Przejdź na WP

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" – mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem.

1. Sen po kłótni to nie najlepszy pomysł

Współautor badania Yunzhe Liu z Instytutu Badań Mózgu na Uniwersytecie Beijing w Chinach i współpracownicy przedstawili swoje wyniki w czasopiśmie „Nature Communications”.

W ostatnich latach, neurolodzy nauczyli się, jak ważny jest sen dla uczenia się i pamięci.

Badanie ogłoszone w  „Medical News Today” na początku tego roku, pokazują na przykład, że faza, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych (REM) - cykl snu, w której występują marzenia - jest niezbędny do konsolidacji pamięci, procesu, w czasie którego informacja jest przekazywana z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Podczas snu nasz mózg przenosi wspomnienia z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej
Podczas snu nasz mózg przenosi wspomnienia z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej (Shutterstock)

Jednak istnieją pewne wspomnienia, których wolelibyśmy nie zatrzymać, takie jak traumatyczne wydarzenia. Choć złe wspomnienia nigdy nie mogą być całkowicie wyeliminowane, badania sugerują, że jesteśmy w stanie dobrowolnie tłumić je w pewnym stopniu, w celu poradzenia sobie z traumą.

"Trudności z tłumieniem niechcianych wspomnień zostały powiązane z objawami wielu zaburzeń psychicznych, w tym depresji i natrętnymi wspomnieniami powracającymi w przypadku stresu pourazowego" - mówi Liu.

Dodają, że w miarę upływu czasu, emocjonalne wspomnienia mogą stać się coraz bardziej odporne na działanie tłumiące.

Liu i współpracownicy przebadali 73 studentów i zaproponowali ich, aby wzięli udział w wielu zadaniach tłumienia pamięci w ciągu 2 dni.

Zobacz także

2. Sen utrudnia tłumienie złych wspomnień

Po pierwsze, pacjenci musieli nauczyć się kojarzyć twarze i awersyjne obrazy, tak, że kiedy kolejny raz patrzyli na daną twarz, przypominali sobie konkretny obraz.

Uczestnikom zaprezentowano ponownie twarze - najpierw 30 minut później, a następnie24 godziny później – mieli oni stłumić wszelkie negatywne wspomnienia, które przyszło mi do głowy.

Podczas tego eksperymentu – nazwanego się "myśleć / nie myśleć" - aktywność mózgu uczestników monitorowano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Naukowcy odkryli, że kiedy studentów badano 24 godziny po teście, już po tym, kiedy się przespali byli o wiele bardziej skłonni do tego, by łączyć konkretne twarze z awersyjnymi obrazami.

8 prostych wskazówek, jak dbać o związek
8 prostych wskazówek, jak dbać o związek [8 zdjęć]

Słowa „kocham Cię”, choć są tylko słowami, budują poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą wzajemnych,...

zobacz galerię

Badanie aktywności mózgu badanych podczas zadań może rzucić światło na to, dlaczego zapamiętania awersyjnych obrazów było łatwiejsze po spaniu.

Zespół odkrył, że 30 minut po zadaniu uczenia się, obwody neuronowe zaangażowane w tłumienie pamięci były bardziej aktywne w hipokampie - regionie mózgu związanym z uczeniem się i pamięcią - podczas 24 godzin po, działalność ta stała się szeroko rozpowszechniona w korze, co sprawia, że złe wspomnienia są trudniejsze do powstrzymania.

"Nasze wyniki wskazują na neurobiologicznym modelu konsolidacji, że przez noc, przyswaja się awersyjne wspomnienia do bardziej rozproszonych ośrodków w korze, co czyni je bardziej odporne na tłumienie.

Nasze badanie podkreśla znaczenie konsolidacji pamięci w zrozumieniu odporności na tłumienie emocjonalnych wspomnień, co jest cechą kardynalną zaburzeń afektywnych" – tłumaczą autorzy badania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy