Trwa ładowanie...

Kaszel bez innych objawów – przyczyny chronicznego kaszlu, leczenie

Chroniczny kaszel, który nie przechodzi
Chroniczny kaszel, który nie przechodzi (123rf)

Kaszel bez innych objawów, utrzymujący się powyżej 8 tygodni to problem, który dotyka wiele osób. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwkaszlowych, jednak nie zawsze przynoszą rezultaty. Powód chronicznego kaszlu może być mniej oczywisty niż nam się wydaje. Oto zaskakujące przyczyny kaszlu, ktorych na pewno nie wyleczymy lekami na przeziębienie.

spis treści

1. Co to jest kaszel chroniczny?

Kaszel nie jest żadnym schorzeniem, ale objawem, który towarzyszy różnorodnym infekcjom bądź chorobom. Stanowi on najczęstszy objaw chorób układu oddechowego np. zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc. Jeśli nie towarzyszy mu gorączka, może występować jako reakcja organizmu na dym papierosowy czy suche powietrze z urządzeń ogrzewających.

Mianem kaszlu chronicznego określa się kaszel, który utrzymuje się powyżej 8 tygodni. Może być to zarówno chroniczny kaszel mokry (tj. produktywny), któremu towarzyszy odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, jak i kaszel suchy (nieproduktywny), który nie występuje z odkrztuszaniem wydzieliny.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z buraka"

Jeśli kaszel bez innych objawów utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni, pacjent powinien niezwłocznie udać się do lekarza.

2. Czym może być spowodowany kaszel bez innych objawów?

Przyczyny chronicznego kaszlu bez innych objawów bywają różne. Kasłanie może być spowodowane dużym stresem bądź stosowaniem niektórych środków farmakologicznych.

2.1. Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy występuje wówczas, gdy u pacjenta dochodzi do patologicznego zarzucania kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Kwas żołądkowy może podrażniać błonę śluzową przełyku, co prowadzi do różnych objawów, takich jak zgaga, ale nie jest to reguła. Może również wpływać na inne obszary układu oddechowego. Chroniczne kasłanie prowokowane jest przez drażnienie błony śluzówki przełyku i cofanie się treści żołądkowej.

2.2. Leki na wysokie ciśnienie tętnicze krwi

Niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) i blokery receptora angiotensyny II (ARB), mogą powodować kaszel jako efekt uboczny. Osoby stosujące środki na nadciśnienie uskarżają się zazwyczaj na chroniczny kaszel suchy, męczący drogi oddechowe.

2.3. Palenie papierosów

Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka przewlekłego kaszlu. W dymie papierosowym występuje szereg toksycznych substancji, które drażnią drogi oddechowe. W odpowiedzi na to drażnienie, organizm może zwiększyć produkcję śluzu w celu ochrony dróg oddechowych przed tymi substancjami, które działają drażniąco.

2.4. Astma

Astma, znana także jako dychawica oskrzelowa jest heterogennym schorzeniem zapalnym dróg oddechowych, które prowadzi do niekontrolowanego skurczu oskrzeli. Pacjenci cierpiący na wariant kaszlowy tzw. zespół Corrao mają problem z chronicznym, napadowym, suchym kaszlem, który bywa jedynym symptomem choroby.

Kaszel u pacjentów dotkniętych zespołem Corrao jest suchy, pojawia się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Nasila się po aktywności fizycznej, na skutek zimnego powietrza lub w następstwie infekcji wirusowych dotyczących górnych dróg oddechowych.

2.5. Duże zanieczyszczenie powietrza

Nadmierna ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza, takie jak smog, pyły, dymy czy substancje chemiczne, może prowadzić do kaszlu. Osoby bezpośrednio narażone na spore zanieczyszczenia mogą zaobserwować u siebie odkrztuszanie szarej wydzieliny.

2.6. Stres

Kaszel może być objawem psychosomatycznym, co oznacza, że jego przyczyną może być stres, emocje, lub inne czynniki psychologiczne. Istnieje wiele badań i dowodów sugerujących, że stres i czynniki psychologiczne mogą wpływać na zdrowie fizyczne, w tym na układ oddechowy. O kaszlu psychogennym możemy mówić wówczas, gdy występuje on na tzw. tle nerwowym, bez żadnej fizjologicznej przyczyny. Jego występowanie związane jest z podświadomym pobudzeniem ośrodka kaszlowego oraz ośrodków korowo-podkorowych w mózgu.

3. Leczenie chronicznego kaszlu bez innych objawów

Jak pozbyć się chronicznego kaszlu, który przebiega bez innych objawów? Jeżeli kasłanie utrzymuje się przez dłuższy czas, ważne jest, aby udać się na konsultację do pulmonologa. Lekarz może przeprowadzić szczegółową ocenę, zlecić niezbędne badania, i zidentyfikować przyczynę kaszlu.

W leczeniu chronicznego kaszlu bez innych objawów kluczowe jest zidentyfikowanie i leczenie podstawowej przyczyny. To może obejmować terapię astmy, refluksu żołądkowego lub nerwicy.

Jeśli kaszel jest spowodowany czynnikami drażniącymi, takimi jak dym papierosowy czy zanieczyszczenia powietrza, ważne jest unikanie tych substancji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Duszący kaszel
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze