Trwa ładowanie...

Butapirazol – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 31.01.2024 15:01
Butapirazol to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
Butapirazol to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. (Adobe Stock)

Butapirazol to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, którego substancją czynną jest fenylbutazon. Preparat jest dostępny w formie maści oraz czopków. Co jest wskazaniem do ich stosowania? Jak je dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jakie środki ostrożności trzeba zachować?

spis treści

1. Co to jest Butapirazol i do czego jest stosowany?

Butapirazol to lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jego substancją czynną jest fenylbutazon, substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych I generacji.

Pod względem chemicznym fenylbutazon jest pochodną pirazolonu. Jego wzór sumaryczny to C19H20N2O2. Substancja działa na układ kostny, układ mięśniowy, układ nerwowy i narządy zmysłów, układ połączeń kości (stawy i jego elementy).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Z tego powodu jest wykorzystywana przez takie specjalności medyczne jak reumatologia i ortopedia, traumatologia narządu ruchu, rehabilitacja medyczna, angiologia, chirurgia naczyniowa i ogólna, medycyna rodzinna, medycyna sportowa.

2. Butapirazol – działanie i wskazanie do stosowania

Fenylobutazon wykazuje właściwości przeciwzapalne, ponieważ hamuje aktywność enzymu aktywującego jeden ze szlaków przemian metabolicznych kwasu arachidonowego (cyklooksygenaza). To prowadzi do zablokowania syntezy mediatorów procesu zapalnego: prostaglandyn, prostacyklin i tromboksanów. Fenylobutazon wykazuje także działanie przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe.

Butapirazol stosuje się w leczeniu stanów zapalnych i bólu. Wskazaniem do jego wdrożenia są dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, zapaleniem tkanek okołostawowych, dyskopatią, ostrym napadem dny moczanowej czy zakrzepowym zapaleniem żył.

3. Butapirazol – skład i preparaty

Fenylobutazon stosuje się zewnętrznie na skórę oraz w podaniu doodbytniczym, stad Butapirazol jest dostępny jako maść i czopki:

  • Butapirazol 250 mg, czopki,
  • Butapirazol, 50 mg/g, maść.

Butapirazol czopki 250 mg zawierają nie tylko fenylobutazon (substancja czynna), ale i substancje pomocnicze, takie jak palmitynian askorbylu i tłuszcz stały. W opakowaniu znajduje się 5 czopków.

Butapirazol maść 50 mg/ g maść zawiera substancję czynną (fenylobutazon) oraz substancje pomocnicze: palmitynian askorbylu, butylohydrokstytoluen, poilietylen niskocząsteczkowy i parafina ciekła. Jest dostępny w tubie 30 g.

4. Stosowanie i dawkowanie Butapirazolu

Jakie są zalecenia dotyczące stosowania Butapirazolu? To zależy od formy leku. Czopki Butapirazol podaje się doodbytniczo. Po wyjęciu z blistra należy je umieścić w odbycie. Nie należy dzielić czopków ani stosować ich doustnie. Zwykle stosuje się: jeden czopek jeden lub dwa razy na dobę. Zaleca się stosowanie czopków po wypróżnieniu.

Butapirazol maść należy aplikować na bolesne miejsca cienką warstwą maści zwykle 2 lub 3 razy na dobę. Trzeba wycisnąć z tuby pasek o długości około 5 cm. Dla zwiększenia działania leczniczego maść można wetrzeć w skórę (nie należy jej intensywnie wcierać w przypadku zapalenia żył). Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni.

5. Butapirazol – przeciwwskazania

Butapirazol – maść i czopki – nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na fenylobutazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, ciąża, okres karmienia piersią i wiek poniżej 14. roku życia oraz:

6. Butapirazol – skutki uboczne i środki ostrożności

Ze stosowaniem leku Butapirazol wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania Butapirazolu? Najczęściej obserwuje się nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunki, podrażnienie skóry czy odczyny zapalne.

Stosując Butapirazol należy zachować środki ostrożności pamiętając, że substancja czynna leku może wchodzić w interakcje z alkoholem, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, glikokortykosteroidami, barbituranami, metotreksatem, spironolaktonem, probenecydem czy sulfinpirazonem.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i skontaktować się z nim podczas terapii trwającej ponad 5 dni. To ważne, ponieważ czasem konieczne jest wykonanie morfologii krwi. Ma to związek między innymi z tym, że fenylobutazon i oksyfenylobutazon (jego główny metabolit) łatwo się kumulują się w organizmie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze