Trwa ładowanie...

Cierpi na nie co piąty Polak. Objawy widać na skórze

Avatar placeholder
12.02.2024 08:17
Choroby tarczycy widać na skórze. Nigdy nie lekceważ
Choroby tarczycy widać na skórze. Nigdy nie lekceważ (Getty Images)

Klaudia Rusinek, dietetyczka i ekspertka, której głównym zainteresowaniem zawodowym jest problematyka skórna, napisała na Instagramie o wpływie zaburzeń tarczycy na skórę. Opuchlizna pod oczami lub częste zaskórniki mogą być właśnie efektem nieodpowiedniej pracy tarczycy.

spis treści

1. Wpływ tarczycy na organizm

Tarczyca, niewielki gruczoł położony w przedniej części szyi, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu procesów życiowych. Wytwarza ona dwa główne hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroksynę (T3), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak przypomina Klaudia Rusinek, hormony te wpływają na metabolizm, pracę serca, regulację temperatury ciała, stan skóry oraz nastrój. Zaburzenia w ich produkcji mogą więc prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych. Tymczasem na zaburzenia pracy tarczycy cierpi co piąty Polak!

2. Objawy zaburzeń funkcji tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy mogą objawiać się na wiele sposobów, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z niedoczynnością czy nadczynnością tarczycy.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Do typowych objawów należą:

  • zmęczenie i brak energii,
  • zmiany w masie ciała (przyrost lub utrata),
  • problemy ze skórą: suchość, świąd, obrzęki, bladość, łuszczenie się, zaskórniki, gorsza regeneracja stanów zapalnych,
  • łamliwość włosów i paznokci,
  • problemy z koncentracją i pamięcią, tzw. mgła mózgowa,
  • uczucie ciągłego zimna (w niedoczynności) lub nadmierne pocenie się (w nadczynności),
  • problemy z trawieniem,
  • zmiany nastroju, od przygnębienia do niepokoju i roztrzęsienia.

3. Przyczyny zaburzeń i diagnostyka

Do czynników prowokujących choroby tarczycy zalicza się predyspozycje genetyczne, niedobór jodu w diecie, infekcje wirusowe lub bakteryjne, choroby autoimmunologiczne oraz niedożywienie lub nieprawidłowa dieta.

Rozpoznanie chorób tarczycy wymaga kompleksowej oceny klinicznej, włączając badania laboratoryjne poziomu hormonów T3 i T4, a także TSH (hormonu stymulującego tarczycę). Leczenie zależy od rodzaju zaburzenia.

4. Postępowanie żywieniowe w chorobach tarczycy

Wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie może znacząco wspomóc funkcjonowanie tarczycy. Warto zwiększyć spożycie białka (kluczowego w produkcji hormonów tarczycy) oraz produktów bogatych w jod (ryby morskie, wodorosty, jaja, nabiał), włączyć do diety spore ilości warzyw i owoców (zawierających błonnik) oraz dbać o niski ładunek glikemiczny dostarczanych sobie posiłków. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia podaż witaminy D3 oraz B12.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze