Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Cholecystektomia laparoskopowa

Avatar placeholder
30.03.2021 19:12
Cholecystektomia laparoskopowa
Cholecystektomia laparoskopowa

Pęcherzyk żółciowy to niewielki narząd znajdujący się pod wątrobą. Jeżeli powstanie w jego obrębie stan zapalny, objawiający się silnym bólem lekarz może zadecydować o jego usunięciu. Jednym ze sposobów na pozbycie się pęcherzyka żółciowego jest cholecystektomia laparoskopowa.

spis treści

1. Co to jest cholecystektomia laparoskopowa

Cholecystektomia laparoskopowa to mało inwazyjny chirurgiczny zabieg usunięcia woreczka żółciowego, w którym wykorzystuje się laparoskop. Metoda ta jest obecnie standardem w leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania cholecystektomii metodą laparoskopową, a kwalifikacja do zabiegu opiera się na badaniu klinicznym pacjenta. Technika wykonywania zabiegu jest łagodniejsza niż standardowa operacja, dzięki czemu umożliwia szybki powrót do sprawności sprzed zabiegu i niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań. W trakcie zabiegu wykonuje się kilka niewielkich nacięć, przez które usuwany zostaje chory materiał. Pozostałością po cholecystektomii laparoskopowej zostają niewielkie szwy.

Zabieg cholecystektomii
Zabieg cholecystektomii

Monitor rejestruje pracę chirurgów podczas zabiegu.

zobacz galerię

2. Przebieg cholecystektomii laparoskopowej

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Cholecystektomia laparoskopowa jest mało inwazyjnym. Wykorzystuje się w niej laparoskop do usunięcia pęcherzyka żółciowego, który wprowadzany jest przez niewielkie otwory wykonane w powłokach ciała. W jamie brzusznej wytwarzana jest odma, umożliwiająca lepsze monitorowanie narządów wewnętrznych. Lekarz może wtedy obserwować pęcherzyk na ekranie monitora i przeprowadzić operację za pomocą narzędzi wprowadzanych przez trzy niewielkie nacięcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a blizny po zabiegu są minimalne.

Cholecystektomia laparoskopowa pozwala na szybszy powrót do pracy, daje mniej objawów bólowych i wymaga krótszego pobytu w szpitalu w porównaniu z zabiegiem klasycznym. Mięśnie brzucha nie muszą być podczas tej operacji przecinane, a niewielkie otwory szybko się goją. Najczęściej po takim zabiegu można wyjść ze szpitala już na drugi dzień. Po otwartej cholecystektomii należy pozostać w łóżku około 5 dni. Otwartą operację zaleca się osobom, które miały już wcześniej zabiegi w obrębie pęcherzyka żółciowego, krwawienie lub jakiekolwiek inne problemy, które mogłyby spowodować trudności z dostrzeżeniem pęcherzyka.

3. Wskazania do cholecystektomii laparoskopowej i możliwe powikłania

Otyłość jest wskazaniem do wykonania zabiegu cholecystektomii laparoskopowej ze względu na mniejszy zakres operacji oraz mniejsze ryzyko wystąpienia przepukliny. Wcześniej wykonane operacje w obrębie jamy brzusznej nie są przeciwwskazaniem do laparoskopii, o ile nie wytworzyły się zrosty wewnątrz otrzewnej. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową, jako że metoda ta uważana jest za mniej inwazyjną i dzięki temu bezpieczniejszą. Możemy jednak zaliczyć do nich ciążę, zapalenie trzustki, ciężką niewydolność krążenia, zapalenie otrzewnej, nadciśnienie wrotne, marskość wątroby, ciężkie zaburzenia krzepnięcia.

Powikłania po cholecystektomii są rzadkie. Jeśli jednak się pojawiają, mogą obejmować:

  • krwawienie,
  • infekcje,
  • urazy przewodu żółciowego,
  • urazy naczyń krwionośnych.

Niektórzy pacjenci po zabiegu laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego wymagają skutecznej terapii przeciwbólowej.

Cholecystektomia laparoskopowa jest metodą bezpieczną i małoinwazyjną, o stosunkowo niewielkiej liczbie powikłań, jednak w niektórych przypadkach zaleca się klasyczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Po zabiegu wymagana jest dieta lekkostrawna i ograniczenie dużego wysiłki fizycznego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Laparoskopia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza