Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Depresja poporodowa

Depresja po porodzie

Depresja poporodowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, które dotyka nawet 20% kobiet po urodzeniu dziecka. Jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka...

Ocenia się, że nawet 3/4 kobiet po porodzie doświadcza krótkotrwałej, wzmożonej drażliwości, płaczliwości oraz niepokoju, które po niespełna dziesięciu dniach stopniowo ustępują. Taki stan określa się angielskim terminem „baby blues”. Depresja poporodowa zaś to przedłużający się w czasie spadek aktywności, obniżenie nastroju, przygnębienie, które nie pozwalają na prawidłową opiekę nad noworodkiem. Ten rodzaj depresji spotyka się u 12% matek. Depresja po porodzie wymaga pomocy specjalisty i większego wsparcia ze strony najbliższych.

1. Przyczyny depresji poporodowej

Depresja po porodzie powodowana jest przeważnie spadkiem ilości hormonów płciowych w organizmie kobiety po porodzie, co prowadzi do nagłych zmian w przekaźnictwie nerwowym i zachwiania pewnej stabilnej sytuacji, jaka powstała w przeciągu ciąży. Stężenie takich hormonów, jak progesteron, estrogeny czy kortyzol z bardzo wysokiego przed porodem, obniża się gwałtownie zaraz po urodzeniu dziecka. Co ciekawe, największe nasilenie smutku poporodowego przypada zwykle na piąty tydzień połogu, kiedy to poziom wymienionych hormonów we krwi spada najszybciej. Jeśli objawy smutku poporodowego są bardzo nasilone lub trwa on ponad dziesięć dni, kobieta powinna zgłosić się do lekarza ze względu na ryzyko rozwinięcia się depresji poporodowej.

2. Baby blues a depresja po porodzie

Zaburzenia nastroju w okresie połogu, tj. w ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie, są powszechne. Szacuje się, że dotyczą one około 70-80% kobiet. Najczęściej przyjmują one postać tzw. syndromu baby blues, który można uznać za naturalną reakcję organizmu kobiety na szeroko pojęty stres. Chodzi tu zarówno o stres emocjonalny związany z narodzinami dziecka oraz pojawieniem się nowej sytuacji życiowej, w której kobieta musi podjąć rolę matki, jak i o stres fizyczny wynikający, np. z bólu porodowego.

Depresja poporodowa w swoim obrazie przypomina epizod dużej depresji według klasyfikacji DSM-IV czy też epizod depresyjny o nasileniu ciężkim lub umiarkowanym w klasyfikacji ICD-10. Rozwija się ona w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Niemniej jednak jej obraz posiada swoje specyficzne cechy świadczące o jej odrębności. Zjawiskiem bardzo rzadkim jest zobojętnienie depresyjne, myśli i próby samobójcze. Często natomiast pojawiają się obsesyjne impulsy i myśli związane z przemocą wobec dziecka (matka wbrew swojej woli ciągle myśli, że może umyślnie lub przypadkowo zrobić dziecku krzywdę), co może owocować unikaniem kontaktu z dzieckiem. Czasami matki depresyjne po prostu nie interesują się dzieckiem lub czują się rozdrażnione jego płaczem, uważają, że ich dziecko jest w porównaniu z dziećmi innych matek o wiele bardziej niespokojne i dużo gorzej śpi.

Kobiety cierpiące na depresję poporodową opisują poród w sposób negatywny i dramatyczny, mówią, iż w jego trakcie czuły się bezradne i uprzedmiotowione. Charakterystycznym zjawiskiem jest bardzo bogata, niekiedy wręcz teatralna, ekspresja przygnębienia z płaczliwością, częstymi skargami na nieznośny smutek i zmęczenie. Występuje wysoki poziom lęku z napadami paniki, lękiem przed wychodzeniem z domu, nadmierna i nieadekwatna troska o zdrowie własne i dziecka. Niekiedy nasilenie objawów nerwicowych jest tak duże, że może maskować depresję. W negatywnej samoocenie chorej na depresję poporodową dominuje poczucie nieudolności i nieodpowiedzialności w opiece nad dzieckiem, a także przekonanie o małej atrakcyjności. Chora bardzo często skarży się na uczucie osamotnienia, opuszczenia, bycia niezrozumianą, a także trudności w okazywaniu uczuć – zwłaszcza miłości – osobom bliskim.

We wczesnym, skutecznym wykrywaniu depresji poporodowej ważna jest ocena stanu psychicznego kobiety w ciągu trzech pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka, tj. w okresie, w którym ryzyko pojawienia się różnych poporodowych zaburzeń psychicznych jest największe.

3. Depresja a hormony

Ciąża jest nowym i bardzo wymagającym od organizmu stanem. Nowe życie rozwija się w ciele matki, która chroni je, karmi i wpiera jego rozwój. Narodziny dziecka są kolejnym etapem na drodze macierzyństwa. Jest to również moment wielkiego stresu wywołanego zarówno przez czynniki fizyczne, jak i psychiczne. Kobieta wydaje na świat swoje dziecko, ma przy tym wiele obaw o jego zdrowie i życie, odczuwa niedogodności fizyczne. Po porodzie jej organizm znów musi powrócić do normy i po dziewięciu miesiącach przyzwyczaić się do funkcjonowania bez płodu. Na tym etapie mogą pojawić się trudności psychofizyczne związane z nową sytuacją oraz reakcją organizmu na zmianę. Kobiety często odczuwają w tym czasie problemy natury emocjonalnej.

Okres ciąży jest czasem wielu zmian hormonalnych, które przygotowują przyszłą mamę na rozwój dziecka w jej ciele oraz jego przyjście na świat. Po urodzeniu dziecka zmiany hormonalne dalej wpływają na psychikę kobiety. U wielu kobiet tuż po porodzie lub w okresie do około 2 tygodni po urodzeniu pojawia się stan obniżonego samopoczucia, wahania nastroju, czują się niepewne, zagubione i rozdrażnione. Odczuwają także ciągłe zmęczenie i nie mają energii do działania. Taki stan, jeśli utrzymuje się około 2-6 tygodni, nazywany jest przygnębieniem poporodowym lub baby blues. Objawy mają łagodną formę i ustępują samoistnie. Jest to bardzo charakterystyczna reakcja organizmu związana właśnie ze zmianami hormonalnymi w ciele matki. Te zaburzenia nie stanowią zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Kobieta zwykle po okresie do 6 tygodni powraca do równowagi psychicznej, a objawy przygnębienia ustępują.

Istnieje jednak o wiele poważniejsza forma zaburzeń psychicznych związanych z przyjściem na świat dziecka. Objawy tego zaburzenia są podobne do objawów przygnębienia poporodowego, jednak ich przebieg jest znacznie silniejszy i dłuższy oraz wymaga leczenia. Depresja poporodowa, bo o niej mowa, jest chorobą psychiczną, która może rozwinąć się u kobiety po porodzie. Ponieważ ciąża jest stanem wymagającym wielu nakładów psychofizycznych ze strony matki, po narodzeniu dziecka może rozwinąć się depresja.

4. Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa dotyka 10-15% kobiet. Początki tego procesu mogą przebiegać niepostrzeżenie, w okresie od pierwszych kilku tygodni do kilku miesięcy po porodzie. Przebieg choroby zależy od indywidualnych cech kobiety. Objawy depresji po porodzie można podzielić na 4 grupy – poznawcze, emocjonalne, motywacyjne i somatyczne. Objawy depresji poporodowej są takie same jak depresji występującej niezależnie od ciąży, tzn.:

Młode matki cierpiące na depresję czują, że nie są dobrymi matkami, choć nie ma ku temu powodów. Obsesyjnie zamartwiają się zdrowiem dziecka lub nie czują z nim żadnej emocjonalnej więzi. Jeśli kobieta dostrzega u siebie któryś z tych symptomów, nie powinna ich lekceważyć, tylko zgłosić je lekarzowi. W dwóch-trzech przypadkach na tysiąc mamy do czynienia z psychozą poporodową. Jej objawy, to: nielogiczne, nieuporządkowane i natrętne myśli, bezsenność, brak apetytu, okresy manii, halucynacje, myśli samobójcze. Jeśli się pojawią, konieczna jest pomoc lekarska. Symptomy, na które powinny zwrócić uwagę młode matki, to:

 • brak radości z narodzin dziecka,
 • wyraźne zmniejszenie zainteresowania czynnościami związanymi z opieką nad dzieckiem,
 • unikanie kontaktu z dzieckiem,
 • poczucie braku kompetencji w opiece nad dzieckiem,
 • poczucie nieradzenia sobie w nowej sytuacji,
 • chęć skrzywdzenia dziecka,
 • obniżony nastrój,
 • poczucie własnej bezwartościowości lub nieuzasadnionej winy.

5. Jak sobie radzić z depresją poporodową?

Na początek możemy spróbować kilku sposobów:

 • nie oskarżaj się o zaistniały stan rzeczy – doświadczając sprzecznych uczuć wobec sytuacji narodzin dziecka, możesz być przepełniona ogromnym poczuciem winy. Jednak musisz wiedzieć, że te wszystkie nieakceptowane przez nas uczucia, będące konsekwencją przeżywanej depresji poporodowej, nie są aktem twojej woli;
 • znajdź dla siebie czas – to absolutna konieczność, nawet jeśli wydawałoby się, że ilość obowiązków związanych z opieką nad nowonarodzonym dzieckiem niweluje tę możliwość. Niech będzie to nawet pół godziny dziennie, ale przeznaczone wyłącznie na relaks czy na czynność sprawiającą prawdziwą przyjemność;
 • zadbaj o aktywność – może ona przejawiać się choćby w krótkich spacerach; aktywność fizyczna zapewnia nie tylko zdrowie, dopływ energii i lepszy sen, ale też pewność siebie i poczucie panowania nad sobą i sytuacją;
 • myśl pozytywnie – zamartwianie się i tak nic nie da, a tylko może pogorszyć sytuację. Warto zatem próbować zmienić to, co możesz i próbować zaakceptować to wszystko, na co nie masz wpływu;
 • szukaj rady i wsparcia – jeśli trudno jest ci poradzić sobie z własnymi uczuciami albo czujesz, że zadanie zaczyna przerastać twoje siły, musisz porozmawiać o tym z osobą zaufaną (kimś z rodziny, przyjacielem); już samo ujawnienie negatywnych emocji, obaw i wątpliwości ma prawdziwe terapeutyczne znaczenie.

Jeśli te sposoby okażą się nieskuteczne, warto wtedy próbować radzić sobie z pomocą specjalisty. Leczenie depresji poporodowej może być ważnym krokiem w kierunku zmiany i poprawy ogólnej jakości życia. Wiele kobiet w miarę powrotu do zdrowia zyskuje nieznaną wcześniej pewność siebie, energię i siłę woli.

6. Leczenie depresji poporodowej

Po pierwsze – leczenie przeciwdepresyjne. Początkowo stosuje się małą dawkę leku, przy czym nie powinno się przerywać przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to doprowadzić do powrotu choroby. Leki przeciwdepresyjne należy przyjmować jeszcze jakiś czas po ustąpieniu objawów depresji, gdyż zmniejsza to ryzyko nawrotów. Leki dostają się do mleka matki, ale niskie dawki nie zagrażają rozwojowi dziecka. Lekarz powinien wybrać najmniej inwazyjny lek. Podczas karmienia najczęściej stosowane są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), ale wybór leku zależy od wielu czynników i może być ustalony dopiero po odpowiedniej diagnostyce.

Po drugie – psychoterapia. Zalecana jest jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Może być to terapia indywidualna lub grupowa. Po trzecie – wsparcie rodziny. Młoda mama musi zmagać się z wieloma nowymi obowiązkami, a dzięki rozmowie o nich, o lękach i niepokojach, jakie powodują, może uzyskać wparcie, np. ze strony matki czy bardziej doświadczonej przyjaciółki. Poza tym, kobieta z depresją powinna dużo wypoczywać, wysypiać się, spożywać regularne, lekkie posiłki i pić duże ilości wody. Warto pamiętać o takich wskazówkach, jak:

 • staraj się dużo odpoczywać,
 • kiedy dziecko śpi, ucinaj sobie drzemki,
 • poproś partnera o zajęcie się dzieckiem i wybierz się na spacer,
 • dołącz do grupy wsparcia kobiet dotkniętych depresją poporodową.

Dobry psychoterapeuta oraz grupa wsparcia są najlepszymi metodami wspierającymi kobiety cierpiące na depresję poporodową. Najważniejsze, aby nie przechodzić obojętnie obok chorej na depresję kobiety – jeśli cierpi matka, cierpi również dziecko, dlatego też niezbędna jest szybka reakcja otoczenia.

Depresja poporodowa może mieć formę łagodnego zaburzenia, ale też silnych zaburzeń depresyjnych. W zależności od indywidualnych predyspozycji podejmuje się odpowiedni rodzaj leczenia. Ponieważ jest to choroba, która może znacznie upośledzać funkcjonowanie kobiety, zalecana jest stała kontrola stanu zdrowia. Zdiagnozować depresję poporodową może lekarz psychiatra. Dlatego też po zauważeniu niepokojących zmian zachowania i nastroju oraz braku poprawy po kilku dniach czy tygodniach, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie.

Matka chora na depresję poporodową może być niebezpieczna dla siebie i swojego dziecka. Poczucie bezsensu oraz bierność mogą być przyczyną zaniedbań ze strony matki. W takiej sytuacji pozostawienie dziecka i matki bez dodatkowej opieki może powodować pogłębianie się problemów depresyjnych oraz wywoływać zaburzenia rozwojowe u dziecka. Podjęcie leczenia może znacznie złagodzić objawy depresji i pozwolić kobiecie wejść w rolę matki. Nieleczona depresja poporodowa może prowadzić do odrzucenia dziecka przez matkę i niewytworzenia silnej więzi między nimi. W dalszym czasie będzie bardzo trudno nadrobić te zaległości, co może powodować trwałe odsunięcie się matki od dziecka. Kontakt z lekarzem i monitorowanie stanu chorej pozwalają na powrót do zdrowia i szczęśliwe macierzyństwo.

Bibliografia

 • Bielawska-Batorowicz E., Psychologiczne aspekty prokreacji, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2006, ISBN 83-7164-464-1.
 • Briers S., Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce, Samo Sedno, Warszawa 2011, ISBN 978-83-62482-37-5.
 • Dudek D., Zięba A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3.
 • Habrat-Pragłowska E., Koszewska I., O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2796-9.
 • Hammen C., DEPRESJA – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-89574-37-3.
 • Heitzman J., (red.), DEPRESJA – odpowiedzi na pytania, Urban&Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-22-4.
 • Koszewska I., O depresji w ciąży i po porodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3844-6.
 • Kramer P., Czym jest depresja, REBIS, Poznań 2007, ISBN 83-7301-775-7.
 • Meder J., Problemy zdrowia psychicznego kobiet, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2003, ISBN 83-86826-85-1.
 • Pużyński S., Depresje i zaburzenia afektywne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3828-6.
 • Święcicki Ł., Depresja – zwykła choroba?, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-276-8.

Źródła zewnętrzne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja poporodowa - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Depresja poporodowa
Depresja poporodowa

Psychoza poporodowa

(...) ). Depresja poporodowa jest stanem przedłużającego się spadku aktywności i obniżeniem nastroju, który uniemożliwa prawidłową opiekę ... . Nie lekceważ tych objawów. Depresja poporodowa a syndrom „baby blues” To, co najistotniejsze w różnicowaniu tych dwóch ... reorganizacją dotychczasowego życia. Kobieta, szczegónie ta, u której wystąpiła depresja poporodowa, musi mieć oparcie w...

Depresja poporodowa

Jak pokonać depresję poporodową?

Depresja poporodowa pojawia się u matek zarówno tuż po urodzeniu dziecka, jak i rok po porodzie. Najczęściej jednak dotyka ... po kilku tygodniach. Ale uwaga: może być też zapowiedzią depresji. Depresja poporodowa to poważniejszy stan, który na szczęście ... swojej lub dziecka, negatywne uczucia skoncentrowane na dziecku. Kto jest najbardziej narażony na depresję poporodową? Depresja poporodowa może dotknąć każdej kobiety po urodzeniu dziecka. Jednak są osoby, u których ryzyko depresji jest wyższe. Są to...

Depresja poporodowa

Depresja po urodzeniu dziecka

(...) czy to nie objawy depresji poporodowej. Depresja poporodowa, co to jest? Według różnych statystyk na depresję poporodową cierpi 8-20% kobiet ... się ona bez konkretnej, oczywistej przyczyny. Kobiety dotknięte depresją poporodową zmagają się z poczuciem winy i myślami ... nad dzieckiem. Cierpienie matki ma nierozłączny związek z jej dzieckiem. Mamie dotkniętej depresją poporodową trudniej jest zajmować...

Depresja poporodowa

Leczenie depresji poporodowej

(...) pogarsza się i trwa dłużej niż dwa tygodnie, jest to pierwszą oznaką poważniejszego zaburzenia - depresji poporodowej. Depresja poporodowa a baby blues Depresja poporodowa jest poważną chorobą, która wymaga konsultacji z lekarzem psychiatrą. Poza spadkiem ... objawy łączą ogromny smutek i poczucie straty. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyczy około 10-15% matek. Przyczyną...

Depresja poporodowa

Syndrom baby blues

(...) bezradność i samotność. Nie jesteś złą mamą! Dopadł cię po prostu baby blues. Nie załamuj się jednak, gdyż z depresją poporodową można wygrać. Objawy baby blues Bardzo często syndrom baby blues utożsamia się z depresją poporodową. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Baby blues dotyczy około 50-80% kobiet po porodzie i jest mniej nasilony, natomiast depresja poporodowa trwa zdecydowanie ... z dzieckiem, strachem przed zostaniem z dzieckiem sam na sam, wybuchami złości, napadami paniki. Kogo dopada depresja...

Depresja poporodowa

Przyczyny depresji poporodowej

Depresja poporodowa dotyka znaczny odsetek kobiet. Rozwija się do około 12 miesiąca po porodzie. Jej objawy są trwałe ... biologiczne, biochemiczne, społeczne oraz cechy psychiczne. Przyczyny braku leczenia depresji poporodowej Depresja poporodowa ... odwiedzany specjalista po urodzeniu dziecka - również z reguły nie pyta o stan psychiczny matki. Z czego wynika depresja poporodowa ... rozwinięcie się depresji, są niedojrzałość emocjonalna oraz wcześniejsze epizody depresji. Depresja poporodowa a wsparcie...

Depresja poporodowa

Objawy depresji poporodowej

(...) lub po prostu o nim zapomina, co zwiększa jeszcze zmęczenie organizmu. Obniżenie libido - depresja poporodowa objawia się często ... ponad siły. Taka mama nie czuje też więzi z dzieckiem, nie wie, czego mu potrzeba. Strach o dziecko - depresja poporodowa skłania ... , groźnych infekcjach. Ataki paniki - młoda mama dotknięta depresją poporodową ma często przyspieszone tętno, a jej serce bije ... paniom wydaje się, że już nigdy nie odzyskają dawnej energii i chęci życia, to są w dużym błędzie. Depresja...

Depresja poporodowa

Jak sobie radzić z depresją poporodową?

Depresja poporodowa jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które wpływa na całe funkcjonowanie kobiety. Jej objawy ujawniają ... z bardzo poważnych jest właśnie depresja poporodowa. Czym jest depresja poporodowa? W swoim obrazie depresja poporodowa ... w organizmie kobiety, to klasyczna depresja poporodowa uwarunkowana jest różnymi przyczynami. Oprócz hormonów, znaczenie odgrywają tutaj ... w rodzinie - brak wsparcia ze strony partnera czy najbliższego otoczenia w nowej sytuacji życiowej. Depresja poporodowa...

Karmienie piersią

Czy karmienie piersią powoduje depresję?

Depresja poporodowa może być skutkiem wielu czynników, a szczególnie środowiskowych i psychologicznych. Mogą to być: młody ... a depresja poporodowa Badania przeprowadzone przez naukowców z Południowej Karoliny wykazały, że prawie 8% kobiet karmiących piersią ... u nich depresja poporodowa. Okazało się, że kobiety, u których wykryto depresję, częściej napotykały problemy związane z początkowym ... , że bóle podczas karmienia były najczęstsze u kobiet z depresją poporodową (o 32%). Podobnie u kobiet, które nie lubiły...

Pierwsze dni po porodzie

Powikłania w połogu

(...) Depresja poporodowa Ciąża i poród powodują, że kobieta odczuwa huśtawkę nastroju. Młodą mamę czekają burze hormonalne, zmęczenie ... jest to depresja poporodowa. Objawy depresji poporodowej to uczucie zmęczenia dzieckiem i irytacja z powodu jego płaczu. Depresja...