Chrypka u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Chrypka u niemowlaka to skutek zaburzenia drgania fałdów głosowych w krtani. Zmiana barwy i głośności wydawanego dźwięku jest wywołana przez bezpośrednie uszkodzenie, podrażnienie lub obrzęk fałdów głosowych. Jakie są tego przyczyny? Jak leczyć chrypkę?
1. Przyczyny chrypki u niemowlaka
Chrypka u niemowlaka objawia się zmianą barwy głosu, a także jego osłabieniem i przyciszeniem. Wydawane przez dziecko dźwięki stają się matowe i szorstkie. To skutek upośledzenia funkcjonowania fałdów głosowych i zaburzenia przepływu powietrza przez szparę głośni.
Najczęstszą przyczyną chrypy u niemowlaka jest infekcja dróg oddechowych: krtani, gardła, tchawicy lub oskrzeli, która przebiega z gorączką. Zmiana głosu może towarzyszyć także katarowi, który podrażnia struny głosowe i wywołuje kaszel, spływając po tylnej ścianie gardła. Chrypka u dziecka może być również skutkiem przebywania malucha w zbyt suchym, rzadko wietrzonym pomieszczeniu. To także częsty objaw alergii. Wówczas krótko po kontakcie z alergenem często pojawia się drapanie w gardle, świszczący oddech, duszność i załamywanie się głosu. U niektórych niemowląt chrypka manifestuje się podczas ząbkowania, jednak wyrzynanie się zębów nie jest jej przyczyną.
W przypadku niemowląt chrypka często jest powiązana z pleśniawkami. To małe, białe plamki, które wywołują drożdżaki. Dziecko nie ma apetytu, jest nerwowe. Kolejną częstą przyczyną chrypy jest refluks żołądkowo-przełykowy. Na skutek zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku dochodzi do podrażnienia strun głosowych i powstania procesu zapalnego.Wśród innych przyczyn chrypki u niemowląt wymienia się także długotrwały i nieukojony płacz, obecność ciała obcego w drogach oddechowych czy bierne palenie, to jest przebywanie w pomieszczeniu z osobami, które palą papierosy. Jeśli maluch długotrwale nadmiernie eksploatuje struny głosowe płaczem czy krzykiem, w obrębie fałdów głosowych krtani mogą pojawić się tak zwane guzki głosowe, zwane też śpiewaczymi. Zmiany te nie wymagają leczenia i znikają samoistnie.
Do innych przyczyn chrypki u niemowląt należą wady wrodzone krtani, astma oskrzelowa, a nawet nowotwór krtani. Bywa, że chrypka związana ze wstrząsem anafilaktycznym, podgłośniowym zapaleniem krtani, uszkodzeniem mięśni i nerwów unerwiających krtań czy ograniczeniem ruchów krtani i struktur przylegających.
To musisz wiedzieć
- Jak odróżnić przeziębienie od poważniejszej choroby?
- Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
- Jak wzmocnić odporność u dzieci?
2. Diagnostyka i leczenie chrypki u niemowlaka
Leczenie chrypki u niemowlaka polega na łagodzeniu objawów i leczeniu choroby podstawowej. Oznacza to, że postępowanie zależy od przyczyny przypadłości. W przypadku infekcji kluczowe jest nawadnianie organizmu i nawilżanie gardła. Dawaj dziecku do picia wodę, herbaty i napary ziołowe, a starszakowi herbatę z sokiem malinowym. Jeśli karmisz malucha piersią, rób to możliwie często. Gdy dziecko skończyło pół roku, możesz mu podać napar z siemienia lnianego.
Bardzo ważne jest również dbanie o optymalną wilgotność i temperaturę powietrza w mieszkaniu. Wietrz je często, włącz nawilżacz, a jeśli go nie posiadasz, powieś na grzejniku wilgotny ręcznik lub podstaw pod nim miskę z wodą. Pomogą także inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej. Domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka obejmują także ograniczenie narażenia na dym papierosowy i inne zanieczyszczenia. W porozumieniu z lekarzem można podawać dziecku leki łagodzące infekcje dróg oddechowych: przeciwzapalne, przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe. Nie zaleca się stosowania leków obkurczających naczynia krwionośne, które mogą prowadzić do przesuszenia śluzówek, co nasila objawy.
Jeśli przyczyną chrypki nie jest infekcja, bardzo ważna staje się diagnostyka. Gdy na podstawie obserwacji symptomów towarzyszących pada podejrzenie, że dziecko cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy, należy skontaktować się z gastroenterologiem. W przypadku podejrzenia alergii dobrze jest porozmawiać z alergologiem. Chrypka idiopatyczna, czyli taka, która nie jest objawem żadnej choroby i nie da się ustalić jej podłoża, pojawia się raczej rzadko.
Jeżeli chrypka u niemowlaka trwa długo, ma charakter przewlekły lub nawracający, ale nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy, należy umówić się na wizytę do laryngologa lub foniatry, celem wykluczenia poważnych chorób (np. nowotworowych).
Do lekarza należy pójść również wtedy, gdy chrypka u dziecka jest dokuczliwa, nie ustępuje pomimo stosowania leków i domowych sposobów lub towarzyszy jej gorączka. W sytuacji, gdy pojawia się nie tylko chrypka, ale i duszność, świszczący oddech lub inne niepokojące objawy, z lekarzem należy skontaktować się w trybie pilnym.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.