Czy alkohol w małych dawkach może powodować arytmię?
Teorii na temat dobroczynnego wpływu alkoholu w małych ilościach jest mniej więcej tyle samo ile głosów na temat jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie. W dużych ilościach zdecydowanie szkodzi, do czego nikogo nie trzeba przekonywać, jednak według najnowszych badań nawet małe ilości mogą negatywnie wpływać na akcję serca.
Według statystyk, picie alkoholu jest bezpośrednią przyczyną prawie 10 tysięcy zgonów w Polsce w skali roku. Nie od dzisiaj wiadomo, że jego małe ilości mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie - ograniczaja występowanie choroby wieńcowej serca, chroni przed udarem czy też przed cukrzycą.
Serce jest skomplikowanym narządem, który ma wiele mechanizmów w swojej budowie - między innymi układ przewodzący, na którego pracę może negatywnie wpływać alkohol powodując arytmię.
Każda arytmia może mieć poważne konsekwencje powodując nawet udar. Zespół badaczy z Australii postanowił poddać analizie, jak alkohol wpływa na funkcję serca. Wyniki badania zostały opracowane w oparciu o historie chorób niemal miliona osób(!).
Analiza została opublikowana w renomowanym Amerykańskim czasopiśmie kardiologicznym. Według naukowców, każde, codzienne wypicie alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków o 8 procent, co ma miejsce bez związku jeśli chodzi o płeć.
Narażeni są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Czynników wyzwalających arytmię jest kilka. Pierwszym aspektem jest niszczenie komórek serca na skutek działania alkoholu, co może znaleźć swoje odbicie właśnie w arytmii.
Również pacjenci poddani ablacji (metoda lecząca arytmię), mogą cierpieć z powodu arytmii wywoływanych przez alkohol, pomimo zastosowania odpowiedniego leczenia.
Kolejną drogą jak może działać alkohol jest jego bezpośredni wpływ na układ przewodzący serca. Następnym miejscem działania może być układ autonomiczny, który reguluje nasze podstawowe procesy życiowe. Badania są bardzo szczegółowe i jasno mówią o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie.
Według badaczy, osoby cierpiące na arytmię, powinne zrobić sobie dwa dni przerwy w piciu alkoholu (nawet jeśli był to jeden drink!) po każdorazowym spożyciu wysokoprocentowych napojów.
Nadal potrzebne jest jednak znacznie więcej badań i wytycznych dotyczących wpływu alkoholu na pracę serca u pacjentów z chorobami układu krążenia. Coraz więcej mówi się również, że alkohol może mieć wpływ na rozwój nowotworów (w tym na przykład rozwój czerniaka na skutek picia białego wina).
Inne choroby powodowane przez alkohol to między innymi otępienie, zmiany w naszej psychice, czy też wyniszczenie. Biorąc pod uwagę najnowsze badania bardzo ostrożnie należy interpretować stwierdzenia, mówiące „jeszcze jedna lampka wina nikomu nie zaszkodziła”
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.