Cholinesteraza - wskazania, opis badania, normy

Cholinesteraza jest enzymem wytwarzanym w wątrobie. Umożliwia proces hydrolizy estrów choliny do choliny i kwasu tłuszczowego. Badanie poziomu cholinesterazy pozwala określić aktywność enzymów (acetylocholinesterazy i pseudocholinesterazy), odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Acetylocholinesteraza znajduje się przede wszystkim w tkance nerwowej i erytrocytach. Z kolei pseudocholinesteraza znajduje się głównie w wątrobie i podobnie jak acetylocholinesteraza, bierze udział w tworzeniu substancji niezbędnej do przesyłania przez nerwy sygnałów. Badanie to ma zastosowanie w diagnostyce zatruć pestycydami oraz chorób wątroby.

#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

Cholinesteraza - wskazania

Badanie poziomu cholinesterazy wykonywane jest w przypadku podejrzenia zatrucia substancjami chemicznymi, wchodzącymi w skład pestycydów (środków ochrony roślin). Chemikalia te to związki fosforoorganiczne, „wyłączające” cholinesterazy. Poziom enzymów cholinesterazy we krwi pozwala określić stopień ekspozycji na toksyny. Niekiedy badanie wykonywane jest w celach diagnostycznych chorób wątroby. Lekarz zleca badanie poziomu cholinesterazy, jeśli pacjent manifestuje takie objawy, jak zaczerwienienie skóry, biegunka, zwolnienie akcji serca i zwężenie źrenic, są to bowiem symptomy zatrucia środkami ochrony roślin.

Niebezpieczne chemikalia w odzieży

Bez wątpienia na przestrzeni minionej dekady znacznie wzrosła nasza świadomość na temat chemii zawartej w żywności. W dalszym ciągu zdecydowana większość...

Cholinesteraza - opis badania

Poziom cholinesterazy mierzony jest w próbce krwi. W celu przeprowadzenia badania laboratoryjnego wykonuje się jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej. Na co najmniej 8 godzin przed badaniem należy się powstrzymać od przyjmowania pokarmu i płynów. Wyniki badania można zazwyczaj odebrać na dzień po pobraniu materiału. Badanie wykonywane jest w surowicy krwi.

Czasami wykonuje się także test dibukainowy. Pozwala on na odróżnienie osób, u których jest niski poziom enzymu (niska aktywność) z powodu zatrucia lub chorób wątroby od osób z wrodzoną obniżoną aktywnością cholinesterazy.

Cholinesteraza - normy

Prawidłowy poziom cholinesterazy mieści się w przedziale 8 - 18 U/l (metoda Du Pont) lub 640 - 2000 U/l (metoda Boehringer Mannheim). Należy jednak pamiętać, że wartości stanowiące normę są różne dla różnych laboratoriów, dlatego też tak ważne jest skonsultowanie wyników z lekarzem.

Obniżony poziom cholinesterazy może oznaczać:

Poziom nieco poniżej normy może wynikać z ciąży lub przyjmowania doustnej antykoncepcji. Jednocześnie ze spadkiem cholinesterazy następuje także spadek stężenia albuminy oraz wzrost poziomu transaminaz. Zwiększona aktywność cholinesterazy może pojawić się w okresie rekonwalescencji po uszkodzeniu wątroby, u osób otyłych, chorych na cukrzycę typu II oraz osób nadużywających alkohol.

Badanie poziomu cholinesterazy pozwala ustalić, czy doszło do zatrucia chemikaliami wchodzącymi w skład pestycydów. Badanie to nie należy do badań rutynowych, a wskazaniami do jego przeprowadzenia są objawy zatrucia środkami ochrony roślin. Badanie cholinesterazy kosztuje 9 złotych.

Anna Świeboda, Marta Bednarska, 3 tygodnie temu

Bibliografia

  • Brunzel N.A. Diagnostyka laboratoryjna, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-264-5
  • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
  • Pach J. Zarys toksykologii klinicznej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellonskiego, Kraków 2009, ISBN 978-83-233-2717-2

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cholinesteraza - wskazania, opis badania, normy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Cholinesteraza - wskazania, opis badania, normy
Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

EKG spoczynkowe – charakterystyka, wskazania, opis badania

Czy EKG boli? (WIDEO)

Czy EKG boli? (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie EKG polega na zapisie czynności bioelektrycznej mięśnia serca. Elektrokardiografia (EKG) należy do podstawowych badań serca. Badanie (...) służące do badania EKG nazywa się...

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Krew utajona w kale - wskazania do badania, rodzaje, wartości

Test na krew utajoną w kale (WIDEO)

Test na krew utajoną w kale (WIDEO) Odtwórz wideo

Rak jelita grubego zajmuje obecnie w Polsce drugie miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe, co więcej zapadalność i umieralność na ten nowotwór wciąż rośnie. Schorzenie to rzadko dotyczy osób przed 40. rokiem życia, natomiast po przekroczeniu...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Badania krwi - profilaktyka, normy morfologii, prawidłowe wyniki innych badań

Pobieranie krwi

Pobieranie krwi

Badania krwi mogą wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.