Trwa ładowanie...

Dekstrometorfan – dawkowanie, przeciwskazania, leki

Dekstrometorfan to powszechnie stosowany w medycynie organiczny związek chemiczny wykorzystywany jako lek przeciwkaszlowy. Jego historia sięga 1959 roku, kiedy to został dopuszczony do obrotu. Mimo prób wycofania go ze sprzedaży utrzymał się na rynku i obecnie jest wykorzystywany w wielu lekach.

Zobacz film: "Jakie produkty zaburzają działanie leków?"

spis treści

1. Dekstrometorfan – działanie i wskazania

Dekstrometorfan łagodzi suchy kaszel w przypadku chorób takich jak zapalenie oskrzeli, gardła, krtani lub przeziębień. Związek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i zaczyna działać po 10-30 minutach. Dekstrometorfan tłumi kaszel, zmniejszając wrażliwość ośrodka oddechowego. Czas działania leku wynosi około 6 godzin w przypadku dorosłych oraz do 3 godzin dłużej w przypadku dzieci. Związek wydalany jest przez nerki wraz z moczem.

2. Dekstrometorfan – dawkowanie

W przypadku dorosłych zaleca się stosowanie od 10-15 mg dekstrometorfanu co 4 godziny lub 30 mg co 6 godzin. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 120 mg. Dzieciom należy podawać połowę dawki dekstrometorfanu. Związek przeznaczony jest do stosowania krótkotrwałego.

3. Dekstrometorfan – przeciwskazania

Związek nie powinien być stosowany w przypadku chorób takich jak:

Leków z dekstrometorfanem nie należy mieszać z alkoholem, gdyż może on wtedy zmieniać lub potęgować działanie preparatów. Dekstrometorfan wchodzi w interakcje z inhibitorami MAO i SSRI. Nie zaleca się stosowania związku wraz ze stymulantami, gdyż może to doprowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego. Stosując leki z dekstrometorfanem, należy zachować ostrożność podczas prowadzeniu pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

4. Dekstrometorfan – stosowanie w ciąży

Dekstrometorfan nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży. Używa się go jedynie w przypadkach wysokiej konieczności. Leków z dekstrometorfanem nie powinno się stosować podczas karmienia piersią. Podawanie takiego nororodkowi może powodować zaburzenia czynności oddechowych lub zespół odstawienny.

5. Dekstrometorfan – uzależnienie

Dekstrometorfan w większych dawkach wykazuje działania narkotyczne. Może powodować uczucie upojenia, pobudzenie, halucynacje, utratę własnej tożsamości, kłopoty z mówieniem, rozszerzenie źrenic, opóźnienie reakcji oraz przyspieszony puls. Przedawkowania leku z dekstrometorfanem zdarzają się sporadycznie i są dokonywane głównie w celach samobójczych. Śmiertelna dawka dekstrometorfanu wynosi 1500 mg, co czyni go trudnym do przedawkowania. W przypadku zażywania dużych dawek związek może powodować uzależnienie psychiczne. Zażywany często powoduje problemy z koncentracją, pamięcią oraz prowadzi do zaburzeń psychicznych.

6. Dekstrometorfan – leki

W Polsce znajdziemy wiele leków z dektrometorfanem takich jak: Acodin, Mucotussin, Vicks, Choligrip, Gripex, Dexapico, Robitussin. Leki zawierające w składzie ten związek są dostępne w sklepach i aptekach w cenie od kilku do kilkunastu złotych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.