Trwa ładowanie...

Czy cukierki na przeziębienie działają? Immunolog wyjaśnia

 Patrycja Pupiec
11.11.2023 17:40
Czy cukierki na przeziębienia działają? Immunolog wyjaśnia
Czy cukierki na przeziębienia działają? Immunolog wyjaśnia (Getty Images)

Dostępne prawie w każdym dyskoncie i aptece, reklamowane jako remedium na infekcje, które w mig zadziała. Czy rzeczywiście cukierki na przeziębienie są tak skuteczne?

spis treści

1. Mają swoje plusy, ale nie leczą

Katarzyna Bosacka przypomina, że cukierki na przeziębienie można zakupić niemal w każdym sklepie i aptece. Postanowiła zapytać eksperta o to, czy rzeczywiście okażą się skuteczną bronią w walce z infekcją.

Lekarz podkreśla, że już same cukierki są wszechobecne, ale możemy je znaleźć także w formie remedium na przeziębienie. Pediatra i immunolog dr hab. n. med. Wojciech Feleszko radzi, by zawsze przed zakupem takich specyfików, sprawdzić, co się w nich znajduje.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Specjalista zaznacza, że niektóre substancje czynne wchodzące w skład takich produktów, jak propolis albo mentol, rzeczywiście mogą zmniejszać i łagodzić objawy przeziębienia. I choć pomogą w walce z kaszlem albo zatkanym nosem, to z pewnością nie leczą choroby.

Z drugiej strony - co podkreśla dr Feleszko - to produkty bogate w cukier, który może szkodzić zdrowiu i obniżać naszą kondycję. Dlatego ekspert wskazuje, by dawkować je ostrożnie, szczególnie w ciągu pierwszych dni infekcji.

“Może jeden, dwa może trzy cukierki na dobę celem zmniejszenia objawów, ale żeby to było leczenie, z całą pewnością nie” - zakańcza immunolog.

2. Jak rozpoznać, czy to grypa, czy przeziębienie?

Zarówna grypa, jak i przeziębienie, to zakaźne choroby układu oddechowego o wspólnej przyczynie. Za obie dolegliwości odpowiadają różne wirusy. W pierwszym przypadku za infekcją stoi wirus grypy, ale przeziębienie mogą wywołać także inne patogeny, takie jak rinowirusy czy koronawirusy.

Obie choroby mają podobne objawy, dlatego rozpoznanie, z czym walczy nasz organizm, może stanowić wyzwanie. Lecz przy grypie symptomy zazwyczaj są bardziej intensywne i atakują nagle. Z kolei osoby cierpiące na przeziębienie najczęściej skarżą się na symptomy, takie jak katar albo zatkany nos.

Przeziębienie na ogół nie wiąże się z poważnymi skutkami zdrowotnymi, zaś grypa może okazać się dla wielu osób zabójcza, w szczególności dla osób starszych zmagających się z innymi chorobami, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Najczęstszym powikłaniem grypy jest zapalenie płuc, ale może także skutkować zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem mózgu czy sepsą.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze