Trwa ładowanie...

Objawy chorób wątroby - symptomy schorzeń wątroby, profilaktyka

Avatar placeholder
30.03.2021 17:12
Objawy chorób wątroby - symptomy schorzeń wątroby, profilaktyka
Objawy chorób wątroby - symptomy schorzeń wątroby, profilaktyka

Wątroba jest jednym z najbardziej aktywnych narządów w organizmie, odgrywa bardzo ważną rolą. Przede wszystkim bierze czynny udział w procesie trawienia, termoregulacji, oprócz tego wspomaga organizm w pozbywaniu się toksyn. Produkuje także ważne białka, jest także powiązana z drogami żółciowymi.

Jakie mogą być objawy wątroby, która choruje?

spis treści

1. Pierwsze objawy schorzeń wątroby

Objawy wątroby, która nie pracuje prawidłowo to przede wszystkim objawy od strony układu pokarmowego. Najczęściej wymieniane objawy wątroby źle pracującej to: ból brzucha w okolicy wątroby, ale i żołądka, wymioty, brak chęci do jedzenia zwłaszcza potraw z wysoką zawartością tłuszczu. W niektórych przypadkach wszystkie objawy wątroby nieprawidłowo funkcjonującej połączone są dodatkowo z żółtaczką.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

U chorych pojawiają się zabarwione na żółto twardówki, ale także i skóra, co jest wynikiem zbyt dużej ilości bilirubiny w organizmie. Choroba może być też wynikiem nieprawidłowej pracy wątroby czy dróg żółciowych dla przykładu żółtaczkę wywołuje marskość wątroby, stan zapalny wątroby, kamica żółciowa.

Objawy wątroby, która nie pracuje prawidłowo mogą przebiegać razem z żółtaczką
Objawy wątroby, która nie pracuje prawidłowo mogą przebiegać razem z żółtaczką

Objawy wątroby, której funkcjonowanie jest znacznie zaburzone to również zmiany w wymiarach organu. Może dojść do powiększenia wątroby przykładowo przy mononukleozie zakaźnej, marskości żółciowej czy w polekowym uszkodzeniu wątroby.

Natomiast zmniejszenie się organu następuje w marskości wątroby. Zatem chora wątroba objawy, które mogą się jeszcze uaktywnić to osłabienie organizmu i większa męczliwość nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym.

To też warto wiedzeić

Wzdęty brzuch, cholestaza, czyli niewłaściwy odpływ żółci – w wyniku tego pojawia się również świąd. Objawy wątroby, której zaburzenie funkcjonowanie przeszło już w stan przewlekły to dla przykładu zanik mięśni, u kobiet zaburzenie menstruacji, a u mężczyzn ginekomastia. Inne objawy wątroby, które należy dołączyć zaburzenia psychiatryczne i neurologiczne, nieprawidłowe krzepnięcie krwi, a także obrzęki zwłaszcza obrzęki podudzi.

2. Zdrowa dieta i szczepienia

Wątroba jest narządem, który posiada zdolność regeneracji, ale jest to możliwe tylko w przypadkach, kiedy organ nie jest ciągle obciążany szkodliwymi czynnikami.

Objawy wątroby, która zaczyna działać nieprawidłowo w wyniku dla przykładu niezdrowej diety, można w miarę zahamować. Przede wszystkim należy unikać alkoholu i innych używek, wyeliminowanie ciężkostrawnych posiłków. Jeśli nie ma takiej potrzeby należy odstawić leki, które mogą destrukcyjnie wpływać na wątrobę. Lekarze zalecają także szczepienia przeciwko WZW typu B.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy chorej wątroby
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze