Trwa ładowanie...

Diagnostyka miażdżycy – objawy, badania laboratoryjne, USG, angiografia, tomografia

Avatar placeholder
23.01.2024 08:04
Objawy miażdżycy wynikają ze zwężania światła naczyń przez przyrastającą blaszkę miażdżycową.
Objawy miażdżycy wynikają ze zwężania światła naczyń przez przyrastającą blaszkę miażdżycową. (Adobe Stock)

Miażdżycę tętnic stwierdza się nawet u kilkuletnich dzieci. Jej objawy natomiast pojawiają się około piątej dekady życia. W zależności od lokalizacji blaszek miażdżycowych symptomy mogą być różne. Istnieje kilka podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce miażdżycy.

spis treści

1. Charakterystyka i objawy tarczycy

Objawy miażdżycy wynikają ze zwężania światła naczyń przez przyrastającą blaszkę miażdżycową. W zależności od jej lokalizacji są one różne. Miażdżyca może umiejscowić się tak naprawdę wszędzie, ale najczęściej tworzy się w tętnicach szyjnych i kręgowych, doprowadzających krew do mózgu, tętnicach wieńcowych, odżywiających serce i tętnicach kończyn dolnych.

W przypadku zlokalizowania miażdżycy w naczyniach doprowadzających krew do mózgu, objawami mogą być zawroty głowy, omdlenia czy epizody utraty przytomności. Jeśli umiejscowi się w naczyniach wieńcowych, dochodzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

Zobacz film: "Miażdżyca [Specjalista radzi]"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W sytuacji gdy blaszka wytworzy się w tętnicach kończyn dolnych, pacjent skarży się na objawy tzw. chromania tętniczego. Kończyna może stać się bledsza i zimniejsza, a w trakcie chodzenia pojawia się ból, który ustępuje w spoczynku.

2. Badania laboratoryjne diagnozujące miażdżycę

Pierwszym badaniem, które może nasunąć rozpoznanie mniej lub bardziej zaawansowanej miażdżycy jest oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, a także jego frakcji LDL, nazywanej potocznie „złym cholesterolem” i HDL „dobrego cholesterolu”.

W blaszce miażdżycowej dochodzi do odkładania się lipidów i w ten sposób jej powiększania.

Angiografia jest najdokładniejszym badaniem stosowanym w diagnostyce miażdżycy
Angiografia jest najdokładniejszym badaniem stosowanym w diagnostyce miażdżycy (123RF)

Podwyższone frakcje cholesterolu całkowitego i LDL skłaniają ku rozpoznaniu miażdżycy tętnic.

3. USG z funkcją doppler

Podstawowym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce miażdżycy jest USG z funkcją doppler, która pozwala dokładnie uwidocznić przepływy przez naczynia. Jest to badanie nieinwazyjne, niebolesne i niewymagające żadnego specjalnego przygotowania. USG doppler jest wykorzystywany szczególnie w diagnostyce miażdżycy w obrębie tętnic szyjnych, kręgowych i kończyn dolnych.

4. Na czym polega badanie angiografii?

Inwazyjnym, ale niezwykle dokładnym badaniem diagnostycznym jest natomiast angiografia. Polega ona na wprowadzeniu do naczyń specjalnych cewników, przez które można podać kontrast i zaobserwować zarysy naczyń w poszukiwaniu ich zwężeń.

Przykładem angiografii jest koronarografia, stosowana w celu zobrazowania naczyń wieńcowych, odżywiających mięsień sercowy. Badanie jest także wykorzystywane przy diagnostyce miażdżycy kończyn dolnych czy naczyń doprowadzających krew do mózgu.

Zaletą tego badania jest możliwość natychmiastowej interwencji podczas tego samego zabiegu. W zwężone naczynia można wprowadzić stenty], utrzymujące ich drożność.

5. Tomografia komputerowa z zastosowaniem kontrastu

Innym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce miażdżycy jest tomografia komputerowa z zastosowaniem kontrastu, podawanego dożylnie. Pozwala ona również dokładnie zobrazować zwężenia naczyń. Ze względu na konieczność podania kontrastu, tomografia jest przeciwwskazana u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek i uczuleniem na środek kontrastujący.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze