Trwa ładowanie...

Dekstrometorfan – dawkowanie, przeciwskazania, leki

Dekstrometorfan to powszechnie stosowany w medycynie organiczny związek chemiczny wykorzystywany jako lek przeciwkaszlowy. Jego historia sięga 1959 roku, kiedy to został dopuszczony do obrotu. Mimo prób wycofania go ze sprzedaży utrzymał się na rynku i obecnie jest wykorzystywany w wielu lekach.

spis treści

1. Dekstrometorfan – działanie i wskazania

Dekstrometorfan łagodzi suchy kaszel w przypadku chorób takich jak zapalenie oskrzeli, gardła, krtani lub przeziębień. Związek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i zaczyna działać po 10-30 minutach. Dekstrometorfan tłumi kaszel, zmniejszając wrażliwość ośrodka oddechowego. Czas działania leku wynosi około 6 godzin w przypadku dorosłych oraz do 3 godzin dłużej w przypadku dzieci. Związek wydalany jest przez nerki wraz z moczem.

Zobacz film: "Jakie produkty zaburzają działanie leków?"

2. Dekstrometorfan – dawkowanie

W przypadku dorosłych zaleca się stosowanie od 10-15 mg dekstrometorfanu co 4 godziny lub 30 mg co 6 godzin. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 120 mg. Dzieciom należy podawać połowę dawki dekstrometorfanu. Związek przeznaczony jest do stosowania krótkotrwałego.

3. Dekstrometorfan – przeciwskazania

Związek nie powinien być stosowany w przypadku chorób takich jak:

Leków z dekstrometorfanem nie należy mieszać z alkoholem, gdyż może on wtedy zmieniać lub potęgować działanie preparatów. Dekstrometorfan wchodzi w interakcje z inhibitorami MAO i SSRI. Nie zaleca się stosowania związku wraz ze stymulantami, gdyż może to doprowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego. Stosując leki z dekstrometorfanem, należy zachować ostrożność podczas prowadzeniu pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

4. Dekstrometorfan – stosowanie w ciąży

Dekstrometorfan nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży. Używa się go jedynie w przypadkach wysokiej konieczności. Leków z dekstrometorfanem nie powinno się stosować podczas karmienia piersią. Podawanie takiego nororodkowi może powodować zaburzenia czynności oddechowych lub zespół odstawienny.

5. Dekstrometorfan – uzależnienie

Dekstrometorfan w większych dawkach wykazuje działania narkotyczne. Może powodować uczucie upojenia, pobudzenie, halucynacje, utratę własnej tożsamości, kłopoty z mówieniem, rozszerzenie źrenic, opóźnienie reakcji oraz przyspieszony puls. Przedawkowania leku z dekstrometorfanem zdarzają się sporadycznie i są dokonywane głównie w celach samobójczych. Śmiertelna dawka dekstrometorfanu wynosi 1500 mg, co czyni go trudnym do przedawkowania. W przypadku zażywania dużych dawek związek może powodować uzależnienie psychiczne. Zażywany często powoduje problemy z koncentracją, pamięcią oraz prowadzi do zaburzeń psychicznych.

6. Dekstrometorfan – leki

W Polsce znajdziemy wiele leków z dektrometorfanem takich jak: Acodin, Mucotussin, Vicks, Choligrip, Gripex, Dexapico, Robitussin. Leki zawierające w składzie ten związek są dostępne w sklepach i aptekach w cenie od kilku do kilkunastu złotych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dekstrometorfan jest wykorzystywany jako składnik leków przeciwkaszlowych
Dekstrometorfan jest wykorzystywany jako składnik leków przeciwkaszlowych (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza