Trwa ładowanie...

Cierpiał na niewydolność serca. Przyczyna okazała się zaskakująca

 Ewa Rycerz
29.11.2018 11:33
Alberto cierpiał m.in. na duszności. Przyczyna okazała się zaskakująca
Alberto cierpiał m.in. na duszności. Przyczyna okazała się zaskakująca ((123rf) Alberto cierpiał m.in. na duszności. Przyczyna okazała się zaskakująca)

Alberto od lat choruje na przewlekłą chorobę jelit. Zaburzenia pracy organu były tak silne, że spowodowały stan zagrożenia życia. Winny był jeden szczegół.

1. Skomplikowany przypadek

Alberto od kilku lat miał problemy ze zdrowiem. Po 20. r.ż. zdiagnozowano u niego chorobę Leśniowskiego-Crohna. Lekarze od razu zalecili mężczyźnie ścisłe przestrzeganie diety i odpowiednie leki. W maju 2012 roku Alberto zaczął przyjmować Metotrexat. To lek o działaniu immunosupresyjnym, który wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Po dwóch latach przyjmowania leku, nogi Alberto zaczęły puchnąć. Dopadło go także silne zmęczenie i znaczna utrata wagi. Mężczyzna udał się do lekarza, a ten zdiagnozował marskość wątroby.

Zobacz także:

Zobacz film: "Nietypowe objawy, które mogą świadczyć o niewydolności serca"

Stan organu był bardzo poważny. Spowodował go lek, który mężczyzna przyjmował na chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Lekarz od razu zalecił inny preparat przeciwzapalny, który miał zlikwidować opuchliznę. Jednak zamiast tego, zmiany na nogach postępowały. Badania wykazały, że obrzęk był spowodowany także zatrzymaniem wody w organizmie. Po siedmiu miesiącach od zdiagnozowania marskości wątroby, Alberto zaczął zauważać u siebie coraz silniejsze kłopoty z chodzeniem i oddychaniem.

Lekarze skierowali go na badanie EKG obawiając się, że duszności mogą sugerować kłopoty z sercem.

Badanie wykazało, że ilość krwi wypompowywanej z serca jest zdecydowanie za mała. Rozpoznano u niego także niewydolność tego mięśnia, ale lekarze nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, co mogło ją spowodować. Nikt z bliskich Alberto nigdy nie chorował na serce, a w jego mięśniu nie było widać oznak stanu zapalnego, angiografia wykazała, że mężczyzna ma zdrowe tętnice.

2. Zaskakująca przyczyna

Stan Alberto nadal się pogarszał. Mężczyzna zaczynał popadać w depresję. Przyjmował też mnóstwo leków na niewydolność serca więc jego ciśnienie tętnicze spadało. W końcu mężczyzna został skierowany do Nira Uriela, kardiologa i transplantologa. Nie był już w stanie samodzielnie chodzić.

Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym
Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym [6 zdjęć]

Udar to ogromny problem współczesnych czasów. Coraz częściej słyszymy o znanych, pełnych zdrowia osobach,

zobacz galerię

Uriel zaczął szukać przyczyny problemów zdrowotnych Alberto, szukając jednocześnie możliwości podwójnego przeszczepu: serca i wątroby. Kluczem było wtedy nieszablonowe myślenie.

Transplantolog połączył chorobę Leśniowskiego-Crohna z objawami, jakie miał mężczyzna. Zastanawiał się, czy przyczyną problemów nie jest niedobór ważnych dla zdrowia składników odżywczych. I to był dobry trop. Okazało się, że Alberto cierpiał na niedobór selenu.

Lekarze natychmiast podali Alberto kroplówkę z selenem. Stan mężczyzny poprawiał się z dnia na dzień. Po kolejnych sześciu miesiącach jego serce wróciło do pełnej sprawności. Nie było potrzeby ani przeszczepu wątroby, ani transplantacji serca.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Teraz Alberto jest zdrowy. Wrócił do pracy i swojego hobby – gry w golfa.

3. Właściwości selenu

Selen jest niezwykle ważnym, choć niedocenianym pierwiastkiem. Odpowiada za aktywność elektryczną między komórkami serca. Jest też niezbędny do prawidłowej pracy enzymów. Oprócz tego pomaga usuwać wolne rodniki – ma właściwości antyutleniające.

Poprawia także funkcjonowanie układu odpornościowego i spełnia ważną rolę dla pracy tarczycy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze