Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Objawy chorób wątroby - symptomy schorzeń wątroby, profilaktyka

Wątroba jest jednym z najbardziej aktywnych narządów w organizmie, odgrywa bardzo ważną rolą. Przede wszystkim wątroba bierze czynny udział w procesie trawienia, termoregulacji, oprócz tego wspomaga organizm w pozbywaniu się toksyn. Wątroba produkuje także ważne białka, jest także powiązana z drogami żółciowymi. Dlatego wątroba objawy, które mogą być niepokojące powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Jakie mogą być objawy wątroby, która choruje? Czy objawy wątroby, która nie pracuje prawidłowo są łatwe do rozpoznania?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Pierwsze objawy schorzeń wątroby

Objawy wątroby, która nie pracuje prawidłowo to przede wszystkim objawy od strony układu pokarmowego. Najczęściej wymieniane objawy wątroby źle pracującej to: ból brzucha w okolicy wątroby, ale i żołądka, wymioty, brak chęci do jedzenia zwłaszcza potraw z wysoką zawartością tłuszczu. W niektórych przypadkach wszystkie objawy wątroby nieprawidłowo funkcjonującej połączone są dodatkowo z żółtaczką.

U chorych pojawiają się zabarwione na żółto twardówki, ale także i skóra, co jest wynikiem zbyt dużej ilości bilirubiny w organizmie. Choroba może być też wynikiem nieprawidłowej pracy wątroby czy dróg żółciowych dla przykładu żółtaczkę wywołuje marskość wątroby, stan zapalny wątroby, kamica żółciowa.

Objawy wątroby, która nie pracuje prawidłowo mogą przebiegać razem z żółtaczką
Objawy wątroby, która nie pracuje prawidłowo mogą przebiegać razem z żółtaczką

Objawy wątroby, której funkcjonowanie jest znacznie zaburzone to również zmiany w wymiarach organu. Może dojść do powiększenia wątroby przykładowo przy mononukleozie zakaźnej, marskości żółciowej czy w polekowym uszkodzeniu wątroby.

Natomiast zmniejszenie się organu następuje w marskości wątroby. Zatem chora wątroba objawy, które mogą się jeszcze uaktywnić to osłabienie organizmu i większa męczliwość nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym.

To też warto wiedzeić

Wzdęty brzuch, cholestaza, czyli niewłaściwy odpływ żółci – w wyniku tego pojawia się również świąd. Objawy wątroby, której zaburzenie funkcjonowanie przeszło już w stan przewlekły to dla przykładu zanik mięśni, u kobiet zaburzenie menstruacji, a u mężczyzn ginekomastia. Inne objawy wątroby, które należy dołączyć zaburzenia psychiatryczne i neurologiczne, nieprawidłowe krzepnięcie krwi, a także obrzęki zwłaszcza obrzęki podudzi.

2. Zdrowa dieta i szczepienia

Wątroba jest narządem, który posiada zdolność regeneracji, ale jest to możliwe tylko w przypadkach, kiedy organ nie jest ciągle obciążany szkodliwymi czynnikami.

Objawy wątroby, która zaczyna działać nieprawidłowo w wyniku dla przykładu niezdrowej diety, można w miarę zahamować. Przede wszystkim należy unikać alkoholu i innych używek, wyeliminowanie ciężkostrawnych posiłków. Jeśli nie ma takiej potrzeby należy odstawić leki, które mogą destrukcyjnie wpływać na wątrobę. Lekarze zalecają także szczepienia przeciwko WZW typu B.

Następny artykuł: Objawy chorej wątroby

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy