Przejdź na WP

Cholecystektomia laparoskopowa

Cholecystektomia laparoskopowa to obecnie złoty standard w leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, przez pacjentów potocznie nazywanego „kamicą woreczka żółciowego”. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania cholecystektomii metodą laparoskopową, a kwalifikacja do zabiegu opiera się na badaniu klinicznym pacjenta. Technika wykonywania zabiegu jest na tyle mało inwazyjna, że umożliwia szybki powrót do sprawności sprzed zabiegu i niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Przebieg cholecystektomii laparoskopowej

Zabieg cholecystektomii
Zabieg cholecystektomii

Monitor rejestruje pracę chirurgów podczas zabiegu.

zobacz galerię

Cholecystektomia laparoskopowa jest zabiegiem mało inwazyjnym. Wykorzystuje się w niej laparoskop do usunięcia pęcherzyka żółciowego, który wprowadzany jest przez niewielkie otwory wykonane w powłokach ciała. W jamie brzusznej wytwarzana jest odma, umożliwiająca lepsze monitorowanie narządów wewnętrznych. Lekarz może wtedy obserwować pęcherzyk na ekranie monitora i przeprowadzić operację za pomocą narzędzi wprowadzanych przez trzy niewielkie nacięcia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a blizny po zabiegu są minimalne.

Cholecystektomia laparoskopowa pozwala na szybszy powrót do pracy, daje mniej objawów bólowych i wymaga krótszego pobytu w szpitalu w porównaniu z zabiegiem klasycznym. Mięśnie brzucha nie muszą być podczas tej operacji przecinane, a niewielkie otwory szybko się goją. Najczęściej po takim zabiegu można wyjść ze szpitala już na drugi dzień. Po otwartej cholecystektomii należy pozostać w łóżku około 5 dni. Otwartą operację zaleca się osobom, które miały już wcześniej zabiegi w obrębie pęcherzyka żółciowego, krwawienie lub jakiekolwiek inne problemy, które mogłyby spowodować trudności z dostrzeżeniem pęcherzyka.

2. Wskazania do cholecystektomii laparoskopowej i możliwe powikłania

Otyłość jest wskazaniem do wykonania zabiegu cholecystektomii laparoskopowej ze względu na mniejszy zakres operacji oraz mniejsze ryzyko wystąpienia przepukliny. Wcześniej wykonane operacje w obrębie jamy brzusznej nie są przeciwwskazaniem do laparoskopii, o ile nie wytworzyły się zrosty wewnątrz otrzewnej. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową, jako że metoda ta uważana jest za mniej inwazyjną i dzięki temu bezpieczniejszą. Możemy jednak zaliczyć do nich ciążę, zapalenie trzustki, ciężką niewydolność krążenia, zapalenie otrzewnej, nadciśnienie wrotne, marskość wątroby, ciężkie zaburzenia krzepnięcia.

Powikłania po cholecystektomii są rzadkie. Jeśli jednak się pojawiają, mogą obejmować:

  • krwawienie,
  • infekcje,
  • urazy przewodu żółciowego,
  • urazy naczyń krwionośnych.

Niektórzy pacjenci po zabiegu laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego wymagają skutecznej terapii przeciwbólowej.

Cholecystektomia laparoskopowa jest metodą bezpieczną i małoinwazyjną, o stosunkowo niewielkiej liczbie powikłań, jednak w niektórych przypadkach zaleca się klasyczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Po zabiegu wymagana jest dieta lekkostrawna i ograniczenie dużego wysiłki fizycznego.

Następny artykuł: Histerektomia przezpochwowa z asystą laparoskopową

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy