Trwa ładowanie...

Chlorek magnezu - co to jest, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Magnez to pierwiastek chemiczny, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesach zachodzących w organizmie ludzkim. Niedobór tego związku może zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca czy rak. Na rynku dostępne są różne preparaty z magnezem, zarówno te w kapsułkach, jak i tabletkach musujących. Coraz większym zainteresowaniem kupujących cieszy się również chlorek magnezu. Czym właściwie jest ten produkt? Jakie są przeciwwskazania do stosowania chlorku magnezu? Szczegóły poniżej.

spis treści

1. Co to jest chlorek magnezu?

Chlorek magnezu jest nieorganicznym związkiem chemicznym o wzorze sumarycznym MgCl2. Będąc źródłem magnezu, pomaga uzupełnić niedobory tego pierwiastka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niedobór magnezu najczęściej objawia się: obniżoną odpornością, bólami głowy, migreną, zaburzeniami depresyjnymi, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci, zmęczeniem, sennością, apatią, drżeniem powiek, skurczem mięśni, problemami z koncentracją, próchnicą zębów, a nawet zaburzeniami rytmu serca. W przypadku kobiet może pojawić się również bolesne miesiączkowanie. Warto również nadmienić, że częstym objawem niedoboru magnezu jest zespół niespokojnych nóg. Zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300–400 mg na dobę. Prawidłowy poziom magnezu we krwi to około 0,65–1,25 mmol/l.

Chlorek magnezu może być przyjmowany zarówno w formie doustnej, jak i w formie kąpieli. Zdaniem specjalistów kąpiele z dodatkiem chlorku magnezu zapewniają dobrą przyswajalność tego pierwiastka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Jakie działanie wykazuje chlorek magnezu?

Chlorek magnezu poprawia pracę serca oraz układu nerwowego. Ponadto, redukuje stres i przeciwdziała zmęczeniu. Ten związek chemiczny pełni ważną funkcję w profilaktyce depresji. Chlorek magnezu wykorzystywany jest również leczeniu osteoporozy. Przy pomocy tego związku wapń właściwie wbudowuje się w nasze kości. Jak pokazują badania, magnez wykazuje działanie uspokajające. Stosowanie chlorku magnezu zaleca się osobom, które cierpią na problemy związane z układem sercowo-naczyniowym.

3. Przeciwwskazania do stosowania chlorku magnezu

Przeciwwskazaniem do stosowania chlorku magnezu są następujące dolegliwości: zakrzepy, hipotonia, hipermagnezemia, ciężka niewydolność nerek, miastenia, blok przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.

4. Skutki uboczne

Stosowanie chlorku magnezu dosyć rzadko wiąże się ze skutkami ubocznymi. Zazwyczaj główną przyczyną działań niepożądanych jest nadmiar pierwiastka w organizmie ludzkim. Najpopularniejsze skutki uboczne chlorku magnezu: problemy żołądkowo-jelitowe (np. biegunka), nudności i wymioty, niskie ciśnienie tętnicze, bradykardia (stan, w którym częstość akcji serca człowieka wynosi poniżej 60 razy na minutę).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Niedobór magnezu może być przyczyną bólu i zawrotów głowy.
Niedobór magnezu może być przyczyną bólu i zawrotów głowy. (Pixabay)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza