Choroba Alzheimera - rozpoznanie i co dalej?

Diagnoza choroby Alzheimera to trudne przeżycie zarówno dla pacjenta jak i jego bliskich. Ważne, by niepewność i strach o zdrowie i życie chorego szybko ustąpiły miejsca działaniu. We wczesnym stadium choroby Alzheimera można zrobić wiele, by złagodzić objawy i opóźnić rozwój choroby.

Mark Twain słusznie zauważył, że życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu...

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Żyjemy coraz dłużej, dlatego też rośnie zapadalność na choroby, które są silnie skorelowane z wiekiem. Wśród nich znajduje się choroba Alzheimera, na którą cierpi jedna na dziesięć osób powyżej 65 roku życia i niemal 50% osób, które ukończyły 85 lat.

W jaki sposób dochodzi do rozwoju choroby Alzheimera?

Bardzo często początek choroby Alzheimera bywa niezauważany. Schorzenie rozwija się powoli, przez lata, początkowo bezobjawowo. Choroba Alzheimera to efekt miedzy innymi postępującego zanikania połączeń synaptycznych w mózgu, odpowiadających za procesy myślenia, przetwarzania i zapamiętywania informacji.

U osób z chorobą Alzheimera naturalna równowaga pomiędzy utratą i odtwarzaniem połączeń synaptycznych jest zaburzona i komórki nerwowe z czasem ulegają trwałej degeneracji. W początkowym stadium choroby pojawiają się zaburzenia pamięci epizodycznej (przede wszystkim trudność w zapamiętywaniu nowych informacji) oraz procesów poznawczych:

 • kłopoty z przypomnieniem sobie znanych wcześniej faktów,
 • pozostawianie rzeczy w niewłaściwych miejscach oraz trudności w ich znalezieniu,
 • wielokrotne powtarzanie uwag, pytań i czynności,
 • postępująca konieczność korzystania z pomocy innych przy czynnościach wykonywanych wcześniej samodzielnie itp.

Osoby aktywne zawodowo mogą odczuwać spadek efektywności, zwłaszcza jeśli mają w pracy do czynienia z liczbami, rachunkami itp. Mogą pojawić się także zaburzenia zachowania:

 • apatia,
 • rozdrażnienie,
 • wypieranie choroby.

Objawy te są jednak na tyle łagodne, że pacjent może – a wręcz powinien – przy wsparciu bliskich, zachować samodzielność.

Jak możemy pomóc osobie z chorobą Alzheimera?

Jak wydłużyć tę fazę, w której chory na alzheimera możliwie długo zachowuje samodzielność? Jest na to wiele sposobów:

Właściwie dobrane lekarstwa

Podstawą są dobrze dobrane leki: ważne, by chory przyjmował je w zaleconych dawkach i o określonych porach. We wczesnym stadium choroby Alzheimera chory jest w stanie sam kontrolować pory zażywania leków, ale na wszelki wypadek warto mu o tym przypominać, np. ustawić przypomnienia w telefonie.

Trening umysłowy

Warto zapewnić choremu trening umysłowy, rozwijający i aktywizujący funkcje poznawcze. Zachęcajmy chorego do:

 • pisania listów,
 • układanek,
 • gier słownych,
 • wszelkich innych zadań wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Pomocna może być na tym etapie psychoterapia czy terapia zajęciowa, podtrzymująca nastrój i ogólną sprawność chorego.

Starajmy się zachęcać chorego do tego, by – tak długo jak to jest możliwe – aktywnie uczestniczył w codziennym życiu rodzinnym i towarzyskim.

Odpowiednia dieta

W zmaganiach z chorobą pomaga także odpowiednie, zrównoważone odżywianie się. Na talerzu chorego powinny pojawiać się:

 • warzywa,
 • owoce,
 • pełnoziarniste pieczywo,
 • pełnoziarniste makarony,
 • ryby.

Ważnym uzupełnieniem diety są dodatkowo produkty bogate w:

 • błonnik, (figi suszone, orzechu laskowe),
 • witaminę C, (pomarańcze),
 • selen (kukurydza, mak),
 • nienasycone kwasy tłuszczowe (łosoś atlantycki, sardynki).

Ważnym wsparciem będą także dobrane przez lekarza specjalistyczne preparaty odżywcze.

Aktywność fizyczna

Zadbajmy także o aktywność fizyczną chorego. Ćwiczenia powinny być dostosowane do możliwości pacjenta, ale przy tym atrakcyjne i ciekawe. Warto wykorzystać kije, poduszki, kółka, szarfy czy... po prostu zaprosić bliską osobę do tańca.

Najlepszą porą na rehabilitację jest przedpołudnie, kiedy chory ma większą motywację do pracy.

Poczucie bezpieczeństwa

Pamiętajmy też o tym, że nawyki, rutyna, obecność w dobrze znanych miejscach zwiększają poczucie bezpieczeństwa i spokój chorego. Dlatego dbajmy o stały rozkład dnia i zajęć, o to by używane przez chorego przedmioty miały swoje miejsce. Pomaga także opisanie szafek czy szuflad (np. leki, talerze, sztućce), dobrze widoczny zegar oraz kalendarz – najlepiej z wyrywanymi kartkami (można połączyć go z rehabilitacją, zamieszczając na każdej stronie zadanie ćwiczące umysł).

Pozytywne nastawienie

Chorzy, jak nigdy wcześniej, potrzebują naszego wsparcia, ale i dobrego nastroju. Dlatego postarajmy się, by opieka nad chorym – zwłaszcza w pierwszej, łagodnej fazie choroby – była doświadczeniem, które łączy i buduje kapitał bezcennych wspomnień.

Komentarze (34)
~Beata
~Beata ponad rok temu

@~Anna: rozumiem i współczuję, moja Mama jest po wielu udarach mózgu, nie dałam rady nią się opiekować, jest w domu opieki który opłacam. Mamę często odwiedzam, a to już nie jest ona.... udary odebrały jej pełnosprawność,rozum i godność. Mama nadzieję,że nie dożyję jej wieku, starość jest straszna.

Odpowiedz
~lusia
~lusia ponad rok temu

@~-prawda: no kobieto , to ty reprezentujesz ciemnogród niestety i nawet go nie zauwazasz. Aluminium ma bardzo negatywny wplyw na prace mózgu. Dlatego nie nalezy gotowac w aluminiowych garnkach, takie garnki wyrzucic.

Odpowiedz
~kalina
~kalina ponad rok temu

uwazam , ze osoby , które opiekuja sie osobami chorymi na Altzhaimera powinny wypróbowac jak dziala na organizm chorych ludzi soja . Soje nalezy kupowac przetworzona w sklepach np. toffu z soji lub w postaci suchej - kotlety sojowe , albowiem soja jako taka jest trujaca i trzeba umiec ja przygotowac do spozycia przez odpowiednie dlugotrwale i wielokrotne gotowanie . Soja dziala ochronnie na kazdy organizm zenski i meski i jest korzystna dla kazdego czlowieka. Zastepuje hormony zenskie , albowiem jest podobna w swojej budowie do estrogenów. Mimo to , ze ma budowe podobna do hormonów zenskich dziala tez korzystnie na organizm meski - slyszalam taka wypowiedz lekarza w radiu. Sama po sobie wiem , ze soja usprawnia mózg i zatrzymuje objawy menopauzy np. likwiduje obfite poty. Soja napewno dziala korzystnie na prace mó'zgu dlatego , ze ma budowe zblizona do budowy naturalnych hormonów , które zanikaja w procesie starzenia. Mysle , ze powinno sie podawac soje w diecie ( moze byc tez maka sojowa ) w postaci kilku lyzek dziennie , mozna ja dodawac do innych produktów i mieszac ( do pierogów , serów , jest bardzo dobra sucha starta soja ze smietana. Scieram kotlety sojowe na tarce i mam zapas w sloiku na dluzej , a potem ten proszek sojowy dodaje do róznych potraw.) Mysle , ze powinno sie ta soje podawac osobom chorym na Altzhaimera w zywieniu 2-3 duze lyzki dziennie ( im wiecej tym lepiej, tak wiec 4-5 lyzek dziennie tez jest ok ) przez tydzien lub miesiac i zobaczyc , czy ma pozytywne dzialanie.

Odpowiedz
~tez to przeszlismy
~tez to przeszlismy ponad rok temu

@~-DJ: Wiesz moja tesciowa brała wszystko co mówisz i nicccccc.Jeśli chodzi o chodzenie i dotlenianie to nie wiem czy ktoś był lepszy od niej.Chodziła całymi dniami i była bardzo energiczna.NIE MA NA TO LEKARSTWA !!!!!!

Odpowiedz
~jhook
~jhook ponad rok temu

Właśnie zmarł mój teść. Też zmagał się z tą chorobą. Ci, którzy przeżyli to ze swymi najbliższymi mogą sobie wyobrazić, co my z żoną przeżywaliśmy przez ostatnie lata. Swoim dzieciom już zapowiedzieliśmy, że jeśli z nami miałoby się stać tak samo, to mają nas wywieźć do Holandii, gdzie jest legalna eutanazja i zrobić porządek.

Odpowiedz
~schorowany czy bezkasiasty?y?
~schorowany czy bezkasiasty?y? ponad rok temu

U Nas w PL raczej ciężko to stwierdzić,bo kolejek do dentysty nie ma z powodu zaporowych cen.Dopóki ceny były rozsądne do dentysty chodziłem regularnie,od momentu jak próbował zedrzeć skórę,podziękowałem za współpracę i na dzień dzisiejszyw zasadzie mam połowę zębów do roboty.Moim zdaniem jest to znamienite i charakterystyczne w krajach gdzie nie ma opieki stomatologicznej,a wygrywa biznes...

Odpowiedz
~vala
~vala ponad rok temu

Boimy sie ze Nasi Bliscy beda kiedys miec Te chorobe..ja mam dobra rade ..Zgoda Milosc i Wzajemne zrozumienie w Rodzinie to Najlepsze Lekarstwo By Uniknac Tej Strasznej. Choroby...Ale w obecnym czasie. ..Tak o to Trudno.Nie mamy Czasu dla Siebie by na spokojnie porozmawiac.I wlasnie takie sa skutki.A Zycie Tak Szybko Mija...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Alzheimera
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 9 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 18 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera

Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera

Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera

pozwalające stwierdzić obecność w mózgu czynnika, który odpowiedzialny jest za pojawienie się choroby Alzheimera, czyli blaszek białka beta-amyloidu (...) można to również sprawdzić wykonując testy genetyczne - choroba...

Choroba Alzheimera

Inhibitory peptydów w leczeniu choroby Alzheimera

. Rola peptydów w chorobie Alzheimera Ponad połowa wszystkich przypadków demencji u starszych osób ma związek z chorobą Alzheimera. Mimo wysiłków (...) naukowców nie udało się opracować skutecznej...

Choroba Alzheimera

Wpływ insuliny na funkcje poznawcze

insuliny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu potwierdza fakt, że zaburzenia w regulacji insuliny przyczyniają się do patofizjologii choroby Alzheimera (...) . We wczesnych etapach rozwoju choroba ta...

Choroba Alzheimera

Przeciwciała w leczeniu choroby Alzheimera

prowadzące do rozwoju choroby Alzheimera. Odkryty proces może posłużyć w lepszym zrozumieniu tej choroby i pomóc w wytworzeniu leków na bazie przeciwciał (...) jest białko choroby Alzheimera....

Choroba Alzheimera

Urazy głowy powodują Alzheimera!

Nowe badania wskazują, że urazy głowy, zwłaszcza powtarzające się, stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ich wpływ (...) objawy choroby Alzheimera. Ważny jest...

Choroba Alzheimera

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

rozwoju choroby Alzheimera aż o 40-50 proc. Pamiętaj o witaminie E Witamina E spełnia rolę biologicznego przeciwutleniacza, zabezpiecza organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników i nadtlenków lipidowych....

Choroba Alzheimera

Uraz głowy

Uraz głowy

Nowe badania wskazują, że urazy głowy stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ich wpływ nie jest bezpośredni, symptomy pojawiają się dopiero po wielu latach - ale zależność jest na tyle silnie widoczna,...