Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Dapoksetyna – działanie, wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania

Dapoksetyna jest lekiem z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, który wpływa bezpośrednio na struktury nerwowe odpowiedzialne za aktywność seksualną. To jedyny lek zarejestrowany do leczenia przedwczesnego wytrysku. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Co to jest dapoksetyna?

Dapoksetyna to organiczny związek chemiczny, stosowany jako w leczeniu przedwczesnego wytrysku u mężczyzn. Substancja spowalnia wydzielanie serotoniny, odpowiedzialnej za ejakulację. Umożliwia przedłużenie stosunku seksualnego. Substancję zalicza się do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i do grupy leków urologicznych. Jej wzór sumaryczny to C21H23NO. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu wchłaniania zwrotnego serotoniny w synapsach. Lek dodatkowo pobudza przekaźnictwo dopaminergiczne oraz noradrenergiczne. Dapoksetyna jest jedynym lekiem zarejestrowanym do terapii wytrysku przedwczesnego u dorosłych mężczyzn.

2. Wskazania do stosowania leku

Przedwczesny wytrysk (premature ejaculation - PE) według definicji International Society for Sexual Medicine (ISSM) to dysfunkcja seksualna, dla której typowe są:

 • ejakulacja (zawsze lub prawie zawsze) po penetracji trwającej mniej lub około 1 minuty,
 • niezdolność do odroczenia ejakulacji we wszystkich bądź prawie wszystkich przypadkach kontaktów seksualnych,
 • negatywne konsekwencje psychologiczne, takie jak frustracja, zakłopotanie i unikanie kontaktów płciowych.

Dapoksetyna jest wskazana do stosowania wyłącznie do leczenia przedwczesnego wytrysku u mężczyzn w wieku od 18 do 64 lat. Oznacza to, że by móc ją stosować, należy spełnić takie kryteria jak:

 • czas wewnątrzpochwowego opóźnienia ejakulacji krótszy niż 2 min,
 • chroniczna lub nawracająca ejakulacja przy minimalnej stymulacji seksualnej lub krótko po penetracji oraz niezależnie od kontroli mężczyzny,
 • znaczny niepokój osobisty lub interpersonalny jako konsekwencja przedwczesnej ejakulacji,
 • słaba kontrola nad ejakulacją,
 • przedwczesne ejakulacje podczas większości stosunków seksualnych w czasie ostatnich 6 miesięcy w wywiadzie.

3. Dawkowanie dapoksetyny

W Polsce zarejestrowanym preparatem z dapoksetyną są tabletki powlekane Priligy. Można je kupić w aptece po okazaniu recepty lekarskiej. Dapoksetyna bez recepty nie jest dostępna. Lek nie jest refundowany. Jego cena, w zależności od dawki (30 mg lub 60 mg) i wielkości opakowania (3 lub 6 sztuk) wynosi od 100 zł do 230 zł. Dapoksetyna nie jest przeznaczona do stałego i codziennego stosowania. Przyjmuje się ją w razie potrzeby, wyłącznie przed planowanym stosunkiem seksualnym (od 1 do 3 godzin przed podjęciem aktywności seksualnej), nie częściej niż raz na dobę. U dorosłych mężczyzn zalecana dawka początkowa wynosi 30 mg. Dapoksetynę stosuje się doustnie, niezależnie od posiłku. Tabletki powinny być połykane w całości. Należy je popijać przynajmniej jedną szklanką wody. Substancja wchłania się szybko, a jej największe stężenie w osoczu osiąga średnio po 1–2 godzinach od momentu zażycia.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowanie dapoksetyny jest nadwrażliwość na substancję czynną, jak również:

Niektórych pacjentów powinny obejmować środki ostrożności. Wskazaniem jest:

Dapoksetyny nie należy stosować u mężczyzn w wieku poniżej 18 lat. Leku nie wolno stosować wraz z etanolem, substancjami psychoaktywnymi, produktami leczniczymi o właściwościach wazodylatacyjnych, umiarkowanymi inhibitorami CYP3A4, silnymi inhibitorami CYP2D6. Dapoksetyna, jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane. Zdarzają się omdlenia i niedociśnienie ortostatyczne, a także nudności, zawroty i ból głowy, biegunka, bezsenność i zmęczenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza