Cyclaid – działanie, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne
Cyclaid należy do grupy leków zwanych środkami immunosupresyjnymi. Jego substancją czynną jest cyklosporyna. Stosuje się u pacjentów po przeszczepach narządów, szpiku kostnego i komórek macierzystych oraz pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy zespół nerczycowy. Co trzeba wiedzieć?
1. Co to jest Cyclaid?
Cyclaid to lek, który należy do grupy leków immunosupresyjnych. Stosuje się w celu zmniejszenia reakcji immunologicznej organizmu. Jego substancją czynną jest cyklosporyna. Substancje pomocnicze to etanol bezwodny, octan all-rac-α-tokoferylu, eter monoetylowy glikolu dietylenowego, olej lniany makrogologlicerydów, hydroksystearynian makrogologlicerolu, żelatyna, glicerol, glikol propylenowy, dwutlenek tytanu oraz czarny tlenek żelaza (dla dawki 25 mg i 100 mg).
Lek jest wydawany na receptę. Ma postać miękkich kapsułek, dostępnych w dawkach: 25 mg, 50 mg i 100 mg i opakowaniach, które zawierają od 10 do 60 sztuk. Lek jest refundowany, co jest dużym wsparciem dla osób potrzebujących terapii. Cena 50 kapsułek Cyclaid 100 mg kosztuje ponad 260 zł, zaś z dopłatą niewiele ponad 3 zł.
2. Wskazania do stosowania leku Cyclaid
Lek Cyclaid stosuje się lek:
- u pacjentów po przeszczepach narządów, szpiku kostnego oraz komórek macierzystych. Wówczas działanie leku polega na kontrolowaniu układu immunologicznego, co zapobiega odrzucaniu przeszczepionego narządu. Cyclaid głównie jest stosowany równocześnie z innymi preparatami immunosupresyjnymi w ramach przeciwdziałania ostremu lub przewlekłemu odrzuceniu przeszczepu po allogenicznej transplantacji płuc, trzustki, serca z płucami, serca, nerek lub wątroby. Włącza się go także u pacjentów otrzymujących wcześniej inne leki immunosupresyjne,
- u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, w których układ immunologiczny atakuje komórki organizmu. Cyclaid tę reakcję powstrzymuje. To na przykład ciężkie przypadki atopowego zapalenia skóry (AZS) czy wyprysku i łuszczycy, a także ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów i choroba nerek zwana zespołem nerczycowym.
3. Dawkowanie i stosowanie leku
Jak stosować lek Cyclaid? Zdecydowanie zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Cyclaid należy stosować codziennie o tej samej porze, a dawkę dobową należy zawsze przyjmować w dwóch dawkach podzielonych. O czasie trwania leczenia decyduje lekarz.
Dawkowanie jest różne. Na przykład przy przeszczepieniu narządu, szpiku kostnego lub komórek macierzystych całkowita dawka dobowa wynosi od 2 mg do 15 mg na kilogram masy ciała (podawana w dwóch dawkach podzielonych), zaś przy zespole nerczycowym u dorosłych całkowita dawka dobowa wynosi 5 mg na kilogram masy ciała(także podawana w dwóch dawkach podzielonych).
4. Przeciwwskazania do stosowania leku Cyclaid
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cyclaid jest uczulenie na cyklosporynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie wolno go stosować razem z lekami zawierającymi ziele dziurawca oraz eteksylan dabigatranu, bozentan i aliskiren.
Cyclaid nie powinien być stosowany w okresie ciąży, zaś podczas stosowania leku podczas karmienia piersią nie jest zalecane. Leku nie należy podawać dzieciom, z wyjątkiem leczenia zespołu nerczycowego.
U pacjentów, którzy stosują Cyclaid z innych wskazań niż transplantacja, nie powinno się go stosować w przypadku:
- chorób nerek,
- nowotworu złośliwego,
- zakażenia, którego nie można opanować za pomocą leków
- nadciśnienia (a pacjent nie leczy się, bądź terapia jest nieskuteczna).
Ponieważ Cyclaid hamuje działanie układu immunologicznego, wzrasta ryzyko pojawienia się nowotworu złośliwego, przede wszystkim skóry i układu chłonnego. To dlatego tak ważne jest ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie UV podczas terapii.
5. Działania niepożądane leku
Ze stosowaniem leku Cyclaid wiąże się ryzyko pojawienia się skutków ubocznych terapii. Bardzo często pojawia się ból głowy, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia czynności nerek, niekontrolowane drżenie ciała, nadmierny wzrost włosów na skórze ciała i twarzy czy wysokie stężenie lipidów we krwi.
Nieco rzadziej może wystąpić zmęczenie, brak apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcie i biegunka, ale również napady padaczkowe, zaburzenia czynności wątroby i wysokie stężenie cukru we krwi, drętwienie lub mrowienie, ból mięśni, skurcz mięśni, przerost dziąseł pokrywających zęby, wrzody żołądka, wysokie stężenie kwasu moczowego i potasu we krwi czy niskie stężenie magnezu we krwi. Lek Cyclaid zawiera alkohol, dlatego może on zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.