Dieta na zgagę - czego nie jeść, produkty dozwolone
Dieta na zgagę wskazana jest wtedy, gdy doskwiera nam palenie w przełyku lub kwaśny, nieprzyjemny posmak w ustach. Jak radzić sobie z problemem zgagi? W wielu przypadkach pomaga zmiana nawyków, unikanie pewnych składników oraz odpowiednia dieta. Jakich produktów unikać przy zgadze?
1. Najczęstsze przyczyny zgagi
Zgagę, czyli uczucie palenia czy pieczenia w przełyku, miał choć raz chyba każdy. Badania naukowców pokazują, że z problemem zgagi zmaga się połowa mieszkańców naszego kraju, a 10 proc. cierpi na nią każdego dnia.
Dolegliwości towarzyszące zgadze bywają różne – u niektórych jest to palenie w przełyku, kwaśny posmak w ustach, u innych będzie to ból w klatce piersiowej, na wysokości mostka. W niektórych przypadkach zgadze towarzyszy kaszel oraz chrypka.
Najczęstsze przyczyny zgagi to:
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- stosowanie niektórych środków farmakologicznych np. antybiotyków, leków psychotropowych, leków zawierających kwas acetylosalicylowy na czczo,
- zakażenie Helicobacter pylori,
- problemy psychonerwicowe,
- ciąża, gdy płód wywiera nacisk na narządy wewnętrzne,
- kamica pęcherzyka żółciowego,
- dieta bogata w konserwanty i sztuczne barwniki,
- przepuklina rozworu przełykowego,
- stan po resekcji żołądka (zabiegu chirurgicznym zmniejszenia tego narządu).
2. Zgaga - produkty zakazane
Prawdziwą zmorą wielu pacjentów jest zgaga. Jakich produktów unikać, w przypadku cofania się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku? Osoby borykające się z problemem zgagi powinny ograniczyć potrawy tłuste, smażone, zawierające dużą ilość soli i ostrych przypaw. Również słodycze i produkty wysokoprzetworzone, zawierające sporą ilość konserwantów i sztucznych barwników mogą wzmagać zgagę. Produkty zakazane przy zgadze to również owoce cytrusowe np. mandarynki, cytryny, grejpfruty, pomarańcze.
Które produkty żywnościowe należy wyeliminować, jeśli problemem jest zgaga? Czego unikać w codziennym jadłospisie? Specjaliści nie mają wątpliwości, że z diety powinno się wyeliminować pomidory, cebulę, czosnek, czekoladę i wyroby ją zawierające. Kawa, słodzone napoje gazowane, ciemna herbata i napoje to kolejne produkty, z których warto zrezygnować.
Kwestią priorytetową w przypadku nawracającej zgagi jest wykluczenie tłuszczów zwierzęcych. Dania tłuste, typu fast food, kiełbaski smażone, wędzone kiełbasy, trzeba jak najszybciej wyeliminować ze swojego planu żywieniowego. Osoby cierpiące na nawracające zgagi powinny również unikać marynat octowych. Kwasy zawarte w cytrusach czy marynatach zwiększają kwasowość soków żołądkowych, z kolei witamina C zwiększa wydzielanie soków trawiennych.
3. Jakie produkty można jeść, aby zmniejszyć występowanie zgagi?
Co jeść przy zgadze - to temat, który interesuje wielu pacjentów. Odpowiednia dieta może bowiem zmniejszać częstość napadów piekącego bólu w klatce piersiowej. Dla niektórych osób, tymczasowym ukojeniem w zgadze jest spożycie mleka lub niegazowanej wody mineralnej – te napoje neutralizują kwasowość treści, która dostaje się do przełyku, a także ułatwiają jej usunięcie ze ścian przełyku.
Dolegliwości związane ze zgadą to powód, dla których ciężkostrawne bądź nadmiernie ostre potrawy warto zastąpić posiłkami miękkimi, wilgotnymi. Kluczowe jest ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych. Zamiast smażyć – gotujmy, duśmy, grillujmy, pieczmy. W ten sposób najlepiej przyrządzać jedzenie łagodzące zgagę.
4. Zdrowe nawyki żywieniowe przy zgadze
Zmiana nawyków żywieniowych, oprócz diety, jest kluczem do walki ze zgagą. Pierwszym krokiem, jaki musimy zrobić, jest unikanie przejadania się i jedzenia dużych porcji. Dla niektórych będzie to prawdziwe wyzwanie, jednak mimo to warto je podjąć. W ten sposób unikniemy nadmiernego wypełniania żołądka.
Kolejny nawyk, który dobrze jest zmienić, to jedzenie w biegu. Warto zjeść posiłek w spokoju, delektując się jego smakiem i zapachem. Nacieszmy się jedzeniem. Spożywanie pokarmów w spokoju powoduje szybsze pojawienie się uczucia sytości, co wpływa na ilość zjedzonego posiłku. Sprzymierzeńcem w walce ze zgagą jest także ruch. Warto, np. po obiedzie, iść na spokojny spacer. Umiarkowana aktywność fizyczna jest znacznie lepsza niż sjesta.
5. Czy istnieją popularne diety, które pomagają w redukcji zgagi?
Osoby borykające się z problemem powracającej zgagi powinny przestrzegać zasad diety lekkostrawnej. Taka dieta polega na ograniczeniu potraw wzdymających czy nasączonych tłuszczem. W diecie trzeba unikać również produktów, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.
Lepiej jeść klika małych posiłków w równych odstępach czasu. Jedzenie przed samym snem jest złym pomysłem, ponieważ pozycja leżąca ułatwia cofanie się treści żołądkowej i powstawanie zgagi. Dlatego też kolację najlepiej jeść na 3 godziny przed spoczynkiem.
Posiłki w przypadku diety lekkostrawnej powinny być przyrządzane na wodzie, duszone, gotowane na parze lub duszone w folii.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.