Trwa ładowanie...

Depresja dwubiegunowa - etiologia, objawy, leczenie

Depresja dwubiegunowa jest czasami nazywana chorobą afektywną dwubiegunową. Charakteryzuje się występowaniem na przemian okresów depresji i manii (hipomanii). Pojawiają się w różnej częstotliwości i kolejności. Pomiędzy nimi mogą występować okresy remisji albo przechodzą bezpośrednio jeden w drugi. Pierwszy epizod może być depresją, subdepresją, manią, hipomanią bądź tzw. stanem mieszanym.

Zobacz film: "Objawy manii przy chorobie afektywnej dwubiegunowej"

spis treści

1. Depresja dwubiegunowa - przyczyny

Depresja dwubiegunowa ma silne uwarunkowania genetyczne. Wskazuje na to m.in. fakt, że u krewnych pierwszego stopnia (osób chorych na depresję dwubiegunową) znacznie częściej niż w całej populacji pojawia się jakieś zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Nie jest wyjaśnione jednak, na czym dokładnie polega uwarunkowana genetycznie podatność na depresję dwubiegunową.

Wpływ mają także czynniki środowiskowe. Życiowe niepowodzenia lub inne stresujące wydarzenia zwiększają ryzyko ujawnienia się depresji dwubiegunowej lub też jej kolejnego nawrotu. Mogą one poprzedzać zarówno wystąpienie manii (hipomanii), jak i stanów depresyjnych. Nawrot depresji dwubiegunowej może być spowodowany przez zaburzenia snu oraz nieregularny codzienny rytm wykonywanych prac i zadań społecznych.  

Depresja dwubiegunowa charakteryzuje się występującymi na przemian okresami depresji i manii (hipomanii). Pojawiają się z różnym nasileniem i czasem trwania, często z obecnymi okresami remisji. Choroba afektywna dwubiegunowa może pojawić się w każdym wieku, choć pierwsze jej objawy występują zwykle pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, częste są jednak początki przed 20. rokiem życia. U 53-60 proc. chorych depresja dwubiegunowa ujawnia się w dzieciństwie i okresie dorastania, a zwłaszcza w okresie między 15. a 19. rokiem życia. Wtedy jednak często nie jest jeszcze rozpoznana i leczona.

Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna)
Choroba afektywna dwubiegunowa (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa? Nazywana czasami chorobą maniakalno-depresyjną, jest stanem...

zobacz galerię

2. Depresja dwubiegunowa - objawy

Depresja dwubiegunowa trwa przez całe życie i ma różny przebieg. Przeciętnie w ciągu pierwszych 10 lat od postawienia diagnozy u osoby chorej występuje ok. czterech dużych etapów choroby. Przeważnie liczba depresji jest wyższa od liczby manii.

Epizody manii – euforii, poczucia siły, ustąpienia lękowych wątpliwości i zahamowań – przypominają zachowanie po narkotykach. Kiedy mania ustępuje, następuje bolesna konfrontacja z trudną rzeczywistością. Epizody manii mogą utrzymywać się od 2 tygodni aż do 5 miesięcy, depresje są natomiast nieco dłuższe, tj. trwają od 4 do aż 9 miesięcy.

Znane są formy depresji dwubiegunowej, których przebieg związany jest z bardzo dużą częstością epizodów chorobowych. Wtedy też etapy depresji dwubiegunowej mogą być krótkie lub bardzo krótkie i trwać np. tydzień lub kilka dni, a zdarza się nawet, że mogą przechodzić jeden w drugi (mania w depresję) w ciągu 24 godzin.

3. Depresja dwubiegunowa - leczenie

Objawy depresji dwubiegunowej na długi czas mogą zostać zminimalizowane, o ile leczenie zostanie rozpoczęte jak najszybciej. Wczesne rozpoczęcie kuracji wpływa łagodząco na przebieg depresji dwubiegunowej w kolejnych latach. W zależności od tego, czy chory jest w okresie depresji, manii czy remisji – stosowany jest inny schemat leczenia oraz podawane są leki z różnych grup.

W terapii stosowane są leki antydepresyjne, przeciwpadaczkowe, neuroleptyczne, leki przeciwlękowe. Jeśli choroba jest nieleczona, postępuje – kolejne nawroty są dłuższe, a okresy remisji coraz krótsze.

Ze względu na to, że depresja dwubiegunowa ma charakter przewlekły, bardzo ważną rolę odgrywa zapobieganie wystąpieniu kolejnych nawrotów choroby.

Zobacz także:

Wskazania do zastosowania długotrwałego leczenia istnieją u większości przypadków chorych na depresję dwubiegunową. Takie leczenie depresji dwubiegunowej przynosi dosyć dobre efekty, ale wadą jest to, że jest leczeniem długim, a nawet prowadzonym bezterminowo.

W kuracji podkreśla się znaczenie psychoedukacji, psychoterapii. Jej celem jest przekazanie – przez specjalnie wyszkolone osoby – informacji o chorobie, a także możliwość dzielenia się z innymi osobami chorymi własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Bardzo ważne jest nabycie umiejętności rozpoznawania objawów zwiastujących pojawienie się kolejnych nawrotów choroby, a także nauczenie się kontroli własnych zachowań. Pomocne w leczeniu depresji dwubiegunowej są zadowalające stosunki z bliskimi osobami, które mogą złagodzić wpływ stresu i wywierać, do pewnego stopnia, korzystny wpływ na przebieg choroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza