Doxar - działanie, wskazania, przeciwwskazania i dawkowanie
Doxar jest lekiem stosowanym w terapii samoistnego nadciśnienia tętniczego oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Na czym polega mechanizm jego działania? Jakie środki ostrożności należy zachować w czasie terapii? Z ryzkiem pojawienia się jakich działań niepożądanych należy się liczyć?
1. Co to jest Doxar i do czego jest stosowany?
Doxar to lek dostępny na receptę, którego substancją czynną jest pochodna chinazoliny - doksazosyna. Ten wybiórczy antagonista receptorów α1-adrenergicznych jest stosowany w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego oraz terapii objawowej łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
Na czym polega działanie Doxar?
Jak działa Doxar? W mechanizmie leczenia nadciśnienia tętniczego obecna w leku doksazosyna prowadzi do zablokowania receptorów alfa1-adrenergicznych, co powoduje rozszerzenie naczyń zwężonych (działa wazodylatacyjnie, to jest rozkurczająco). To zmniejsza się opór naczyniowy i sprawia, że krew łatwiej przez nie przepływa, co prowadzi do obniżenia podwyższonego ciśnienia tętniczego.
Jakie znaczenie ma aktywność doksazosyny w kontekście leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego? Podanie substancji skutkuje zmniejszeniem napięcia mięśni gładkich i poprawą przepływu moczu oraz ułatwieniem opróżniania pęcherza moczowego i zmniejszoną retencją moczu.
Doxar działa, ponieważ patologia (rozrostu gruczołu krokowego) ma związek zarówno z wielkością gruczołu, jak i oddziaływaniem impulsów nerwowych układu współczulnego, które pobudzają receptory alfa-adrenergiczne w drogach moczowych, powodując napięcie mięśni gładkich dolnego odcinka dróg moczowych.
Po jakim czasie działa Doxar?
Po podaniu jednorazowej dawki leku Doxar maksymalne działanie obniżające ciśnienie tętnicze obserwuje się od 2 do 6 godzin po podaniu. Działanie utrzymuje się przez 24 godziny. W przypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego korzystny wpływ obserwuje się co najmniej po 2–6 tygodniach leczenia.
2. Doxar - zamienniki i preparaty
Lek Doxar jest dostępny jako:
- Doxar 1 mg, 30 tabletek,
- Doxar 2 mg, 30 tabletek,
- Doxar 4 mg, 120 tabletek,
- Doxar 4 mg, 30 tabletek.
W tabletkach Doxar obecna jest zarówno substancja czynna w deklarowanej dawce (doksazosyna), jak i substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa, stearynian magnezu, laurylosiarczan sodu.
Dostępne są także inne preparaty zawierające doksazosynę. To:
- Kamiren (tabletki), Kamiren XL (tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu),
- Zoxon 1 (tabletki), Zoxon 2 (tabletki), Zoxon 4 (tabletki),
- Doxazosin Aurovitas (tabletki), Doxazosin XR Genoptim (tabletki o przedłużonym uwalnianiu),
- Apo-Doxan 1 (tabletki), Apo-Doxan 2 (tabletki), Apo-Doxan 4 (tabletki),
- Cardura (tabletki), Cardura XL (tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu),
- Adadox (tabletki),
- Doxanorm (tabletki),
- Doxar XL (tabletki o przedłużonym uwalnianiu),
- Doxonex (tabletki),
- Dozox (tabletki).
3. Stosowanie i dawkowanie leku Doxar
Doxar jest stosowany doustnie. Jeśli chodzi o dawkowanie, zależy ono od wskazania. I tak samoistne nadciśnienie tętnicze wymaga podania dawki 1 mg na dobę, a 1–2 tygodniach dawkę można zwiększyć do 2 mg na dobę. Gdy istniej potrzeba, dawkę można dalej zwiększać do 4 mg na dobę, a potem do 8 mg na dobę. Najczęściej stosowana dawka podtrzymująca wynosi od 2 do 4 mg/d, zaś dawka maksymalna 16 mg na dobę.
Z kolei leczenie objawowe łagodnego rozrostu gruczołu krokowego wymaga podania 1 mg substancji czynnej na dobę. Następnie dawkę można zwiększać (nie częściej niż co 1–2 tygodnie) do 2 mg na dobę, 4 mg na dobę i 8 mg/d. Zależy to od parametrów urodynamicznych i nasilenia objawów.
4. Doxar - skutki uboczne, przeciwwskazania i skutki uboczne
Jakie są zalecenia dotyczące stosowania Doxaru? Tabletki zawierające doksazosynę nie mogą być stosowane u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub pochodne chinazolin, ale również okres karmienia piersią, niedociśnienie tętnicze, niedociśnienie ortostatyczne oraz łagodny rozrost gruczołu krokowego ze współistniejącym przekrwieniem górnych dróg moczowych, przewlekłym zakażeniem dróg moczowych lub kamicą pęcherza moczowego.
Ze stosowaniem leku wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania Doxaru? Ich szczegółową listę zawiera ulotka dołączona do opakowania.
Najczęściej pojawiają się ból brzucha, niestrawność, suchość w jamie ustnej, nudności, ból pleców, bóle mięśniowe, osłabienie, bolesne i częste oddawanie moczu, niemożność kontrolowania oddawania moczu (nietrzymanie moczu), objawy grypopodobne, obrzęk stóp, ból w klatce piersiowej, zakażenia dróg oddechowych, zakażenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza, nietrzymanie moczu, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego błędnikowego, bóle głowy, senność, uczucie silnego bicia serca, przyspieszona czynność serca, kołatanie serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi, zmniejszone ciśnienie tętnicze podczas wstawania, co może wywołać zawroty głowy, oszołomienie, omdlenie, świąd, zapalenie oskrzeli, kaszel, duszność.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.