Trwa ładowanie...

Cierpi na nie co piąty Polak. Objawy widać na skórze

Avatar placeholder
Milena Górecka 12.02.2024 08:17
Choroby tarczycy widać na skórze. Nigdy nie lekceważ
Choroby tarczycy widać na skórze. Nigdy nie lekceważ (Getty Images)

Klaudia Rusinek, dietetyczka i ekspertka, której głównym zainteresowaniem zawodowym jest problematyka skórna, napisała na Instagramie o wpływie zaburzeń tarczycy na skórę. Opuchlizna pod oczami lub częste zaskórniki mogą być właśnie efektem nieodpowiedniej pracy tarczycy.

spis treści

1. Wpływ tarczycy na organizm

Tarczyca, niewielki gruczoł położony w przedniej części szyi, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu procesów życiowych. Wytwarza ona dwa główne hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroksynę (T3), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak przypomina Klaudia Rusinek, hormony te wpływają na metabolizm, pracę serca, regulację temperatury ciała, stan skóry oraz nastrój. Zaburzenia w ich produkcji mogą więc prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych. Tymczasem na zaburzenia pracy tarczycy cierpi co piąty Polak!

2. Objawy zaburzeń funkcji tarczycy

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Zaburzenia pracy tarczycy mogą objawiać się na wiele sposobów, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z niedoczynnością czy nadczynnością tarczycy.

Do typowych objawów należą:

  • zmęczenie i brak energii,
  • zmiany w masie ciała (przyrost lub utrata),
  • problemy ze skórą: suchość, świąd, obrzęki, bladość, łuszczenie się, zaskórniki, gorsza regeneracja stanów zapalnych,
  • łamliwość włosów i paznokci,
  • problemy z koncentracją i pamięcią, tzw. mgła mózgowa,
  • uczucie ciągłego zimna (w niedoczynności) lub nadmierne pocenie się (w nadczynności),
  • problemy z trawieniem,
  • zmiany nastroju, od przygnębienia do niepokoju i roztrzęsienia.

3. Przyczyny zaburzeń i diagnostyka

Do czynników prowokujących choroby tarczycy zalicza się predyspozycje genetyczne, niedobór jodu w diecie, infekcje wirusowe lub bakteryjne, choroby autoimmunologiczne oraz niedożywienie lub nieprawidłowa dieta.

Rozpoznanie chorób tarczycy wymaga kompleksowej oceny klinicznej, włączając badania laboratoryjne poziomu hormonów T3 i T4, a także TSH (hormonu stymulującego tarczycę). Leczenie zależy od rodzaju zaburzenia.

4. Postępowanie żywieniowe w chorobach tarczycy

Wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie może znacząco wspomóc funkcjonowanie tarczycy. Warto zwiększyć spożycie białka (kluczowego w produkcji hormonów tarczycy) oraz produktów bogatych w jod (ryby morskie, wodorosty, jaja, nabiał), włączyć do diety spore ilości warzyw i owoców (zawierających błonnik) oraz dbać o niski ładunek glikemiczny dostarczanych sobie posiłków. Nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednia podaż witaminy D3 oraz B12.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze