Przejdź na WP

Diagnostyka miażdżycy – objawy, badania laboratoryjne, USG, angiografia, tomografia

Miażdżycę tętnic stwierdza się nawet u kilkuletnich dzieci. Jej objawy natomiast pojawiają się około piątej dekady życia. W zależności od lokalizacji blaszek miażdżycowych symptomy mogą być różne. Istnieje kilka podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce miażdżycy.

Zobacz film: "Miażdżyca [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Diagnostyka miażdżycy – objawy

Objawy miażdżycy wynikają ze zwężania światła naczyń przez przyrastającą blaszkę miażdżycową. W zależności od jej lokalizacji są one różne. Miażdżyca może umiejscowić się tak naprawdę wszędzie, ale najczęściej tworzy się w tętnicach szyjnych i kręgowych, doprowadzających krew do mózgu, tętnicach wieńcowych, odżywiających serce i tętnicach kończyn dolnych.

W przypadku zlokalizowania miażdżycy w naczyniach doprowadzających krew do mózgu, objawami mogą być zawroty głowy, omdlenia czy epizody utraty przytomności. Jeśli umiejscowi się w naczyniach wieńcowych, dochodzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W sytuacji gdy blaszka wytworzy się w tętnicach kończyn dolnych, pacjent skarży się na objawy tzw. chromania tętniczego. Kończyna może stać się bledsza i zimniejsza, a w trakcie chodzenia pojawia się ból, który ustępuje w spoczynku.

2. Diagnostyka miażdżycy – badania laboratoryjne

Pierwszym badaniem, które może nasunąć rozpoznanie mniej lub bardziej zaawansowanej miażdżycy jest oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, a także jego frakcji LDL, nazywanej potocznie „złym cholesterolem” i HDL „dobrego cholesterolu”.

W blaszce miażdżycowej dochodzi do odkładania się lipidów i w ten sposób jej powiększania.

Angiografia jest najdokładniejszym badaniem stosowanym w diagnostyce miażdżycy
Angiografia jest najdokładniejszym badaniem stosowanym w diagnostyce miażdżycy (123RF)

Podwyższone frakcje cholesterolu całkowitego i LDL skłaniają ku rozpoznaniu miażdżycy tętnic.

3. Diagnostyka miażdżycy – USG

Podstawowym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce miażdżycy jest USG z funkcją doppler, która pozwala dokładnie uwidocznić przepływy przez naczynia. Jest to badanie nieinwazyjne, niebolesne i niewymagające żadnego specjalnego przygotowania. USG doppler jest wykorzystywany szczególnie w diagnostyce miażdżycy w obrębie tętnic szyjnych, kręgowych i kończyn dolnych.

4. Diagnostyka miażdżycy – angiografia

Inwazyjnym, ale niezwykle dokładnym badaniem diagnostycznym jest natomiast angiografia. Polega ona na wprowadzeniu do naczyń specjalnych cewników, przez które można podać kontrast i zaobserwować zarysy naczyń w poszukiwaniu ich zwężeń.

Przykładem angiografii jest koronarografia, stosowana w celu zobrazowania naczyń wieńcowych, odżywiających mięsień sercowy. Badanie jest także wykorzystywane przy diagnostyce miażdżycy kończyn dolnych czy naczyń doprowadzających krew do mózgu.

Jak walczyć z cholesterolem? Oto 5 sposobów
Jak walczyć z cholesterolem? Oto 5 sposobów [6 zdjęć]

Nawet 50 proc. Polaków może mieć za wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. Niestety, jak podają statystyki,...

zobacz galerię

Zaletą tego badania jest możliwość natychmiastowej interwencji podczas tego samego zabiegu. W zwężone naczynia można wprowadzić stenty, utrzymujące ich drożność.

5. Diagnostyka miażdżycy – tomografia

Innym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce miażdżycy jest tomografia komputerowa z zastosowaniem kontrastu, podawanego dożylnie. Pozwala ona również dokładnie zobrazować zwężenia naczyń. Ze względu na konieczność podania kontrastu, tomografia jest przeciwwskazana u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek i uczuleniem na środek kontrastujący.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy