Trwa ładowanie...

Czy drętwienie twarzy jest objawem choroby? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Drętwienie i mrowienie twarzy jest objawem, który może budzić niepokój. Dlatego warto wiedzieć, kiedy należy zgłosić się do lekarza, a kiedy objawy są np. spowodowane niedoborem magnezu.

Zobacz film: "Suplementy diety [Wirtualna Poradnia]"

1. Drętwienie twarzy - objawy

Niemal każdy mógł doświadczyć drętwienia np. kończyn. Zazwyczaj pojawiają się, gdy przepływ krwi w nogach lub rękach jest nieprawidłowy. Może być wtedy spowodowany tym, że nieprawidłowo siedzimy przed komputerem.

Co jeśli uczucie mrowienia i drętwienia dotyka twarzy? To zależy od tego, w jaki sposób je odczuwamy. W wielu przypadkach może dochodzić do tzw. parestezji. Czym są parestezje? Mogą one dotyczyć całego ciała, jednak większość ludzi odczuwa je właśnie na twarzy. Towarzyszą im takie objawy jak:

  • uczucie przechodzenia prądu,
  • odrętwienie po jednej stronie twarzy,
  • problemy ze wzrokiem,
  • problemy z mową,
  • uczucie ciepła lub zimna na twarzy,
  • problemy z mimiką.

Objaw może przypominać udar mózgu, dlatego nie wolno go baatelizować.

2. Drętwienie twarzy - przyczyny

Uczucie odrętwienia (niezależnie od części ciała, w której odczuwamy) może być spowodowane niedoborem magnezu i wapnia. Co ciekawe, może się również pojawić w przypadku nadmiaru potasu. Powody mogą być różne – niewłaściwa dieta, spożywanie zbyt dużej ilości kawy, stres. Dlatego, jeśli pojawiają się takie objawy, lepiej skonsultować je z lekarzem, który w pierwszej kolejności skieruje nas na badania krwi.

Z takimi wynikami wrócimy do lekarza, który zdecyduje o dalszej suplementacji, zaleci nam odpowiednią dietę lub po prostu odpoczynek. Nie zażywajmy suplementów diety na własną rękę, bo może tylko pogorszyć naszą sytuację. Do lekarza warto się również wybrać, ze względu na to, iż drętwienie lub mrowienie twarzy może być pierwszym objawem wielu chorób

3. Mrowienie twarzy - choroby

Drętwienie twarzy jest jednym z pierwszych objawów uszkodzenia nerwów. W szczególności może dotyczyć nerwów twarzy, ale może być też spowodowane uciskiem nerwów kręgosłupa (na przykład przepuklina krążka międzykręgowego)

Drętwienie może też być pierwszym sygnałem uszkodzenia układu nerwowego, które jest spowodowane oddziaływaniem na organizm toksycznych substancji np. ołowiu, ale również alkoholu i dymu tytoniowego. Jeśli drętwienie nawraca może również być spowodowane zablokowaniem światła naczyń krwionośnych. Może to być objaw miażdżycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.