Trwa ładowanie...

Chityna - charakterystyka, właściwości, zastosowanie, kosmetyki na bazie chitozanu

Chityna to organiczny związek chemiczny z grupy biopolimerów, polisacharyd β-glukozaminy, który jest składnikiem budulcowym pancerzy skorupiaków oraz zewnętrznych szkieletów insektów. Chityna znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, przemyśle farmaceutycznym, a także przemyśle kosmetycznym. Co jeszcze warto wiedzieć o chitynie?

spis treści

1. Czym jest chityna?

Chityna jest jednym z najpowszechniej występujących w przyrodzie polisacharydów. Ten organiczny związek chemiczny z grupy biopolimerów, stanowi składnik budulcowy pancerzy skorupiaków (głównie krewetek i krabów) oraz owadów. Chityna jest obecna również w zewnętrznych szkieletach stawonogów i w ścianach komórkowych grzybów. Pochodną chityny jest chitozan – organiczny związek chemiczny, który powstaje w wyniku częściowej deacetylacji chityny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Właściwości chityny

Chityna wykazuje szereg właściwości fizykochemicznych, dlatego jest szeroko wykorzystywana w medycynie, chromatografii, branży farmaceutycznej, a także przemyśle kosmetycznym. Jest biodegradowalna, bioaktywna, atoksyczna, wykazuje zdolności błono- i włóknotwórcze. Oprócz tego, chityna skutecznie zatrzymuje bakterie przed rozmnażaniem się. Spożywanie suplementów diety z zawartością chityny poprawia pracę nerek, pozwala utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu, wpływa na utrzymanie zdrowej wagi. Ponadto, chityna reguluje równowagę kwasowo-zasadową organizmu i obniża ciśnienie krwi. Należy nadmienić, że związek organiczny redukuje stężenie cukru w organizmie.

3. Kosmetyki na bazie chityny (chitozanu)

Kosmetyki na bazie chityny (chitozanu) cieszą się sporym zainteresowaniem wśród konsumentów. Chitozan jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji twarzy i ciała, np. kremów przeciwzmarszczkowych, kremów nawilżających, płynów oraz toników . Związek organiczny stymuluje produkcję kolagenu w organizmie, przez co hamuje procesy starzenia. Nawilża, ujędrnia , regeneruje skórę i wykazuje działanie antyoksydacyjne. Chroni również przed szkodliwym promieniowaniem UV. Stosowanie kosmetyków mających składzie pochodną chityny chroni przed utratą wilgoci i zapobiega powstawaniu blizn.

Chityna dodawana jest również do produktów do pielęgnacji włosów. Znajdziemy ją w szamponach, odżywkach, a także sprayach. Kosmetyki z zawartością chityny ułatwiają rozczesywanie włosów, działają nawilżająco . Oprócz tego, wzmacniają strukturę włosów i zapobiegają nadmiernemu przesuszaniu.

4. Zastosowanie chityny

Chityna znalazła szerokie zastosowanie w medycynie i branży farmaceutycznej. Wykorzystuje się ją w produkcji opatrunków przyspieszających gojenie ran (związek chemiczny wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, a także przeciwzapalne). Ponadto, chityna jest składnikiem gum do żucia oraz produktów do pielęgnacji zębów. Znajdziemy ją w płynach do płukania jamy ustnej, niciach dentystycznych oraz pastach.

Chityna posiada szereg cennych właściwości, dlatego wykorzystywana jest w procesie oczyszczania wód ściekowych oraz pitnych. Związek organiczny absorbuje metale ciężkie, substancje toksyczne, organiczne oraz radioaktywne.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Chityna jest składnikiem budulcowym pancerzy skorupiaków, np. krewetek oraz zewnętrznych szkieletów insektów.
Chityna jest składnikiem budulcowym pancerzy skorupiaków, np. krewetek oraz zewnętrznych szkieletów insektów. (Pixabay)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza