Chcesz wziąć ślub w tym kraju? Badanie genetyczne jest obowiązkowe
Od stycznia 2025 roku wszystkie pary planujące ślub w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą musiały przejść obowiązkowe badania genetyczne. Nowe przepisy, o których informują lokalne media powołując się na ministerstwo zdrowia, mają jeden cel.
W tym artykule
Bliskie pokrewieństwo przyczyną chorób genetycznych
Badania mają pomóc przyszłym małżonkom dowiedzieć się, czy ich dzieci mogą być narażone na ponad 570 różnych schorzeń genetycznych. W skład testów wchodzą także konsultacje z lekarzami i doradcami genetycznymi, które mają wspierać pary w podjęciu świadomych decyzji dotyczących ich wspólnej przyszłości.
Przyczyną wprowadzenia obowiązkowych testów jest wysoki wskaźnik chorób genetycznych wśród populacji ZEA. Dubajskie Centrum Studiów Genetycznych wykazało, że w niemal dwóch trzecich przypadków przyczyną tych chorób jest bliskie pokrewieństwo rodziców. W kulturze arabskiej, podobnie jak w niektórych innych regionach świata, powszechne są małżeństwa zawierane pomiędzy kuzynami pierwszego stopnia, czyli rodzeństwem ciotecznym.
Statystyki opublikowane przed dwoma laty przez "Medical Journal of Islamic World Academy of Sciences" wskazują, że odsetek takich małżeństw może przekraczać 50 proc. Co więcej, badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez dr. Mohammeda Albanghali wśród mieszkańców jednego z saudyjskich miast wykazały, że związki pomiędzy bliskimi krewnymi są obecnie częstsze wśród młodych małżonków niż w generacji ich rodziców.
Sekret długowieczności. Najnowsze badania włoskich naukowców
Ryzyko takich chorób genetycznych wykażą testy
Testy genetyczne mają wskazać ryzyko dziedziczenia mutacji odpowiedzialnych za choroby takie jak padaczka, rdzeniowy zanik mięśni, utrata słuchu, mukowiscydoza i inne poważne schorzenia. Dotychczasowe dobrowolne badania przedślubne, o których donosił jesienią portal Khaleej Times, w 86 proc. przypadków pomyślnie weryfikowały zgodność genetyczną par.
Do chorób, które dziecko może odziedziczyć po rodzicach w przypadku pokrewieństwa zalicza się również takie schorzenia jak:
anemia sierpowata,
albinizm,
fenyloketonuria,
wrodzona niedoczynność tarczycy,
choroby serca,
rozszczep wargi i podniebienia.
Podobne działania podejmują inne państwa arabskie. Arabia Saudyjska wprowadziła obowiązkowe przedmałżeńskie badania genetyczne 20 lat temu, a Katar w 2009 roku. Choć niepomyślny wynik testów nie uniemożliwia zawarcia małżeństwa, to jednak wiedza o potencjalnym ryzyku skłania wiele par do przemyśleń. Jak podawało przed laty BBC, według saudyjskiego departamentu zdrowia aż 60 proc. par, u których badania wykazały wysokie ryzyko urodzenia potomstwa obciążonego chorobami wrodzonymi, zrywało zaręczyny.
Decyzja Zjednoczonych Emiratów Arabskich o wprowadzeniu obowiązkowych testów genetycznych jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy zdrowia publicznego i zwiększenia świadomości społecznej na temat dziedziczenia chorób genetycznych.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Bankier.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.