Choroby układu oddechowego w dzisiejszych czasach są dość mocno rozpowszechnione. Na ich rozwój ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim jednak możemy wymienić:
- rozwój motoryzacji,
- bierne lub czynne palenie papierosów,
- zanieczyszczenie powietrza,
- alergeny,
- poinfekcyjne przewlekłe schorzenia układu oddechowego,
- żywienie i dieta,
- narażenie na zawodowe czynniki ryzyka.
- nowotworowe,
- genetyczne,
- zawodowe,
- infekcyjne.
- chudnięcie,
- brak apetytu,
- niedokrwistość,
- gorączka,
- ogólne osłabienie.
- bóle w klatce piersiowej,
- sinica,
- kaszel,
- duszność,
- chrypka,
- bezgłos,
- odkrztuszanie plwociny,
- krwioplucie,
- świsty,
- zatkanie nosa.
Astma oskrzelowa to odwracalna obturacyjna choroba oskrzeli, charakteryzująca się ich stanem zapalnym oraz nadreaktywnością. Wyróżniamy dwa rodzaje tej choroby:
- alergiczną - w jej przebiegu powstają natychmiastowe reakcje immunologiczne na konkretny alergen,
- wewnątrzpochodną - jeśli nie mamy dowodów na nadrważliwość na specyficzne alergeny.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest postępującą i nieodwracalną obturacją dróg oddechowych.Częstym jej powodem jest ekspozycja na wdychanie czynników drażniących, jak np. dym tytoniowy. Może przebiegać jednocześnie z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i rozdemą płuc. W Polsce około 1/5 osób po 40. roku życia ma objawy tej choroby.
Rozdema płuc jest nieprawdłowym powiększeniem powietrznych przestrzeni płuc. Sktukuje to nadmiernym ich upowietrznieniem przy zmniejszonej ilości płucnych pęcherzyków.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli objawia się przewlekłym kaszlem oraz odkrztuszeniem plwociny, które jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem śluzu oskrzelowego.
Pylica to przewlekła choroba płuc, która jest spowodowana długotrwałym wdychaniem szkkodliwych pyłów. Charakterystyczny dla niej jest stan przewlekły zapalny oskrzeli oraz postępująca rozedma płuc.