Cholecystektomia laparoskopowa

Cholecystektomia laparoskopowa to obecnie złoty standard w leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, przez pacjentów potocznie nazywanego „kamicą woreczka żółciowego”. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania cholecystektomii metodą laparoskopową, a kwalifikacja do zabiegu opiera się na badaniu klinicznym pacjenta. Technika wykonywania zabiegu jest na tyle mało inwazyjna, że umożliwia szybki powrót do sprawności sprzed zabiegu i niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Przebieg cholecystektomii laparoskopowej

Zabieg cholecystektomii

Monitor rejestruje pracę chirurgów podczas zabiegu.

Cholecystektomia laparoskopowa jest zabiegiem mało inwazyjnym. Wykorzystuje się w niej laparoskop do usunięcia pęcherzyka żółciowego, który wprowadzany jest przez niewielkie otwory wykonane w powłokach ciała. W jamie brzusznej wytwarzana jest odma, umożliwiająca lepsze monitorowanie narządów wewnętrznych. Lekarz może wtedy obserwować pęcherzyk na ekranie monitora i przeprowadzić operację za pomocą narzędzi wprowadzanych przez trzy niewielkie nacięcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a blizny po zabiegu są minimalne.

Cholecystektomia laparoskopowa pozwala na szybszy powrót do pracy, daje mniej objawów bólowych i wymaga krótszego pobytu w szpitalu w porównaniu z zabiegiem klasycznym. Mięśnie brzucha nie muszą być podczas tej operacji przecinane, a niewielkie otwory szybko się goją. Najczęściej po takim zabiegu można wyjść ze szpitala już na drugi dzień. Po otwartej cholecystektomii należy pozostać w łóżku około 5 dni. Otwartą operację zaleca się osobom, które miały już wcześniej zabiegi w obrębie pęcherzyka żółciowego, krwawienie lub jakiekolwiek inne problemy, które mogłyby spowodować trudności z dostrzeżeniem pęcherzyka.

Wskazania do cholecystektomii laparoskopowej i możliwe powikłania

Otyłość jest wskazaniem do wykonania zabiegu cholecystektomii laparoskopowej ze względu na mniejszy zakres operacji oraz mniejsze ryzyko wystąpienia przepukliny. Wcześniej wykonane operacje w obrębie jamy brzusznej nie są przeciwwskazaniem do laparoskopii, o ile nie wytworzyły się zrosty wewnątrz otrzewnej. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową, jako że metoda ta uważana jest za mniej inwazyjną i dzięki temu bezpieczniejszą. Możemy jednak zaliczyć do nich ciążę, zapalenie trzustki, ciężką niewydolność krążenia, zapalenie otrzewnej, nadciśnienie wrotne, marskość wątroby, ciężkie zaburzenia krzepnięcia.

Powikłania po cholecystektomii są rzadkie. Jeśli jednak się pojawiają, mogą obejmować:

  • krwawienie,
  • infekcje,
  • urazy przewodu żółciowego,
  • urazy naczyń krwionośnych.

Niektórzy pacjenci po zabiegu laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego wymagają skutecznej terapii przeciwbólowej.

Cholecystektomia laparoskopowa jest metodą bezpieczną i małoinwazyjną, o stosunkowo niewielkiej liczbie powikłań, jednak w niektórych przypadkach zaleca się klasyczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Po zabiegu wymagana jest dieta lekkostrawna i ograniczenie dużego wysiłki fizycznego.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Lawrence P., Chirurgia ogólna, Urban & Partner, Wrocław 1998, ISBN 83-85842-19-5
  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cholecystektomia laparoskopowa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Cholecystektomia laparoskopowa
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Choroby i dolegliwości

Chirurgia

z wykorzystaniem laparoskopu to: laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia laparoskopowa); leczenie chirurgiczne choroby (...) laparoskopowa Chirurgia laparoskopowa,...

Przepuklina - przyczyny, rodzaje, przepuklina zewnętrzna, przepuklina wewnętrzna,objawy, leczenie

Przepuklina pachwinowa - objawy, leczenie

kilkadziesiąt rodzajów operacji przepuklin. W ostatnim czasie możliwe okazało się wykonywanie operacji przepuklin metodą laparoskopową. Jednak tego rodzaju (...) ma być klasyczna, czy laparoskopowa. Istotne są również...

Żylaki

Żylaki u dzieci

Żylaki u dzieci

; metoda laparoskopowa; metoda embolizacji i sklerotyzacji żyły jądrowej. Żylaki powrózka nasiennego u chłopców nie mogą być lekceważone, ponieważ mogą one przyczynić się do niepłodności, np. poprzez obniżenie parametrów nasienia.

Zabiegi

Usunięcie wyrostka robaczkowego (appendektomia)

antybiotyków, dożylnym nawadnianiu oraz przygotowaniu do operacji. Usunięcie wyrostka robaczkowego może przebiegać w sposób laparoskopowy lub klasyczny (...) rodzaju operacji jest dokonywany przez lekarza. Mniej inwazyjna appendektomia...