Trwa ładowanie...

Chondropatia - co to jest, przyczyny, czym jest chondromalacja rzepki

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 17.11.2022 10:51
Chondropatia to ogólny termin określający patologie dotyczące chrząstki stawowej. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania chondropatii należy wyróżnić m.in.: nadwagę i otyłość, złamania rzepki, reumatoidalne zapalenie stawów.
Chondropatia to ogólny termin określający patologie dotyczące chrząstki stawowej. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania chondropatii należy wyróżnić m.in.: nadwagę i otyłość, złamania rzepki, reumatoidalne zapalenie stawów. (123rf)

Chondropatia to ogólny termin określający patologie dotyczące chrząstki stawowej. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania chondropatii należy wyróżnić m.in.: nadwagę i otyłość, złamania rzepki, reumatoidalne zapalenie stawów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zaburzeń chrząstki stawowej? W jaki sposób diagnozuje się chondropatię?

spis treści

1. Chondropatia - co to jest?

Chondropatia to ogólna nazwa dla zaburzeń dotyczących chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa jest podporową odmianą tkanki łącznej. Ta twarda, a jednocześnie elastyczna tkanka zbudowana jest w 65-80 procentach z wody. Reszta to włókna kolagenowe oraz macierz proteoglikanowa.

W składzie chrząstki stawowej znajdują się także osteocyty i chondrocyty, wyspecjalizowane komórki fibroblastów. W zależności od typu stawu, grubość chrząstki stawowej może wynosić od 0,2 do 6 milimetrów.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

Wraz z upływającym czasem nasza chrząstka stawowa staje się coraz mniej sprężysta, co może prowadzić do urazów. Przebyte urazy, a także nadmierna eksploatacja mogą być przyczyną rozmiękania chrząstki rzepki, tzw. chondromalacji rzepki.

2. Chondropatia - najczęstsze przyczyny

Chondropatia to termin, który określa zaburzenia dotyczące chrząstki stawowej. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania chondropatii wyróżnia się:

Zobacz także:

3. Chondromalacja rzepki, czyli rozmiękanie chrząstki rzepki – w jaki sposób się objawia?

Chondromalacja rzepki, nazywane również rozmiękaniem chrząstki rzepki, to choroba, która zdecydowanie częściej dotyka kobiety. Choroba ta charakteryzuje się zwłóknieniem, szczelinami, a także ubytkami chrząstki z odsłonięciem warstwy podchrzęstnej.

Głównym objawem chondromalacji rzepki jest uporczywy ból kolana, który z czasem odczuwalny jest również w innych miejscach. Rozpoznanie tego schorzenia odbywa się na podstawie badania artroskopowego.

Ból wywołany chondromalacją rzepki zazwyczaj odczuwany jest w trakcie kucania, klęczenia, wchodzenia lub schodzenia po schodach. Pacjenci odczuwają go również wtedy, gdy siedzą zbyt długo w pozycji ze zgiętymi kolanami. Wśród innych objawów chorobowych należy wymienić opuchliznę, a także tzw. przeskakiwanie oraz blokowanie się kolana.

4. Chondropatia – diagnozowanie i leczenie

Diagnozowanie chondropatii poprzedzone jest rzetelnym wywiadem lekarskim oraz badaniem fizykalnym. W rozpoznaniu chondropatii wykorzystuje się również zdjęcia rentgenowskie, badanie artroskopowe, tomografię komputerową, a także badanie ultrasonograficzne.

Pacjentom, u których zdiagnozowano patologie dotyczące chrząstki stawowej zaleca się rehabilitację z wykorzystaniem pola magnetycznego (tzw. magnetoterapię). Dodatkowo, stan chrząstki może ulec poprawie, gdy zastosujemy kwas hialuronowy.

Pacjentom zaleca się również przyjmowanie odpowiednich suplementów (glukozamina, metylosulfonylometan). W wielu przypadkach zaleca się również stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Ibuprofen). Leki te stosuje się w celu złagodzenia bólu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze