Trwa ładowanie...

Krople żołądkowe - jak stosować i kiedy?

Krople żołądkowe to preparat, który stosuje się przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.
Krople żołądkowe to preparat, który stosuje się przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. (Adobe Stock)

Krople żołądkowe to preparat, który stosuje się przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Produkt jest skuteczny, ponieważ stanowi mieszankę ziół o działaniu wiatropędnym, rozkurczającym i przeciwbólowym. Sprawdza się przy zaburzeniach trawienia, braku łaknienia czy niestrawności. Jak go dawkować?

spis treści

1. Co to są krople żołądkowe?

Krople żołądkowe to popularny, dostępny bez recepty preparat, który zawiera wyciągi ziołowe: wyciąg alkoholowy ze świeżego ziela dziurawca, nalewkę z liści mięty pieprzowej, nalewkę z korzenia kozłka i nalewkę gorzką z korzeni goryczki, liści bobrka, owocni pomarańczy gorzkiej.

W polskich aptekach i sklepach zielarskich można kupić krople żołądkowe produkowane przez różne firmy farmaceutyczne. To na przykład:

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
  • krople żołądkowe Aflofarm (płyn),
  • krople żołądkowe Prolab (krople),
  • krople żołądkowe Farmina (krople doustne, roztwór),
  • krople żołądkowe T Hasco-Lek (krople doustne, roztwór),
  • krople żołądkowe T Herbapol Kraków (płyn doustny).

2. Krople żołądkowe – skład

Krople żołądkowe to mieszanka ekstraktów ziołowych stworzonych na bazie alkoholu. W jego składzie można znaleźć:

  • 250 mg nalewki gorzkiej (Tinctura Amara), będącej mieszanką substancji goryczkowych pochodzących z ziół. Pobudza wydzielanie śliny oraz kwasów żołądkowych,
  • 250 mg nalewki z kozłka lekarskiego (Tinctura Valerianae), nazywana nalewką walerianową, która działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, powoduje także zmniejszenie napięcia mięśni gładkich w obrębie narządów wewnętrznych,
  • 250 mg nalewki z mięty pieprzowej (Tinctura Menthae Piperitae), która wykazuje działanie rozkurczowe, obniża napięcie mięśni gładkich,
  • 250 mg etanolowego wyciągu ze świeżego ziela dziurawca (Tinctura Hyperici), która działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, pobudza układ trawienny do pracy, wspomaga pracę wątroby, wzmaga apetyt, łagodzi bóle brzucha, niweluje wzdęcia i zgagę.

3. Krople żołądkowe - dawkowanie, działanie i stosowanie

Jak działają krople żołądkowe? Ponieważ składniki ziołowe wykazują działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwwzdęciowe oraz przeciwbólowe, pobudzające łaknienie i wydzielanie soku żołądkowego, krople żołądkowe są stosowane w zaburzeniach trawienia, także niestrawności i braku łaknienia.

Sprawdzają się również przy bólach brzucha niewiadomego pochodzenia. Pomocniczo krople żołądkowe można stosować przy wymiotach, ponieważ łagodzą nudności.

Jak stosować krople żołądkowe?

Krople żołądkowe są przeznaczone do stosowania wewnętrznego, doustnego. Stosuje się je od 3 do 6 razy na dobę 30 minut przed posiłkiem, w przypadku pojawienia się problemów ze strony układu pokarmowego, które stanowią wskazania do ich zażywania.

Typowa dawka dla dorosłych i dzieci po 12. roku życia wynosi 15 kropli rozpuszczonych w 0,25 szklanki wody (lub w łyżeczce cukru dla poprawy smaku). Jeżeli w okresie 2 tygodni stosowania preparatu objawy nasilą się lub nie ustąpią, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Krople żołądkowe na ból brzucha, choć są naturalne i bezpieczne, nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na mentol,
  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • wiek poniżej 12. roku życia z powodu zawartości alkoholu, ale również korzenia goryczki i dziurawca, który jest antydepresantem.

Z uwagi na to, że preparat zawiera etanol, może szkodzić osobom zmagającym się z chorobą alkoholową, także chorobami wątroby lub chorych na padaczkę. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Dlaczego? Maksymalna dawka kropli żołądkowych zawiera go 700 mg, co stanowi równowartość około 17 g piwa lub 7 g wina.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, należy wiedzieć, że krople żołądkowe przyjęte w dawce większej niż zalecana mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń bądź maszyn oraz sprawność psychoruchową.

Inne możliwe skutki uboczne to zgaga u osób wrażliwych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, skurcze brzucha) w reakcji na nietolerancję korzenia waleriany oraz nadwrażliwość na światło słoneczne, szczególnie u osób o jasnej karnacji, za które odpowiada wyciągu z dziurawca.

Po spożyciu większej ilości kropli żołądkowych może dojść do podrażnienia śluzówki. Pozostałe informacje na temat stosowania kropli żołądkowych zawiera ulotka dołączona do preparatu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze