Choroba dwubiegunowa - etiologia, objawy, leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) charakteryzuje się występowaniem na przemian okresów depresji i manii (hipomanii). Pojawiają się w różnej częstotliwości i kolejności. Pomiędzy nimi mogą występować okresy remisji albo przechodzą bezpośrednio jeden w drugi. Pierwszy epizod może być depresją, subdepresją, manią, hipomanią bądź tzw. stanem mieszanym. Trwa przez całe życie i ma różny przebieg. Przeciętnie w ciągu pierwszych 10 lat od postawienia diagnozy u osoby chorej występuje ok. czterech dużych etapów choroby. Przeważnie liczba depresji jest wyższa od liczby manii.

1. Choroba dwubiegunowa - etiologia i objawy

Choroba dwubiegunowa afektywna ma silne uwarunkowania genetyczne. Wskazuje na to m.in. fakt, że u krewnych pierwszego stopnia (osób chorych na chorobę dwubiegunową afektywną) znacznie częściej niż w całej populacji pojawia się jakieś zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Nie jest wyjaśnione jednak, na czym dokładnie polega uwarunkowana genetycznie podatność na chorobę dwubiegunową afektywną.

Zobacz film: "Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej"

Wpływ mają także czynniki środowiskowe. Życiowe niepowodzenia lub inne stresujące wydarzenia zwiększają ryzyko ujawnienia się choroby lub też jej kolejnego nawrotu. Mogą one poprzedzać zarówno wystąpienie manii (hipomanii), jak i stanów depresyjnych. Nawrot choroby dwubiegunowej afektywnej może być spowodowany przez zaburzenia snu oraz nieregularny codzienny rytm wykonywanych prac i zadań społecznych.  

Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna)
Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa? Nazywana czasami chorobą maniakalno-depresyjną, jest stanem...

zobacz galerię

Choroba dwubiegunowa afektywna charakteryzuje się występującymi na przemian okresami depresji i manii (hipomanii). Pojawiają się z różnym nasileniem i czasem trwania, często z obecnymi okresami remisji. Choroba afektywna dwubiegunowa może pojawić się w każdym wieku, choć pierwsze jej objawy występują zwykle pomiędzy 20, a 30 rokiem życia, częste są jednak początki przed 20 rokiem życia. U 53-60% chorych choroba dwubiegunowa afektywna ujawnia się w dzieciństwie i okresie dorastania, a zwłaszcza w okresie między 15, a 19 rokiem życia. Wtedy jednak często nie jest jeszcze rozpoznana i leczona.

Epizody manii – euforii, poczucia siły, ustąpienia lękowych wątpliwości i zahamowań – przypominają zachowanie po narkotykach. Kiedy mania ustępuje, następuje bolesna konfrontacja z trudną rzeczywistością. Epizody manii mogą utrzymywać się od 2 tygodni aż do 5 miesięcy, depresje są natomiast nieco dłuższe, tj. trwają od 4 do aż 9 miesięcy.

Znane są formy choroby dwubiegunowej (ang. Rapid Cycling Bipolar Disorder i Ultradian Bipolar Disorder), których przebieg związany jest z bardzo dużą częstością epizodów chorobowych. Wtedy też etapy choroby dwubiegunowej afektywnej mogą być krótkie lub bardzo krótkie i trwać np. tydzień lub kilka dni, a zdarza się nawet, że mogą przechodzić jeden w drugi (mania w depresję) w ciągu 24 godzin.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Choroba dwubiegunowa - leczenie

Objawy chorwy dwubiegunowej na długi czas mogą zostać zminimalizowane, o ile leczenie zostanie rozpoczęte jak najszybciej. Wczesne rozpoczęcie kuracji wpływa łagodząco na przebieg choroby dwubiegunowej w kolejnych latach. W zależności od tego, czy chory jest w okresie depresji, manii czy remisji – stosowany jest inny schemat leczenia oraz podawane są leki z różnych grup.

W terapii stosowane są leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe, neuroleptyczne, przeciwlękowe. Jeśli choroba jest nieleczona, postępuje – kolejne nawroty są dłuższe, a okresy remisji coraz krótsze. Ze względu na to, że choroba dwubiegunowa ma charakter przewlekły, bardzo ważną rolę odgrywa zapobieganie wystąpieniu kolejnych nawrotów choroby.

Wskazania do zastosowania długotrwałego leczenia istnieją u większości przypadków chorych na chorobę dwubiegunową afektywną. Takie leczenie choroby dwubiegunowej afektywnej przynosi dosyć dobre efekty, ale wadą jest to, że jest leczeniem długim, a nawet prowadzonym bezterminowo. W kuracji podkreśla się znaczenie psychoedukacji, psychoterapii. Jej celem jest przekazanie – przez specjalnie wyszkolone osoby – informacji o chorobie, a także możliwość dzielenia się z innymi osobami chorymi własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Bardzo ważne jest nabycie umiejętności rozpoznawania objawów zwiastujących pojawienie się kolejnych nawrotów choroby, a także nauczenie się kontroli własnych zachowań. Pomocne w leczeniu choroby dwubiegunowej afektywnej są zadowalające stosunki z bliskimi osobami, które mogą złagodzić wpływ stresu i wywierać, do pewnego stopnia, korzystny wpływ na przebieg choroby.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.