Trwa ładowanie...

Krople żołądkowe

Krople żołądkowe mają zastosowanie w przeróżnych problemach układu pokarmowego. Stosuje się je w zaburzeniach trawienia, wzdęciach, niestrawnościach, bólach żołądka, kolce spowodowanej zbyt małym wydzielaniem soków trawiennych oraz w kolce wątrobowej. Co warto wiedzieć o kroplach żołądkowych?

spis treści

1. Skład kropli żołądkowych

Krople żołądkowe są lekami na bazie ziół, które przyjmuje się w różnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Najczęściej w skład kropli na żołądek wchodzą:

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Skład różni się w zależności od rodzaju kropli. Wszystkie krople żołądkowe posiadają działanie rozkurczowe, przeciwbólowe, przeciwwzdęciowe i przeciwbakteryjne. Niektóre preparaty można stosować w stanach skurczowych i bólach żołądka na tle nerwicowym.

2. Dawkowanie kropli żołądkowych

Krople na żołądek przyjmuje się doustnie 3-4 razy dziennie. Konkretna dawka leku podana jest na ulotce dołączonej do opakowania. Zazwyczaj przyjmuje się kilka lub kilkanaście kropel przed posiłkiem lub tuż po nim. Dawkowanie kropli zależy od dolegliwości, na którą cierpimy. Większe ilości leku należy przyjmować w przypadku zaburzeń trawienia.

3. Przeciwwskazania do stosowania kropli żołądkowych

Chodź krople żołądkowe uważa się za bezpieczny i naturalny lek, który może być stosowany przez wszystkich członków rodziny, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Kropli żołądkowych nie powinny stosować osoby uczulone na któryś ze składników leku. Nie wszystkie krople na żołądek mogą być stosowane przez dzieci poniżej 15 roku życia oraz osoby w wieku podeszłym. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny zachować szczególną ostrożność w przyjmowaniu preparatu, trzeba poradzić się lekarza. Niektóre krople żołądkowe mogą oddziaływać na płód i przenikać do mleka matki. Krople żołądkowe z etanolem mogą działać szkodliwie w przypadku uszkodzeń wątroby, choroby alkoholowej, padaczce, uszkodzeniach mózgu czy chorobach umysłowych. Ze względu na zawartość alkoholu niektóre preparaty nie powinny być zażywane przez kierowców oraz osoby pracujące na dużej wysokości.

Warto pamiętać, aby kropli żołądkowych nie stosować przez zbyt długi okres. Trzeba zwrócić uwagę na to, że niektóre krople żołądkowe w skojarzeniu z innymi lekami, zwłaszcza przeciwbólowymi, mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Krople żołądkowe
Krople żołądkowe (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza