgłaszają trudności z zaśnięciem, niski poziom regeneracji po nocnym wypoczynku, a także (nierzadko powiązane z jednym i drugim) nocne wybudzanie się.
Wybudzenie nocne – czyli co?
W ciągu nocy nasz mózg wchodzi w różne fazy snu: od lekkiego, po sen głęboki wraz z tzw. fazą REM.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Zdaniem ekspertów, do przebudzeń najczęściej dochodzi po zakończeniu jednego cyklu snu (który trwa około czterech godzin). Jeśli więc położymy się spać ok. 22, naturalne przebudzenie może mieć miejsce koło godziny drugiej.
Jeśli wybudzenie jest tylko chwilowe i nie mamy po nim problemów z ponownym zaśnięciem, raczej nie należy się nim martwić. Trudności zaczynają się dopiero wtedy, gdy do wybudzeń dochodzi codziennie lub nawet kilka razy w ciągu jednej nocy, i znacząco utrudniają to utrzymanie pełnowartościowego, ciągłego snu, który zapewnia wypoczynek.
Zdaniem ekspertów, wybudzeniom mogą sprzyjać nagły wzrost temperatury ciała, zaburzenia wydzielania melatoniny lub wzrost poziomu kortyzolu. W większości przypadków są one naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie "w przygotowaniu" na nadchodzący dzień.
Gdy jednak dochodzą do tego czynniki takie jak stres, natłok myśli czy lęki, ponowne zaśnięcie może okazać się być trudne. Do problemów z zaśnięciem po przebudzeniu mogą też przyczyniać się niesprzyjające warunki w sypialni: niewytłumione dźwięki, obecność świateł, a także narażenie na światło niebieskie w godzinach poprzedzających zaśnięcie.
Zobacz też: Pojawia się nagle i wybudza ze snu między 2 a 3 w nocy. Lekarz radzi, by nie ignorować objawu
Jak poradzić sobie z nocnym wybudzaniem?
Do skutecznych, nieinwazyjnych metod leczenia problemów ze snem należy przede wszystkim terapia poznawczo-behawioralna.
Jeśli problemy ze snem utrzymują się przez kilka tygodni i dłużej, a podstawowe zasady zachowania higieny snu nie wystarczają, należy zawsze zgłosić się do lekarza. Długotrwałe narażenie na niedobór snu to prosta droga nie tylko do nasilenia objawów chorób przewlekłych, ale także do rozwoju nowych – zarówno psychologicznych, jak i somatycznych.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- "Sen Polaków. Straty dla gospodarki"
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.