Cierpiał na niewydolność serca. Przyczyna okazała się zaskakująca
Alberto od lat choruje na przewlekłą chorobę jelit. Zaburzenia pracy organu były tak silne, że spowodowały stan zagrożenia życia. Winny był jeden szczegół.
1. Skomplikowany przypadek
Alberto od kilku lat miał problemy ze zdrowiem. Po 20. r.ż. zdiagnozowano u niego chorobę Leśniowskiego-Crohna. Lekarze od razu zalecili mężczyźnie ścisłe przestrzeganie diety i odpowiednie leki. W maju 2012 roku Alberto zaczął przyjmować Metotrexat. To lek o działaniu immunosupresyjnym, który wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Po dwóch latach przyjmowania leku, nogi Alberto zaczęły puchnąć. Dopadło go także silne zmęczenie i znaczna utrata wagi. Mężczyzna udał się do lekarza, a ten zdiagnozował marskość wątroby.
Stan organu był bardzo poważny. Spowodował go lek, który mężczyzna przyjmował na chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Lekarz od razu zalecił inny preparat przeciwzapalny, który miał zlikwidować opuchliznę. Jednak zamiast tego, zmiany na nogach postępowały. Badania wykazały, że obrzęk był spowodowany także zatrzymaniem wody w organizmie. Po siedmiu miesiącach od zdiagnozowania marskości wątroby, Alberto zaczął zauważać u siebie coraz silniejsze kłopoty z chodzeniem i oddychaniem.
Lekarze skierowali go na badanie EKG obawiając się, że duszności mogą sugerować kłopoty z sercem.
Badanie wykazało, że ilość krwi wypompowywanej z serca jest zdecydowanie za mała. Rozpoznano u niego także niewydolność tego mięśnia, ale lekarze nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, co mogło ją spowodować. Nikt z bliskich Alberto nigdy nie chorował na serce, a w jego mięśniu nie było widać oznak stanu zapalnego, angiografia wykazała, że mężczyzna ma zdrowe tętnice.
2. Zaskakująca przyczyna
Stan Alberto nadal się pogarszał. Mężczyzna zaczynał popadać w depresję. Przyjmował też mnóstwo leków na niewydolność serca więc jego ciśnienie tętnicze spadało. W końcu mężczyzna został skierowany do Nira Uriela, kardiologa i transplantologa. Nie był już w stanie samodzielnie chodzić.
Uriel zaczął szukać przyczyny problemów zdrowotnych Alberto, szukając jednocześnie możliwości podwójnego przeszczepu: serca i wątroby. Kluczem było wtedy nieszablonowe myślenie.
Transplantolog połączył chorobę Leśniowskiego-Crohna z objawami, jakie miał mężczyzna. Zastanawiał się, czy przyczyną problemów nie jest niedobór ważnych dla zdrowia składników odżywczych. I to był dobry trop. Okazało się, że Alberto cierpiał na niedobór selenu.
Lekarze natychmiast podali Alberto kroplówkę z selenem. Stan mężczyzny poprawiał się z dnia na dzień. Po kolejnych sześciu miesiącach jego serce wróciło do pełnej sprawności. Nie było potrzeby ani przeszczepu wątroby, ani transplantacji serca.
Teraz Alberto jest zdrowy. Wrócił do pracy i swojego hobby – gry w golfa.
3. Właściwości selenu
Selen jest niezwykle ważnym, choć niedocenianym pierwiastkiem. Odpowiada za aktywność elektryczną między komórkami serca. Jest też niezbędny do prawidłowej pracy enzymów. Oprócz tego pomaga usuwać wolne rodniki – ma właściwości antyutleniające.
Poprawia także funkcjonowanie układu odpornościowego i spełnia ważną rolę dla pracy tarczycy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.