Carrie Fisher: smutne życie upadłej księżniczki
Świat zna Carrie Fisher z roli Lei z „Gwiezdnych Wojen”. Ten kultowy film stał się jej przepustką do wielkiej kariery i pieniędzy. Nagle zdobyta sława odcisnęła jednak swoje piętno i popchnęła aktorkę w stronę nałogów. Od lat zmagała się również z chorobą psychiczną, o której nie bała się mówić głośno.
Miała 19 lat, gdy jej życie zmieniło się o 180 stopni. George Lucas widział w tej młodej i pełnej buntu kobiecie idealną odtwórczynię roli księżniczki Lei. Była seksowna, zniewalająco piękna. Szybko stała się ikoną popkultury.
1. Cena sławy
Carrie Fisher na planie „Gwiezdnych Wojen” nie stroniła od narkotyków. Miała powiedzieć, że rolę swojego życia zdobyła przez łóżko, ale nie wie czyje, bo była wtedy zbyt odurzona. Brała kokainę, usprawiedliwiając się, że "takie było wtedy Hollywood".
Nie można jednak zaprzeczyć, że dzięki tej roli o Carrie Fisher usłyszał cały świat. Sukcesu nie udało się jednak powtórzyć. To frustrowało aktorkę. Uzależniła się od narkotyków, cierpiała z powodu depresji, miała myśli samobójcze. Nałogowo brała kodeinę, silny lek przeciwbólowy. Nie stroniła od alkoholu.
– Środki psychoaktywne są bardzo popularne w życiu prywatnym osób, które na co dzień królują na okładkach gazet i ekranach – mówi WP abcZdrowie Mateusz Dobosz, psycholog. I dodaje: Były one obecne nie tylko w życiu Carrie Fisher. Wiele gwiazd światowego formatu zmagało się z problemem uzależnienia. Powód? Dla jednych jest to głód doznań, wrażeń i adrenaliny, który kończy się niczym lot mitologicznego Ikara.
Pragnąc wciąż więcej i więcej, nie zauważają momentu, w którym dawki środków stymulujących stają się pewną śmiercią. Inni szukają ratunku przed stresem w środkach przeciwbólowych i uspokajających, gdy poranne przebudzenie oznacza olbrzymią presję za sprawą czyhających w każdym kącie obiektywów aparatów.
2. Nad przepaścią
Nawet śmierć przyjaciela nie była w stanie przynieść otrzeźwienia aktorce. John Belushi, z którym zagrała w filmie „The Blues Brothers”, dał poznać młodej aktorce smak heroiny. Sam umarł po zażyciu narkotykowego koktajlu.
Do Carrie Fisher zaczęło docierać, że bierze więcej niż inni. Zdecydowała się na odwyk. W kolejnych latach okresy trzeźwości przeplatała momentami narkotykowego odurzenia.
Nie miała szczęścia w życiu osobistym. Jej pierwsze małżeństwo trwało zaledwie kilka miesięcy. Drugie, choć było nieco dłuższe, również nie przetrwało próby czasu. Rozpadło się po tym, jak aktorka dowiedziała się, że jej mąż jest homoseksualistą. Została sama z córeczką Billie.
Przeczytaj koniecznie
- Czy wiesz, jak urządzić pokój bezpieczny dla niemowlęcia? Sprawdź koniecznie
- Poznaj proste sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie jeszcze nie słyszałeś. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
3. Choroba moja publiczna
Aktorka bardzo to przeżyła. Przeszła załamanie nerwowe. Umieszczono ją w szpitalu psychiatrycznym. Już wcześniej oprócz depresji u aktorki zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Długo nie mogła się z tym pogodzić. W pewnym momencie odważyła się powiedzieć o tym otwarcie. Była przekonana, że to pozwoli jej odzyskać kontrolę na swoim życiem. Stała się rzeczniczką zdrowia psychicznego. Obalała stereotypy związane z depresją. Publicznie mówiła o zaburzeniach nastroju i problemach ze snem. – Jestem chora psychicznie. Nie wstydzę się tego.
W 2001 roku podczas spotkania w Indianapolis wskazywała, że leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi jest bardzo ważne. Podkreślała wówczas, że tylko dzięki tabletkom jest w stanie być dobrą matką i przyjaciółką.
– Życie filmowych gwiazd wydaje się dla wielu spełnieniem marzeń. Niestety, jak pokazuje historia Carrie, to co dzieje się za kulisami i poza kamerą, często jest walką o każdy dzień, przekraczaniem własnych granic i codziennym wyborem między zmuszaniem się do czegoś lub nagłym zakończeniem kariery. Takie życie sprawia, że ryzyko chorób psychicznych, a w szczególności zaburzeń nastroju, takich jak depresja, mania czy właśnie choroba afektywna dwubiegunowa, jest olbrzymie.
Świat gwiazd w dużej mierze kształtuje życie młodych ludzi, którzy idealizują swoich idoli. Chcąc być tacy jak oni, choć nie zdają sobie sprawy, jak wysoką cenę niektórym przychodzi za to zapłacić – wyjaśnia Mateusz Dobosz, psycholog.
Carrie Fisher dorastała w blasku fleszy. Nigdy nie miała prywatnego życia. Była córką gwiazdy Hollywood, Debbie Reynolds, z którą nigdy nie miała dobrych relacji. Jak trudna to była miłość przeczytać można w książce Fisher "Pocztówki znad krawędzi". Publikacja okazała się bestsellerem i ujawniła skrywany dotąd talent aktorki. Jej pisarstwo było odważne, szczere, pełne humoru. Nawet o swoim uzależnieniu i chorobie psychicznej potrafiła mówić w sposób dosadny i żartobliwy zarazem.
Aktorka wychodziła na prostą, o czym przeczytać można w jej autobiograficznej powieści "Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach". Dokonała tu swoistej wiwisekcji. W charakterystyczny dla siebie sposób pisała o romansach, chorobie, uzależnieniach. Z tej mrocznej biografii wypływa jednak źródło światła. Fisher namawiała do normalnego życia osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi. Dodawała otuchy, napawała nadzieją.
23 grudnia 2016 roku Carrie Fisher zasłabła w samolocie lecącym z Londynu do Los Angeles. Zmarła cztery dni później w wieku 60 lat.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.