Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" – mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem.

Sen po kłótni to nie najlepszy pomysł

Współautor badania Yunzhe Liu z Instytutu Badań Mózgu na Uniwersytecie Beijing w Chinach i współpracownicy przedstawili swoje wyniki w czasopiśmie „Nature Communications”.

W ostatnich latach, neurolodzy nauczyli się, jak ważny jest sen dla uczenia się i pamięci.

Badanie ogłoszone w  „Medical News Today” na początku tego roku, pokazują na przykład, że faza, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych (REM) - cykl snu, w której występują marzenia - jest niezbędny do konsolidacji pamięci, procesu, w czasie którego informacja jest przekazywana z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Jednak istnieją pewne wspomnienia, których wolelibyśmy nie zatrzymać, takie jak traumatyczne wydarzenia. Choć złe wspomnienia nigdy nie mogą być całkowicie wyeliminowane, badania sugerują, że jesteśmy w stanie dobrowolnie tłumić je w pewnym stopniu, w celu poradzenia sobie z traumą.

"Trudności z tłumieniem niechcianych wspomnień zostały powiązane z objawami wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji i natrętnymi wspomnieniami powracającymi w przypadku stresu pourazowego" - mówi Liu.

Dodają, że w miarę upływu czasu, emocjonalne wspomnienia mogą stać się coraz bardziej odporne na działanie tłumiące.

Liu i współpracownicy przebadali 73 studentów i zaproponowali ich, aby wzięli udział w wielu zadaniach tłumienia pamięci w ciągu 2 dni.

Sen utrudnia tłumienie złych wspomnień

Po pierwsze, pacjenci musieli nauczyć się kojarzyć twarze i awersyjne obrazy, tak, że kiedy kolejny raz patrzyli na daną twarz, przypominali sobie konkretny obraz.

Uczestnikom zaprezentowano ponownie twarze - najpierw 30 minut później, a następnie24 godziny później – mieli oni stłumić wszelkie negatywne wspomnienia, które przyszło mi do głowy.

Podczas tego eksperymentu – nazwanego się "myśleć / nie myśleć" - aktywność mózgu uczestników monitorowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Naukowcy odkryli, że kiedy studentów badano 24 godziny po teście, już po tym, kiedy się przespali byli o wiele bardziej skłonni do tego, by łączyć konkretne twarze z awersyjnymi obrazami.

8 prostych wskazówek, jak dbać o związek

Słowa „kocham Cię”, choć są tylko słowami, budują poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą wzajemnych, zdrowych relacji. Ponieważ nie chodzi o same...

Badanie aktywności mózgu badanych podczas zadań może rzucić światło na to, dlaczego zapamiętania awersyjnych obrazów było łatwiejsze po spaniu.

Zespół odkrył, że 30 minut po zadaniu uczenia się, obwody neuronowe zaangażowane w tłumienie pamięci były bardziej aktywne w hipokampie - regionie mózgu związanym z uczeniem się i pamięcią - podczas 24 godzin po, działalność ta stała się szeroko rozpowszechniona w korze, co sprawia, że złe wspomnienia są trudniejsze do powstrzymania.

"Nasze wyniki wskazują na neurobiologicznym modelu konsolidacji, że przez noc, przyswaja się awersyjne wspomnienia do bardziej rozproszonych ośrodków w korze, co czyni je bardziej odporne na tłumienie.

Nasze badanie podkreśla znaczenie konsolidacji pamięci w zrozumieniu odporności na tłumienie emocjonalnych wspomnień, co jest cechą kardynalną zaburzeń afektywnych" – tłumaczą autorzy badania.

Kinga Ludwik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...