Domowe sposoby na łysienie
Domowe sposoby na łysienie są poszukiwane przez mężczyzn, dla których wypadanie włosów i coraz większe zakola wokół skroni stają się problematyczne. Chociaż łysienie jest uwarunkowane genetycznie, można z nim skutecznie i bezpiecznie walczyć. Nowoczesna medycyna proponuje wiele sposobów na zahamowanie tego procesu. Zanim jednak zdecydujesz się na kupno drogiego specyfiku, zapoznaj się ze sprawdzonymi domowymi sposobami radzenia sobie z tą dolegliwością.
1. Przyczyny łysienia
Zanim zastosujesz domowe sposoby na łysienie, udaj się do dermatologa. Stosowanie wymyślnych preparatów może nie przynosić rezultatów ze względu na nierozpoznaną genezę choroby, dlatego też tak ważne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań włosów.
W zależności od różnych typów łysienia występują charakterystyczne objawy i nie zawsze ten sam sposób leczenia. Domowe sposoby na łysienie mogą wspomóc terapię.
2. Domowe sposoby na łysienie
2.1. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek ma szerokie zastosowanie w kuchni, ale również w leczeniu łysienia. Przygotowując potrawy z użyciem oliwy z oliwek, pozwalasz na naturalne odtłuszczanie włosów, a przez to na lepszą cyrkulację krwi w okolicach skóry głowy. Badania dowodzą, iż użycie oliwy z oliwek nie tylko spowalnia wypadanie włosów, ale również może przyczynić się do odrastania włosów.
Oliwę z oliwek najlepiej stosować bezpośrednio na włosy po ich umyciu, pozostawić na 10-15 minut i spłukać. Jeśli utrata włosów jest już znaczna, można oliwą smarować skórę głowy przed snem, a następnie zakładać czepek prysznicowy. Rano należy umyć włosy. Taki zabieg można powtarzać raz lub dwa razy w miesiącu, gdyż zbyt częste stosowanie może doprowadzić do przetłuszczania włosów.
2.2. Mleko kokosowe
Mleko kokosowe od dawien dawna wykorzystywane jest w walce z wypadaniem włosów. Świeżo starte i gotowane z niewielką ilością wody wiórki kokosowe tworzą po odciśnięciu maseczkę, którą wmasowujemy w cebulki włosów i pozostawiamy na skórze głowy na godzinę. Powtarzanie zabiegów trzy, cztery razy na tydzień nadaje włosom właściwe nawilżenie i odżywienie, stymulując zarazem porost włosów.
2.3. Biotyna
Biotyna, czyli inaczej witamina H, wpływa na właściwe funkcjonowanie oraz zachowanie zdrowego wyglądu skóry, paznokci oraz włosów. Dzienne spożycie biotyny przy objawach wypadania włosów nie powinno przekraczać 300 mikrogramów. Suplement ten możesz kupić bez recepty w każdej aptece. Pamiętaj, aby nie spożywać surowych jaj podczas kuracji, gdyż blokują one wchłanianie się biotyny.
2.4. Ocet jabłkowy
Jednym ze sposobów na stymulowanie cebulek włosowych jest stosowanie octu jabłkowego. Może być używany do płukania włosów.
Po umyciu włosów oraz nałożeniu odżywki równomiernie rozprowadź na włosach ocet jabłkowy. Pozostaw go na 15 minut, a następnie spłucz. Taki zabieg zapobiegający łysieniu można powtarzać codziennie.
2.5. Jajka
Jajka są często używane jako naturalna odżywka do włosów, jednak można je również stosować w celu stymulacji porostu włosów. Żółtka jaj są źródłem protein, które odbudowują zniszczone włosy i powodują wyrastanie nowych. Wystarczy rozbić jajka i nałożyć miksturę na włosy na godzinę, a następnie spłukać. Taki zabieg można powtarzać raz na tydzień.
Inne środki kosmetyczne na łysienie można nabyć w drogeriach lub aptekach. Często ich składniki będą podobne do tych, które zostały opisane powyżej.
2.6. Masaż
Zwykły masaż głowy może przyczynić się do zahamowania pierwszych oznak łysienia. Łysienie bierze swój początek w pozbawionych tlenu torebkach włosowych, które obumierają, a włosy zaczynają się przerzedzać.
Masaż poprawia krążenie krwi w okolicach skóry głowy i równocześnie doprowadza tlen do cebulek włosów. Masaż głowy może być wykonywany palcami, szczotką o zaokrąglonych końcówkach lub specjalnym masażerem.
Zobacz także:
3. Niebezpieczne szampony na łysienie
Jedną z podstawowych zasad w walce z łysieniem jest wybór odpowiedniego szamponu. Unikaj mycia włosów szamponami z dodatkiem laurylosiarczanu sodu (Sodium Lauryl Sulfate). Ten silnie działający środek niszczy torebki włosowe i z czasem może przyczynić się do łysienia typu męskiego. Sięgaj po regenerujące szampony ze wspomnianą wcześniej biotyną.
Leczenie łysienia jest możliwe, ale zawsze lepiej mu zapobiegać, dlatego przykładaj się do pielęgnacji swoich włosów. Problem wypadania włosów może dotknąć każdego, więc go nie lekceważ.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.