Dapoksetyna – działanie, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania
Dapoksetyna jest lekiem z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, który wpływa bezpośrednio na struktury nerwowe odpowiedzialne za aktywność seksualną. To jedyny lek zarejestrowany do leczenia przedwczesnego wytrysku. Co warto o niej wiedzieć?
1. Co to jest dapoksetyna?
Dapoksetyna to organiczny związek chemiczny, stosowany jako w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn. Substancja spowalnia wydzielanie serotoniny, odpowiedzialnej za ejakulację. Umożliwia przedłużenie stosunku seksualnego Substancję zalicza się do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i do grupy leków urologicznych. Jej wzór sumaryczny to C21H23NO. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu wchłaniania zwrotnego serotoniny w synapsach. Lek dodatkowo pobudza przekaźnictwo dopaminergiczne oraz noradrenergiczne. Dapoksetyna jest jedynym lekiem zarejestrowanym do terapii wytrysku przedwczesnego u dorosłych mężczyzn.
2. Wskazania do stosowania leku
Przedwczesny wytrysk (premature ejaculation - PE) według definicji International Society for Sexual Medicine (ISSM) to dysfunkcja seksualna, dla której typowe są:
- ejakulacja (zawsze lub prawie zawsze) po penetracji trwającej mniej lub około 1 minuty,
- niezdolność do odroczenia ejakulacji we wszystkich bądź prawie wszystkich przypadkach kontaktów seksualnych,
- negatywne konsekwencje psychologiczne, takie jak frustracja, zakłopotanie i unikanie kontaktów płciowych.
Dapoksetyna jest wskazana do stosowania wyłącznie do leczenia przedwczesnego wytrysku u mężczyzn w wieku od 18 do 64 lat. Oznacza to, że by móc ją stosować, należy spełnić takie kryteria jak:
- czas wewnątrzpochwowego opóźnienia ejakulacji krótszy niż 2 min,
- chroniczna lub nawracająca ejakulacja przy minimalnej stymulacji seksualnej lub krótko po penetracji oraz niezależnie od kontroli mężczyzny,
- znaczny niepokój osobisty lub interpersonalny jako konsekwencja przedwczesnej ejakulacji,
- słaba kontrola nad ejakulacją,
- przedwczesne ejakulacje podczas większości stosunków seksualnych w czasie ostatnich 6 miesięcy w wywiadzie.
3. Dawkowanie dapoksetyny
W Polsce zarejestrowanym preparatem z dapoksetyną są tabletki powlekane Priligy. Można je kupić w aptece po okazaniu recepty lekarskiej. Dapoksetyna bez recepty nie jest dostępna. Lek nie jest refundowany. Jego cena, w zależności od dawki (30 mg lub 60 mg) i wielkości opakowania (3 lub 6 sztuk) wynosi od 100 zł do 230 zł.
Dapoksetyna nie jest przeznaczona do stałego i codziennego stosowania. Przyjmuje się ją w razie potrzeby, wyłącznie przed planowanym stosunkiem seksualnym (od 1 do 3 godzin przed podjęciem aktywności seksualnej), nie częściej niż raz na dobę. U dorosłych mężczyzn zalecana dawka początkowa wynosi 30 mg. Dapoksetynę stosuje się doustnie, niezależnie od posiłku. Tabletki powinny być połykane w całości. Należy je popijać przynajmniej jedną szklanką wody. Substancja wchłania się szybko, a jej największe stężenie w osoczu osiąga średnio po 1–2 godzinach od momentu zażycia.
4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Przeciwwskazaniem do stosowanie dapoksetyny jest nadwrażliwość na substancję czynną, jak również:
- umiarkowane i ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
- istotna choroba niedokrwienna serca,
- istotna wada zastawkowa,
- istotne zaburzenia czynności serca, takie jak: niewydolność serca, zaburzenia przewodzenia takie jak blok przedsionkowo-komorowy lub zespół chorego węzła zatokowego,
- omdlenia,
- mania lub ciężka depresja,
- leczenie inhibitorami monoaminooksydazy (MAO-I),
- leczenie: tiorydazyną, inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, produktami leczniczymi lub preparatami ziołowymi o działaniu serotoninergicznym,
- leczenie potencjalnymi inhibitorami CYP3A4.
Niektórych pacjentów powinny obejmować środki ostrożności. Wskazaniem jest:
- hipotonia ortostatyczną,
- myśli samobójcze, mania, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, depresja, zaburzenia psychiczne,
- omdlenia,
- ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
- krwotoki,
- zaburzenia czynności nerek,
- nietolerancja laktozy.
Dapoksetyny nie należy stosować u mężczyzn w wieku poniżej 18 lat. Leku nie wolno stosować wraz z etanolem, substancjami psychoaktywnymi, produktami leczniczymi o właściwościach wazodylatacyjnych, umiarkowanymi inhibitorami CYP3A4, silnymi inhibitorami CYP2D6. Dapoksetyna, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Zdarzają się omdlenia i niedociśnienie ortostatyczne, a także nudności, zawroty i ból głowy, biegunka, bezsenność i zmęczenie.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.