Trwa ładowanie...

Devikap – krople i kapsułki, dawkowanie i wskazania

Avatar placeholder
13.03.2023 16:16

Devikap to lek wydawany na receptę, który zawiera cholekalcyferol w różnych dawkach. Stosuje się go w celu zapobiegania niedoborom, uzupełniania niedoborów witaminy D3 oraz leczenia objawów z tym związanych. Jakie są szczegółowe wskazania i dawkowanie? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Devikap w postaci kropli stosuje się wspomagająco w leczeniu osteoporozy
Devikap w postaci kropli stosuje się wspomagająco w leczeniu osteoporozy (Adobe Stock)
spis treści

1. Co to Devikap?

Devikap to lek dostępny na receptę, który zawiera cholekalcyferol (witamina D3). To nieaktywna biologicznie postać witaminy, która po wchłonięciu z przewodu pokarmowego zostaje przekształcona (w wątrobie i nerkach) do aktywnej postaci witaminy D3, to jest kalcytriolu.

Lek występuje jako:

 • Devikap, 2000 IU, kapsułki miękkie, 30 szt.,
 • Devikap, 4000 IU, kapsułki miękkie, 30 szt.,
 • Devikap, 10000 IU, kapsułki miękkie, 30 szt.,
 • Devikap, płyn doustny 10 ml (1 kropla zawiera 500 j.m. witaminy D).
Zobacz film: "Niebezpieczne niedobór witaminy D. Lekarz ostrzega przed konsekwencjami"

Dlaczego Devikap jest na receptę? Ma to związek z tym, że jest lekiem RX, a te są sprzedawane wyłącznie na zalecenie lekarza. Ich przyjmowanie powinno być kontrolowane przez specjalistę. Devikap bez recepty nie jest dostępny.

2. Skład leku Devikap

Każda kapsułka miękka Devikap 2000 IU zawiera 50 mikrogramów cholekalcyferolu równoważnego 2 000 IU witaminy D3.

Każda kapsułka miękka Devikap 4000 IU zawiera 100 mikrogramów cholekalcyferolu. Każda kapsułka miękka Devikap 10000 IU zawiera 250 mikrogramów cholekalcyferolu, równoważnego 10 000 IU witaminy D3.

Substancje pomocnicze: zawartość kapsułki to olej krokoszowy oczyszczony (typ I). Skład osłonki: żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

3. Wskazania do stosowania leku Devikap

Wskazaniem do stosowania kapsułek i kropli Devikap jest:

 • zapobieganie i leczenie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych,
 • zapobieganie krzywicy u wcześniaków,
 • zapobieganie chorobom w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych,
 • zapobieganie niedoborom witaminy D w przypadku zaburzeń jej wchłaniania u dzieci i dorosłych,
 • wspomagająco w leczeniu osteoporozy u dorosłych,
 • leczenie niedoczynności przytarczyc u dorosłych.

4. Wskazania do stosowania Devikap

Głównym źródłem witaminy D3 dla organizmu jest synteza skórna pod wpływem promieniowania UV, także dieta. Czasem jednak niezbędna jest suplementacja witaminy D. Dlaczego to ważne?

Witamina D3 jest niezbędna dla funkcjonowania organizmu. Bierze udział w wielu procesach, między innymi reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz układ odpornościowy, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów, wpływa na proces mineralizacji kości i pracę mięśni.

Niedobory witaminy D3 wywołują wiele zaburzeń w zakresie funkcjonowania układu immunologicznego czy zaburzeń mineralizacji kości. Mogą prowadzić do rozwoju krzywicy czy osteoporozy.

5. Dawkowanie leku Devikap

Devikap w postaci kropli do stosowania doustnego można podawać po dodaniu do łyżki płynu. Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, najlepiej podczas głównego posiłku. Dawkowanie preparatu Devikap zależy od postaci leku, wskazań oraz wieku pacjenta. Na przykład w celu zapobiegania niedoborom witaminy D u dzieci od urodzenia oraz dorośli powinni przyjmować 1 kroplę (500 j.m.) na dobę.

W leczeniu krzywicy zależnej od witaminy D u dzieci stosuje się od 6 do 20 kropli (3000–10000 j.m.) na dobę. W przypadku niedoborów witaminy D dawka ustalana jest indywidualnie przez lekarza.

6. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Przeciwwskazanie do stosowania kropli i kapsułek Devikap stanowi:

Szczególną ostrożność należy zachować u chorych przyjmujących duże dawki wapnia, tiazydowe leki moczopędne czy glikozydy nasercowe (glikozydy naparstnicy), zmagających się z chorobami serca, unieruchomionych oraz niemowląt, u których stwierdzono małe wymiary ciemienia przedniego.

Co istotne, długotrwałe stosowanie witaminy D w dawkach większych niż 1000 j.m. na dobę jest wskazaniem do monitorowania stężenia wapnia we krwi i w moczu oraz monitorowania czynności nerek.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, to te, gdy Devikap jest stosowany w zalecanych dawkach, zwykle nie występują.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza