Trwa ładowanie...

Jak skutecznie obniżyć ciśnienie - domowe sposoby i leki na ciśnienie

 Kinga Olchowy
29.12.2022 15:30
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia do łagodne i proste metody, które pozwalają zadbać o zdrowie na co dzień.
Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia do łagodne i proste metody, które pozwalają zadbać o zdrowie na co dzień. (123rf)

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia do łagodne i proste metody, które pozwalają zadbać o zdrowie na co dzień. Z problemem podwyższonego ciśnienia boryka się mnóstwo Polaków, a odowiednia profilaktyka i zdrowe, codzienne nawyki pomagają utrzymać wartości ciśnienia w normie i uchronić przed groźnymi chorobami układu krążenia. Zobacz, jak skutecznie obniżyć ciśnienie domowymi sposobami.

spis treści

1. Skąd się bierze za wysokie ciśnienie?

Podwyższone ciśnienie krwi to przewlekłe schorzenie układu krwionośnego, które znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Szacuje się, że w Polsce co trzecia osoba zmaga się z nadciśnieniem. Problem dotyczy nie tylko ludzi starszych, ale także młodych osób, które prowadzą niezdrowy, siedzący tryb życia.

Prawidłowe ciśnienie u zdrowego człowieka powinno wynosić 120/80 mmHg. O nadciśnieniu mówimy, kiedy wartość tak przekracza 140/90 mmHg. W przypadku osób starszych granica ta jest nieco wyższa i takie ciśnienie uznawane jest za mieszczące się w normie.

2. Objawy towarzyszące nadciśnieniu

Zobacz film: "Ostrożnie z kofeiną. Kobieta trafiła do szpitala"

Nie zawsze mamy okazję ani chęci na regularne sprawdzanie wartości ciśnienia. Szczególnie w przypadku osób młodych, które unikają badań profilaktycznych. Jak możemy podejrzewać, że nasze ciśnienie jest za wysokie?

Objawy nadciśnienia to przede wszystkim:

  • zawroty głowy
  • rozkojarzenie
  • bezsenność
  • nadmierna potliwość
  • bóle głowy
  • pogorszenie wzroku, błyski i mroczki przed oczami
  • krwotoki z nosa
  • zaczerwienienie twarzy
  • drżenie rąk
  • osłabienie lub nadmierna pobudliwość.

3. Czy wysokie ciśnienie da się obniżyć bez leków?

Tak, jedak dotyczy to sytuacji, w której ciśnienie nie jest bardzo podwyższone lub jego wartości wahają się między normalnym a wyższym. Jeśli ciśnieniomierz wykaże duże nadciśnienie, które utrzymuje się przez kilka kolejnych pomiarów lub kilka dni, należy zgłosić się do lekarza, który ustali plan leczenia i przepisze konkretne preparaty.

Niemniej jednak nawet wtedy warto siegać po domowe sposoby na obniżenie ciśnienia, ponieważ mogą one zwiększać działanie leków i przyspieszać powrót do dobrego samopoczucia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia

Podstawą uwolnienia się od podwyższonego ciśnienia jest zmiana codziennych nawyków i trybu życia. Warto włączyć zdrową, zbilansowaną dietę oraz umiarkowaną aktywność fizyczną, a także pozbyć się złych nawyków. Jakie są najlepsze domowe sposoby na nadciśnienie?

4.1. Dieta dla prawidłowego ciśnienia

Dieta ma kluczowe znaczenie dla zachowania prawidłowego ciśnienia krwi. Przede wszystkim warto wzbogacić swój jadłospis o produkty zawierające potas, a więc:

  • banany
  • suszone i świeże śliwki
  • nasiona soi
  • pomidory.

Potas jest ważny także dlatego, że w leczeniu nadciśnienia stosuje się często leki o działaniu moczopędnym, które mogą wypłukiwać ten składnik z organizmu.

Ważne jest także znaczne ograniczenie soli, która podwyższa ciśnienie. Warto zrezygnować z żywności przetworzonej na rzecz zdrowych, świeżych produktów. Dobrym pomysłem jest pieczenie lub gotowanie na parze zamiast smażenia czy gotowania w wodzie z solą.

Warto włączyć do codziennej diety także dobrej jakości gorzką czekoladę, która jest bogata w flawonole. Zapobiegają one nadmiernym skurczom naczyń krwionośnych i uelastyczniają je, zmniejszając ryzyko zakrzepów. Wystarczy już kostka lub dwie dziennie, aby skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Pamiętajmy jednak, aby była to czekolada o zawartości kakao równej minimum 70%.

4.2. Aktywność fizyczna w walce z nadciśnieniem

Podstawą zachowania prawidłowego ciśnienia krwi jest regularna aktywność fizyczna. Warto postawić na 30-minutowy spacer każdego dnia. Zdecydowanie poprawia on krążenie i sprawia, że ciśnienie krwi reguluje się. Aby odczuć jeszcze lepsze efekty, w trakcie spacerowania warto zrobić sobie pięciominutową przerwę, którą poświęcimy na głębokie oddychanie.

Pomoże to wyrównać poziom kortyzolu, czyli stresu, który również przyczynia się do podwyższania ciśnienia.

Codzienna aktywność fizyczna sprawia, że wyglądamy i czujemy się lepiej. Oprócz spacerów, warto wdrożyć także inne formy ruchu - jazdę na rowerze, lekki jogging lub domowe ćwiczenia z internetowymi instruktorami. Rób wszystko to, na co pozwala Ci Twój organizm i jego kondycja.

4.3. Codzienne nawyki a podwyższone ciśnienie

Siedzący tryb życia, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu - to wszystko również zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia. Palenie warto rzucić całkowicie, a alkohol ograniczyć do lampki dobrego, wytrawnego wina raz na jakiś czas.

Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, warto pamiętać o regularnym robieniu przerw. Średnio co dwie godziny dobrze jest wstać, rozciągnąć mięśnie, "rozprostować kości", a jeśli to możliwe - wybrać się na krótki spacer. Pomoże to zmniejszyć ciśnienie, ale także dotleni organizm i sprawi, że będziemy bardziej produktywni w ciągu dnia.

4.4. Zioła na nadciśnienie

Także niektóre zioła mogą być pomocne w obniżaniu ciśnienia krwi. Warto stosować przede wszystkim:

  • głóg
  • dziurawiec
  • lipę

Już jedna filiżanka ziołowego naparu dziennie pozwoli skutecznie obniżyć ciśnienie i sprawi, że nasze ciało będzie sprawnie funkcjonować przez cały dzień. Zioła pomagają oczyszczać dodatkowo organizm z toksyn, wspierają naturalne procesy regeneracyjne i działają uspokajająco.

Należy jednak pamiętać, że ziele dziurawca wchodzi w interakcje w niektórymi lekami na nadciśnienie, dlatego należy zawsze konsultować jego stosowanie z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze