Carrie Fisher: smutne życie upadłej księżniczki

Świat zna Carrie Fisher z roli Lei z „Gwiezdnych Wojen”. Ten kultowy film stał się jej przepustką do wielkiej kariery i pieniędzy. Nagle zdobyta sława odcisnęła jednak swoje piętno i popchnęła aktorkę w stronę nałogów. Od lat zmagała się również z chorobą psychiczną, o której nie bała się mówić głośno.

Miała 19 lat, gdy jej życie zmieniło się o 180 stopni. George Lucas widział w tej młodej i pełnej buntu kobiecie idealną odtwórczynię roli księżniczki Lei. Była seksowna, zniewalająco piękna. Szybko stała się ikoną popkultury.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Cena sławy

Carrie Fisher na planie „Gwiezdnych Wojen” nie stroniła od narkotyków. Miała powiedzieć, że rolę swojego życia zdobyła przez łóżko, ale nie wie czyje, bo była wtedy zbyt odurzona. Brała kokainę, usprawiedliwiając się, że "takie było wtedy Hollywood".

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana w młodzieńczych latach. Angelina przyznaje,...

Nie można jednak zaprzeczyć, że dzięki tej roli o Carrie Fisher usłyszał cały świat. Sukcesu nie udało się jednak powtórzyć. To frustrowało aktorkę. Uzależniła się od narkotyków, cierpiała z powodu depresji, miała myśli samobójcze. Nałogowo brała kodeinę, silny lek przeciwbólowy. Nie stroniła od alkoholu.

– Środki psychoaktywne są bardzo popularne w życiu prywatnym osób, które na co dzień królują na okładkach gazet i ekranach – mówi WP abcZdrowie Mateusz Dobosz, psycholog. I dodaje: Były one obecne nie tylko w życiu Carrie Fisher. Wiele gwiazd światowego formatu zmagało się z problemem uzależnienia. Powód? Dla jednych jest to głód doznań, wrażeń i adrenaliny, który kończy się niczym lot mitologicznego Ikara.

Pragnąc wciąż więcej i więcej, nie zauważają momentu, w którym dawki środków stymulujących stają się pewną śmiercią. Inni szukają ratunku przed stresem w środkach przeciwbólowych i uspokajających, gdy poranne przebudzenie oznacza olbrzymią presję za sprawą czyhających w każdym kącie obiektywów aparatów.

Nad przepaścią

Nawet śmierć przyjaciela nie była w stanie przynieść otrzeźwienia aktorce. John Belushi, z którym zagrała w filmie „The Blues Brothers”, dał poznać młodej aktorce smak heroiny. Sam umarł po zażyciu narkotykowego koktajlu.

Do Carrie Fisher zaczęło docierać, że bierze więcej niż inni. Zdecydowała się na odwyk. W kolejnych latach okresy trzeźwości przeplatała momentami narkotykowego odurzenia.

Nie miała szczęścia w życiu osobistym. Jej pierwsze małżeństwo trwało zaledwie kilka miesięcy. Drugie, choć było nieco dłuższe, również nie przetrwało próby czasu. Rozpadło się po tym, jak aktorka dowiedziała się, że jej mąż jest homoseksualistą. Została sama z córeczką Billie.

Choroba moja publiczna

Aktorka bardzo to przeżyła. Przeszła załamanie nerwowe. Umieszczono ją w szpitalu psychiatrycznym. Już wcześniej oprócz depresji u aktorki zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Długo nie mogła się z tym pogodzić. W pewnym momencie odważyła się powiedzieć o tym otwarcie. Była przekonana, że to pozwoli jej odzyskać kontrolę na swoim życiem. Stała się rzeczniczką zdrowia psychicznego. Obalała stereotypy związane z depresją. Publicznie mówiła o zaburzeniach nastroju i problemach ze snem. – Jestem chora psychicznie. Nie wstydzę się tego. 

W 2001 roku podczas spotkania w Indianapolis wskazywała, że leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi jest bardzo ważne. Podkreślała wówczas, że tylko dzięki tabletkom jest w stanie być dobrą matką i przyjaciółką. 

– Życie filmowych gwiazd wydaje się dla wielu spełnieniem marzeń. Niestety, jak pokazuje historia Carrie, to co dzieje się za kulisami i poza kamerą, często jest walką o każdy dzień, przekraczaniem własnych granic i codziennym wyborem między zmuszaniem się do czegoś lub nagłym zakończeniem kariery. Takie życie sprawia, że ryzyko chorób psychicznych, a w szczególności zaburzeń nastroju, takich jak depresja, mania czy właśnie choroba afektywna dwubiegunowa, jest olbrzymie.

Świat gwiazd w dużej mierze kształtuje życie młodych ludzi, którzy idealizują swoich idoli. Chcąc być tacy jak oni, choć nie zdają sobie sprawy, jak wysoką cenę niektórym przychodzi za to zapłacić – wyjaśnia Mateusz Dobosz, psycholog.

Carrie Fisher dorastała w blasku fleszy. Nigdy nie miała prywatnego życia. Była córką gwiazdy Hollywood, Debbie Reynolds, z którą nigdy nie miała dobrych relacji. Jak trudna to była miłość przeczytać można w książce Fisher "Pocztówki znad krawędzi". Publikacja okazała się bestsellerem i ujawniła skrywany dotąd talent aktorki. Jej pisarstwo było odważne, szczere, pełne humoru. Nawet o swoim uzależnieniu i chorobie psychicznej potrafiła mówić w sposób dosadny i żartobliwy zarazem.

Aktorka wychodziła na prostą, o czym przeczytać można w jej autobiograficznej powieści "Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach". Dokonała tu swoistej wiwisekcji. W charakterystyczny dla siebie sposób pisała o romansach, chorobie, uzależnieniach. Z tej mrocznej biografii wypływa jednak źródło światła. Fisher namawiała do normalnego życia osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi. Dodawała otuchy, napawała nadzieją.

23 grudnia 2016 roku Carrie Fisher zasłabła w samolocie lecącym z Londynu do Los Angeles. Zmarła cztery dni później w wieku 60 lat.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka , 11 miesięcy temu

Uzależnienie od narkotyków

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od środków odurzających
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od środków odurzających
Uzależnienie od środków odurzających

Narkotyki a prawo

narkomanii stosuje się do środków farmaceutycznych, które są substancjami psychotropowymi lub środkami odurzającymi albo truciznami i środkami szkodliwymi (...) . Według artykułu 40,...

Uzależnienie od środków odurzających

Narkotyki w ciąży

Narkotyki w ciąży

, ale te dotychczas dostępne nie pozostawiają złudzeń - środki odurzające mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płodu, a matki uzależnione (...) odurzającej, zanim szkrab przyjdzie...

Uzależnienie od środków odurzających

Mefedron - czym jest, działanie

rozprzestrzenił się w Europie przede wszystkim jako środek ułatwiający relaks i rekreację. Mefedron umożliwia doświadczanie całego spektrum odczuć: od euforii

Uzależnienie od środków odurzających

Badania na obecność narkotyków

Badania na obecność narkotyków

wszystkich możliwych środków możesz sięgnąć po specjalne testy dostępne w każdej aptece. Testy wykrywające obecność narkotyków Materiałem, który służy (...) do wykrycia środków psychoaktywnych w moczu wynosi od 2...

Uzależnienie od środków odurzających

Narkotyki w szkołach

się dystrybucją. Narkomania w szkole staje się powszechnym problemem. Coraz więcej młodych ludzi na własnej skórze przekonuje się, jak wygląda uzależnienie (...) . Uzależnienie od narkotyków nie pojawia się od razu,...

Uzależnienie od środków odurzających

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków

momencie nie potrafi żyć bez środka odurzającego. Trzeba pamiętać, że bardzo łatwo „wejść" w uzależnienie, a dużo trudniej z niego „wyjść (...) osobie uzależnionej od środków...

Uzależnienie od środków odurzających

Skutki zażywania narkotyków

Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną (...) . Uzależnienie fizyczne a psychiczne Każdy narkotyk może powodować...