Trwa ładowanie...

Daptomycyna – preparaty, mechanizm działania i wskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 19.04.2023 15:55
Daptomycyna jest wskazana w leczeniu powikłanych zakażeń skóry
Daptomycyna jest wskazana w leczeniu powikłanych zakażeń skóry (Adobe Stock)

Daptomycyna jest naturalnie występującym antybiotykiem lipopeptydowym, aktywnym wobec większości bakterii Gram-dodatnich. Stosuje się go w bakteriemii, przy infekcjach skóry i okolicznych tkanek miękkich oraz prawostronnych infekcjach wsierdzia. Na czym polega mechanizm jego działania? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do terapii?

spis treści

1. Co to jest daptomycyna?

Daptomycyna to antybiotyk lipopeptydowy (lek o działaniu antybakteryjnym) i substancja czynna leków, które znajdują zastosowanie w dermatologii i wenerologii oraz kardiologii. Działają na skórę i błony śluzowe oraz układ krwionośny (sercowo-naczyniowy). Naturalnie występuje w bakterii glebowej o nazwie Streptomyces roseosporus.

Na rynek farmaceutyczny daptomycynę wprowadzono w 2003 roku. To substancja czynna takich leków jak Daptomycin Hospira czy Cubicin. Obecnie jest dostępna w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji.

Zobacz film: "Czy świąd da się zredukować?"

Daptomycynę podaje się dożylnie w roztworze soli fizjologicznej raz na dobę. U dzieci młodszych (od 1 do 6 roku życia) daptomycyna podawana jest we wlewie trwającym 60 minut, a dzieci starszych i młodzieży (od 7 do 17 roku życia) – 30 minut.

2. Wskazania do stosowania daptomycyny

Daptomycyna niszczy wrażliwe bakterie Gramm-dodatnie, zaburzając ich potencjał błonowy. Mechanizm jej działania polega na wiązaniu się z zewnętrzną błoną bakterii Gram-dodatnich lub wnikaniu w nią, co prowadzi do zahamowania syntezy białek, DNA i RNA. Ostatecznie prowadzi to do śmierci komórek bakteryjnych.

Tym samym daptomycyna jest wskazana w leczeniu:

  • powikłanych zakażeń skóry i jej struktur oraz tkanek miękkich z powikłaniami, które są wywołane przez wrażliwe szczepy mikroorganizmów Gram-dodatnich,
  • bakteriemii wywołanej przez Staphylococcus aureus u osób powyżej 1 roku życia,
  • prawostronnego infekcyjnego zapalenia wsierdzia o etiologii Staphylococcus aureus u pacjentów dorosłych.

3. Dawkowanie daptomycyny

Dawka daptomycyna stosowana w leczeniu zależna jest od wskazań (jednostki chorobowej) i schorzeń towarzyszących, ale także wieku oraz masy ciała pacjenta.

I tak zwykle stosowana dawka dobowa leku zawierającego daptomycynę:

  • u osób dorosłych wynosi 4 mg na kilogram masy ciała w zakażeniach skóry, 6 mg na kilogram masy ciała w zakażeniu serca lub w zakażeniu krwi związanym z zakażeniem skóry lub serca,
  • u młodzieży w wieku 12-17 lat dawka wynosi 5 mg na kilogram masy ciała w przypadku zakażenia skóry i tkanek miękkich przebiegającego bez bakteriemii wywołanej przez S. Aureus i 7 mg na kilogram masy ciała przy zakażeniach przebiegających z bakteriemią wywołaną przez S. aureus,
  • u dzieci w wieku 7-11 lat stosuje się 7 mg na kilogram masy ciała w przypadku zakażenia skóry i tkanek miękkich przebiegającego bez bakteriemii wywołanej przez S. Aureus oraz 9 mg na kilogram masy ciała w zakażeniach przebiegających z bakteriemią wywołaną przez S. aureus,
  • u dzieci w wieku 2-6 lat rekomendowana dawka wynosi 9 mg na kilogram masy ciała w przypadku zakażenia skóry i tkanek miękkich przebiegającego bez bakteriemii wywołanej przez S. Aureus i 12 mg na kilogram masy ciała przy zakażeniach przebiegających z bakteriemią wywołaną przez S. aureus,
  • u dzieci pomiędzy 1 i 2 rokiem życia podaje się odpowiednio 10 mg na kilogram masy ciała w przypadku zakażenia skóry i tkanek miękkich przebiegającego bez bakteriemii wywołanej przez S. Aureus i 12 mg na kilogram masy ciała przy zakażeniach przebiegających z bakteriemią wywołaną przez S. aureus.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Z leczeniem daptomycyną związane jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Do najczęściej obserwowanych skutków ubocznych należy:

Jeśli chodzi o ciążę i laktację u kobiet, dopuszcza się stosowania daptomycyny u ciężarnych w sytuacji, gdy korzyści wynikające z terapii przewyższają potencjalne ryzyko dotyczące rozwoju płodu i utrzymania ciąży. Jednocześnie na czas kuracji daptomycyną należy przerwać karmienie piersią.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze