Trwa ładowanie...

Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, leczenie. Depresja poporodowa a baby blues

Ocenia się, że nawet 3/4 kobiet po porodzie doświadcza krótkotrwałej, wzmożonej drażliwości, płaczliwości oraz niepokoju, które po niespełna dziesięciu dniach stopniowo ustępują. Taki stan określa się angielskim terminem „baby blues”. Depresja poporodowa zaś to przedłużający się w czasie spadek aktywności, obniżenie nastroju, przygnębienie, które nie pozwalają na prawidłową opiekę nad noworodkiem.

spis treści

1. Przyczyny depresji poporodowej

Ten rodzaj depresji spotyka się u 12% matek. Depresja poporodowa wymaga pomocy specjalisty i większego wsparcia ze strony najbliższych. Depresjapoporodowa powodowana jest przeważnie spadkiem ilości hormonów płciowych w organizmie kobiety po porodzie, co prowadzi do nagłych zmian w przekaźnictwie nerwowym i zachwiania pewnej stabilnej sytuacji, jaka powstała w przeciągu ciąży.

Stężenie takich hormonów, jak progesteron, estrogeny czy kortyzol z bardzo wysokiego przed porodem, obniża się gwałtownie zaraz po urodzeniu dziecka. Co ciekawe, największe nasilenie smutku poporodowego przypada zwykle na piąty tydzień połogu, kiedy to poziom wymienionych hormonów we krwi spada najszybciej. Jeśli objawy smutku poporodowego są bardzo nasilone lub trwa on ponad dziesięć dni, kobieta powinna zgłosić się do lekarza ze względu na ryzyko rozwinięcia się depresji poporodowej.

Innym elementem sprzyjającym chorobie jest budowanie więzi między matką a noworodkiem, co także inicjuje zmiany w przepływie informacji w układzie nerwowym. Stresujące przeżycia, występowanie depresji w przeszłości czy rodzinie również mogą się przyczynić do rozwoju depresji poporodowej.

Ryzyko depresji poporodowej dotyczy też kobiet, które mają problemy małżeńskie, przeżyły trudne sytuacje życiowe w czasie ciąży albo nie mają dostatecznego wsparcia ze strony najbliższych. Depresja poporodowa może przytrafić się każdej kobiecie. Przyczyny są różne – duży wpływ ma z pewnością zmęczenie i ogrom obowiązków, które spadają na młode mamy.

Depresja po porodzie - zdjęcie
Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

zobacz galerię

2. Depresja poporodowa - baby blues

Zaburzenia nastroju w okresie połogu, tj. w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie, są powszechne. Szacuje się, że dotyczą one około 70-80% kobiet. Najczęściej przyjmują one postać tzw. syndromu baby blues, który można uznać za naturalną reakcję organizmu kobiety na szeroko pojęty stres. Chodzi tu zarówno o stres emocjonalny związany z narodzinami dziecka oraz pojawieniem się nowej sytuacji życiowej, w której kobieta musi podjąć rolę matki, jak i o stres fizyczny wynikający, np. z bólu porodowego-. Baby blues - jeśli występuje - pojawia się od trzeciego do piąego dnia po porodzie. Przeciętny czas trwania baby blues to ok. 2 tygodni.

Syndrom baby blues ma swoje źródło m.in. w biologii. Okazuje się bowiem, że w ostatnim trymestrze ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom kortykotropiny (CRH), czyli hormonu wytwarzanego w sytuacjach stresowych, a do takich niewątpliwie należy poród. Kortykotropina przed porodem wytwarzana jest, aby przygotować przyszłą mamę na stres w trakcie porodu. Natomiast po porodzie poziom CRH znacznie spada, co w oczywisty sposób przekłada się na nastrój kobiety.

Depresja poporodowa w swoim obrazie przypomina epizod dużej depresji według klasyfikacji DSM-IV czy też epizod depresyjny o nasileniu ciężkim lub umiarkowanym w klasyfikacji ICD-10. Rozwija się ona w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Niemniej jednak jej obraz posiada swoje specyficzne cechy świadczące o jej odrębności.

Zjawiskiem bardzo rzadkim jest zobojętnienie depresyjne, myśli i próby samobójcze. Często natomiast pojawiają się obsesyjne impulsy i myśli związane z przemocą wobec dziecka (matka wbrew swojej woli ciągle myśli, że może umyślnie lub przypadkowo zrobić dziecku krzywdę), co może owocować unikaniem kontaktu z dzieckiem. Czasami matki depresyjne po prostu nie interesują się dzieckiem lub czują się rozdrażnione jego płaczem, uważają, że ich dziecko jest w porównaniu z dziećmi innych matek o wiele bardziej niespokojne i dużo gorzej śpi.

Kobiety cierpiące na depresję poporodową opisują poród w sposób negatywny i dramatyczny, mówią, iż w jego trakcie czuły się bezradne i uprzedmiotowione. Charakterystycznym zjawiskiem jest bardzo bogata, niekiedy wręcz teatralna, ekspresja przygnębienia z płaczliwością, częstymi skargami na nieznośny smutek i zmęczenie. Występuje wysoki poziom lęku z napadami paniki, lękiem przed wychodzeniem z domu, nadmierna i nieadekwatna troska o zdrowie własne i dziecka.

Niekiedy nasilenie objawów nerwicowych jest tak duże, że może maskować depresję poporodową. W negatywnej samoocenie chorej na depresję poporodową dominuje poczucie nieudolności i nieodpowiedzialności w opiece nad dzieckiem, a także przekonanie o małej atrakcyjności. Chora bardzo często skarży się na uczucie osamotnienia, opuszczenia, bycia niezrozumianą, a także trudności w okazywaniu uczuć – zwłaszcza miłości – osobom bliskim.

We wczesnym, skutecznym wykrywaniu depresji poporodowej ważna jest ocena stanu psychicznego kobiety w ciągu trzech pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka, tj. w okresie, w którym ryzyko pojawienia się różnych poporodowych zaburzeń psychicznych jest największe. Syndrom baby blues na ogół można jednak redukować metodami niefarmakogolicznymi, czyli wsparciem ze strony partnera i bliskich kobiety. Najlepszym lekarstwem na syndrom baby blues jest bowiem czułość, bliskość, zrozumienie i serdeczność. Jeśli objawy baby blues będą trwały dłużej - warto rozważyć wizytę u psychiatry.

Zobacz film: "Depresja poporodowa"

3. Hormony a depresja wywołana porodem

Ciąża jest nowym i bardzo wymagającym od organizmu stanem. Nowe życie rozwija się w ciele matki, która chroni je, karmi i wpiera jego rozwój. Narodziny dziecka są kolejnym etapem na drodze macierzyństwa. Jest to również moment wielkiego stresu wywołanego zarówno przez czynniki fizyczne, jak i psychiczne.

Kobieta wydaje na świat swoje dziecko, ma przy tym wiele obaw o jego zdrowie i życie, odczuwa niedogodności fizyczne. Po porodzie jej organizm znów musi powrócić do normy i po dziewięciu miesiącach przyzwyczaić się do funkcjonowania bez płodu. Na tym etapie mogą pojawić się trudności psychofizyczne związane z nową sytuacją oraz reakcją organizmu na zmianę. Kobiety często odczuwają w tym czasie problemy natury emocjonalnej.

Okres ciąży jest czasem wielu zmian hormonalnych, które przygotowują przyszłą mamę na rozwój dziecka w jej ciele oraz jego przyjście na świat. Po urodzeniu dziecka zmiany hormonalne dalej wpływają na psychikę kobiety. U wielu kobiet tuż po porodzie lub w okresie do około 2 tygodni po urodzeniu pojawia się stan obniżonego samopoczucia, wahania nastroju, czują się niepewne, zagubione i rozdrażnione. Odczuwają także ciągłe zmęczenie i nie mają energii do działania.

Taki stan, jeśli utrzymuje się około 2-6 tygodni, nazywany jest przygnębieniem poporodowym lub baby blues. Objawy mają łagodną formę i ustępują samoistnie. Jest to bardzo charakterystyczna reakcja organizmu związana właśnie ze zmianami hormonalnymi w ciele matki. Te zaburzenia nie stanowią zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Kobieta zwykle po okresie do 6 tygodni powraca do równowagi psychicznej, a objawy przygnębienia ustępują.

Istnieje jednak o wiele poważniejsza forma zaburzeń psychicznych związanych z przyjściem na świat dziecka. Objawy tego zaburzenia są podobne do objawów przygnębienia poporodowego, jednak ich przebieg jest znacznie silniejszy i dłuższy oraz wymaga leczenia. Depresja poporodowa, bo o niej mowa, jest chorobą psychiczną, która może rozwinąć się u kobiety po porodzie. Ponieważ ciąża jest stanem wymagającym wielu nakładów psychofizycznych ze strony matki, po narodzeniu dziecka może rozwinąć się depresja.

4. Objawy depresji po porodzie

Depresja poporodowa dotyka 10-15% kobiet. Początki tego procesu mogą przebiegać niepostrzeżenie, w okresie od pierwszych kilku tygodni do kilku miesięcy po porodzie.

Przebieg choroby zależy od indywidualnych cech kobiety. Objawy depresji po porodzie można podzielić na 4 grupy – poznawcze, emocjonalne, motywacyjne i somatyczne. Objawy depresji poporodowej są takie same jak depresji występującej niezależnie od ciąży, tzn.:

 • płaczliwość,
 • smutek o znacznym nasileniu,
 • obniżenie nastroju,
 • niska samoocena,
 • ciągłe zmęczenie,
 • bierność, apatia,
 • spowolnienie psychomotoryczne,
 • stany lękowe, niepokój,
 • pesymizm, czarnowidztwo,
 • poczucie beznadziejności,
 • brak motywacji do działania,
 • niechęć do [odejmowania decyzji,
 • problemy z pamięcią,
 • huśtawka nastrojów,
 • irytacja i nerwowość,
 • bezsenność lub nadmierna senność,
 • zmiany w nawykach żywieniowych,
 • zarówno znaczny wzrost apetytu, jak i jego spadek,
 • brak zainteresowania seksem, spadek libido,
 • poczucie winy i bezsilności,
 • bóle brzucha i bóle głowy,
 • bóle klatki piersiowej,
 • bóle o innej lokalizacji bez uchwytnej przyczyny.

Młode matki cierpiące na depresję poporodową czują, że nie są dobrymi matkami, choć nie ma ku temu powodów. Obsesyjnie zamartwiają się zdrowiem dziecka lub nie czują z nim żadnej emocjonalnej więzi. Jeśli kobieta dostrzega u siebie któryś z tych symptomów, nie powinna ich lekceważyć, tylko zgłosić je lekarzowi.

W dwóch-trzech przypadkach na tysiąc mamy do czynienia z psychozą poporodową. Jej objawy, to: nielogiczne, nieuporządkowane i natrętne myśli, bezsenność, brak apetytu, okresy manii, halucynacje, myśli samobójcze. Jeśli się pojawią, konieczna jest pomoc lekarska.

Symptomy, na które powinny zwrócić uwagę młode matki, to:

 • brak radości z narodzin dziecka,
 • wyraźne zmniejszenie zainteresowania czynnościami związanymi z opieką nad dzieckiem,
 • unikanie kontaktu z dzieckiem,
 • poczucie braku kompetencji w opiece nad dzieckiem,
 • poczucie nieradzenia sobie w nowej sytuacji,
 • chęć skrzywdzenia dziecka,
 • obniżony nastrój,
 • poczucie własnej bezwartościowości lub nieuzasadnionej winy.

5. Jak sobie radzić z depresją poporodową?

W celu złagodzenia objawów depresji poporodowej można spróbować kilku sposobów:

 • nie oskarżaj się o zaistniały stan rzeczy – doświadczając sprzecznych uczuć wobec sytuacji narodzin dziecka, możesz być przepełniona ogromnym poczuciem winy. Jednak musisz wiedzieć, że te wszystkie nieakceptowane przez nas uczucia, będące konsekwencją przeżywanej depresji poporodowej, nie są aktem twojej woli;
 • znajdź dla siebie czas – to absolutna konieczność, nawet jeśli wydawałoby się, że ilość obowiązków związanych z opieką nad nowonarodzonym dzieckiem niweluje tę możliwość. Niech będzie to nawet pół godziny dziennie, ale przeznaczone wyłącznie na relaks czy na czynność sprawiającą prawdziwą przyjemność;
 • zadbaj o aktywność – może ona przejawiać się choćby w krótkich spacerach; aktywność fizyczna zapewnia nie tylko zdrowie, dopływ energii i lepszy sen, ale też pewność siebie i poczucie panowania nad sobą i sytuacją;
 • myśl pozytywnie – zamartwianie się i tak nic nie da, a tylko może pogorszyć sytuację. Warto zatem próbować zmienić to, co możesz i próbować zaakceptować to wszystko, na co nie masz wpływu;
 • szukaj rady i wsparcia – jeśli trudno jest ci poradzić sobie z własnymi uczuciami albo czujesz, że zadanie zaczyna przerastać twoje siły, musisz porozmawiać o tym z osobą zaufaną (kimś z rodziny, przyjacielem); już samo ujawnienie negatywnych emocji, obaw i wątpliwości ma prawdziwe terapeutyczne znaczenie.

Jeśli te sposoby okażą się nieskuteczne, warto wtedy próbować radzić sobie z pomocą specjalisty. Leczenie depresji poporodowej może być ważnym krokiem w kierunku zmiany i poprawy ogólnej jakości życia. Wiele kobiet w miarę powrotu do zdrowia zyskuje nieznaną wcześniej pewność siebie, energię i siłę woli.

Depresja po porodzie - zdjęcie
Depresja po porodzie - zdjęcie

Depresja poporodowa nie oznacza, że jest się złą matką, to jedynie syndrom baby blues.

zobacz galerię

6. Leczenie przeciwdepresyjne po porodzie

Po pierwsze – leczenie przeciwdepresyjne. Początkowo stosuje się małą dawkę leku, przy czym nie powinno się przerywać przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to doprowadzić do powrotu choroby. Leki przeciwdepresyjne należy przyjmować jeszcze jakiś czas po ustąpieniu objawów depresji poporodowej, gdyż zmniejsza to ryzyko nawrotów.

Leki dostają się do mleka matki, ale niskie dawki nie zagrażają rozwojowi dziecka. Lekarz powinien wybrać najmniej inwazyjny lek. Podczas karmienia najczęściej stosowane są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), ale wybór leku zależy od wielu czynników i może być ustalony dopiero po odpowiedniej diagnostyce.

Po drugie – psychoterapia. Zalecana jest jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Może być to terapia indywidualna lub grupowa.

Po trzecie – wsparcie rodziny. Młoda mama musi zmagać się z wieloma nowymi obowiązkami, a dzięki rozmowie o nich, o lękach i niepokojach, jakie powodują, może uzyskać wparcie, np. ze strony matki czy bardziej doświadczonej przyjaciółki. Poza tym, kobieta z depresją poporodową powinna dużo wypoczywać, wysypiać się, spożywać regularne, lekkie posiłki i pić duże ilości wody. Warto pamiętać o takich wskazówkach, jak:

 • staraj się dużo odpoczywać,
 • kiedy dziecko śpi, ucinaj sobie drzemki,
 • poproś partnera o zajęcie się dzieckiem i wybierz się na spacer,
 • dołącz do grupy wsparcia kobiet dotkniętych depresją poporodową.

Zobacz także:

Dobry psychoterapeuta oraz grupa wsparcia są najlepszymi metodami wspierającymi kobiety cierpiące na depresję poporodową. Najważniejsze, aby nie przechodzić obojętnie obok chorej na depresję kobiety – jeśli cierpi matka, cierpi również dziecko, dlatego też niezbędna jest szybka reakcja otoczenia.

Depresja poporodowa może mieć formę łagodnego zaburzenia, ale też silnych zaburzeń depresyjnych. W zależności od indywidualnych predyspozycji podejmuje się odpowiedni rodzaj leczenia. Ponieważ jest to choroba, która może znacznie upośledzać funkcjonowanie kobiety, zalecana jest stała kontrola stanu zdrowia.

Zdiagnozować depresję poporodową może lekarz psychiatra. Dlatego też po zauważeniu niepokojących zmian zachowania i nastroju oraz braku poprawy po kilku dniach czy tygodniach, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie.

Matka chora na depresję poporodową może być niebezpieczna dla siebie i swojego dziecka. Poczucie bezsensu oraz bierność mogą być przyczyną zaniedbań ze strony matki. W takiej sytuacji pozostawienie dziecka i matki bez dodatkowej opieki może powodować pogłębianie się problemów depresyjnych oraz wywoływać zaburzenia rozwojowe u dziecka.

Podjęcie leczenia może znacznie złagodzić objawy depresji i pozwolić kobiecie wejść w rolę matki. Nieleczona depresja poporodowa może prowadzić do odrzucenia dziecka przez matkę i niewytworzenia silnej więzi między nimi. W dalszym czasie będzie bardzo trudno nadrobić te zaległości, co może powodować trwałe odsunięcie się matki od dziecka. Kontakt z lekarzem i monitorowanie stanu chorej pozwalają na powrót do zdrowia i szczęśliwe macierzyństwo.

Następny artykuł: Dieta matki karmiącej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.