Trwa ładowanie...

Ceclor MR – dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne

 Katarzyna Kurek
12.10.2023 17:00
Ceclor MR stosuje się m.in. w leczeniu zapalenia płuc
Ceclor MR stosuje się m.in. w leczeniu zapalenia płuc (Adobe Stock)

Ceclor MR to lek, którego substancją czynną jest działający bakteriobójczo cefaklor. Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego i wydawany jest z przepisu lekarza. Jakie są wskazania do stosowania Ceclor MR i jakie są dawki leku? Jak długo trwa zazwyczaj leczenie przy użyciu Ceclor MR?

spis treści

1. Co to jest Ceclor MR i w jakim celu jest stosowany?

Ceclor MR to lek przeciwbakteryjny, który stosuje się doustnie. Ma postać powlekanych tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Dostępny jest w dawkach 375 mg, 500 mg oraz 750 mg.

Jakie są główne składniki aktywne w Ceclor MR? Substancją czynną jest tu cefaklor. Cefaklor to półsyntetyczny antybiotyk, należący do grupy cefalosporyn, który stosowany jest w leczeniu zakażeń wywołanych przez wrażliwe na niego bakterie.

Zobacz film: "Skutki braków witaminy D podczas ciąży"

W rdzeniu tabletki znajduje się też mannitol, hydroksypropyloceluloza EF (Extra Fine), hydroksypropyloceluloza, metylohydroksypropyloceluloza, stearynowy kwas, kopolimer kwasu metakrylowego (typ C) oraz magnezu stearynian. Ponadto w skład Ceclor MR (otoczka leku) wchodzi również mieszanina barwna „Dark Blue YS-1-4273”, glikol propylenowy oraz talk.

Czy Ceclor MR jest dostępny bez recepty, czy wymaga recepty od lekarza? Lek dostępny jest wyłącznie za okazaniem recepty.

2. Jakie są wskazania do stosowania leku Ceclor MR?

Lek skuteczny jest tylko w leczeniu zakażeń, które zostały spowodowane przez wrażliwe na niego szczepy bakterii. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia wskazane jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą określić wrażliwość drobnoustrojów.

Zgodnie z treścią ulotki, Ceclor MR stosuje się w następujących zakażeniach, wywołanych przez te konkretne szczepy bakteryjne:

  • zapalenie gardła i zapalenie migdałków (Streptococcus pyogenes),
  • ostre zapalenie oskrzeli (Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Haemophilus parainfluenzae, Moraxella catarrhalis) oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli spowodowanego przez te szczepy bakterii,
  • zapalenie zatok (Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis),
  • zapalenie płuc (Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae),
  • niepowikłane zakażenia dolnego odcinka układu moczowego, także bakteriuria bezobjawowa, zapalenie pęcherza (Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Staphylococcus saprophyticus, czy Proteus mirabilis),
  • zapalenie skóry i przydatków skórnych (Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, czy Staphylococcus epidermidis).

3. Dawkowanie Ceclor MR

Leki na infekcje bakteryjne, takie jak Ceclor MR, stosuje się zawsze zgodnie ze wskazaniami lekarza. Sugerowana na ulotce produktu dawka leku dla dorosłych pacjentów to 375 mg dwa razy na dobę w leczeniu zakażenia skóry i przydatków skórnych, zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła i migdałków.

Dawkę 375 mg dwa razy na dobę lub 500 mg raz na dobę stosuje się u dorosłych pacjentów w zakażeniu dolnego odcinka układu moczowego.

U dorosłych pacjentów z zapaleniem płuc lub zatok stosuje się natomiast zwykle dawkę 750 mg dwa razy na dobę.

Czas przyjmowania leku w każdym przypadku określany jest przez lekarza.

Czy Ceclor MR jest odpowiedni dla dzieci i osób starszych?

Stosowanie leku u osób starszych należy omówić z lekarzem. Natomiast bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci nie określono, więc stosuje się u nich zwykle cefaklor w postaci zawiesin doustnych.

4. Czy istnieją przeciwwskazania lub skutki uboczne związane z Ceclor MR?

Leku nie mogą przyjmować osoby uczulone na cefaklor lub jakikolwiek inny składnik leku. Ponadto bezpieczeństwo przyjmowania leku powinni omówić z lekarzem pacjenci, u których występuje:

Szczególną ostrożność w stosowaniu leku powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tych przypadkach lek przyjmuje się tylko, gdy korzyści z jego stosowania przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

Czy Ceclor MR może wpływać na skuteczność innych leków?

Substancja czynna leku może wpływać na działanie niektórych leków, w tym leków przeciwzakrzepowych. Dlatego też przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, tak i Ceclor MR może u części pacjentów powodować działania niepożądane, choć większość z nich ma łagodny i przemijający charakter. Wśród najczęstszych skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem leku wymienia się m.in. niestrawność, nudności i wymioty, biegunkę, wysypkę, świąd skóry, czy kandydozę (drożdżyca).

Wszystkie możliwe skutki uboczne oraz częstotliwość ich występowania zostały opisane w dołączonej do opakowania ulotce leku.

5. Gdzie można zakupić Ceclor MR i czy istnieją dostępne zamienniki?

Jak już zostało wspomniane, lek dostępny jest jedynie za okazaniem recepty, dlatego też sprzedawany jest w aptekach. Cena Ceclor MR zależy od wielkości opakowania i dawki leku. Dla przykładu 10 tabl. powlekanych o przedłużonym uwalnianiu (375 mg) kosztuje ok. 24 zł.

Na rynku dostępny jest także granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (Ceclor), którego substancją czynną jest cefaklor.

Jakie są opinie pacjentów na temat skuteczności Ceclor MR?

Opinie pacjentów o leku są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Dlatego też najlepiej nie sugerować się nimi, a skuteczność leku i zasadność jego stosowania omówić z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze