Duloksetyna – działanie, dawkowanie i środki ostrożności
Duloksetyna jest organicznym związkiem chemicznym i lekiem stosowanym w leczeniu depresji, zespołu lęku uogólnionego, bólu w neuropatii cukrzycowej i fibromialgii. Należy do leków zmniejszających wychwyt serotoniny oraz noradrenaliny. Jakie środki ostrożności należy zachować podczas terapii? Jak długo trwa leczenie?
1. Co to jest duloksetyna?
Duloksetyna to substancja czynna leków wykorzystywanych w psychiatrii. Należy grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Ma działanie przeciwdepresyjne (antydepresyjne, tymoleptyczne), przeciwlękowe (anksjolityczne), wspomaga także leczenie przewlekłego bólu. Swoją aktywnością obejmuje układ nerwowy i narządy zmysłów. Na rynek farmaceutyczny wprowadzono ją w 2004 roku.
Jakie są wskazania do stosowania duloksetyna?
Duloksetyna jest stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych takich jak depresja. Wykorzystuje się ją również w terapii ciężkich epizodów depresyjnych oraz zaburzeń lękowych o charakterze uogólnionym. Wdraża się ją również w terapii łagodzeniu bólu podczas neuropatii cukrzycowej.
2. Duloksetyna – leki i zamienniki
Leki, które zawierają duloksetynę, są dostępne jako kapsułki dojelitowe, tabletki dojelitowe. Wydaje się je z przepisu lekarza. Duloksetyna bez recepty nie jest dostępna.
Obecnie można kupić różne leki, których jest substancją czynną. Preparaty na rynku polskim zawierające duloksetyna to:
- AuroDulox (kapsułki dojelitowe twarde),
- Depratal (tabletki dojelitowe),
- Dulofor (kapsułki dojelitowe twarde),
- Duloxetine Mylan (kapsułki dojelitowe),
- Duloxetine +pharma (kapsułki dojelitowe twarde),
- Duloxetine Sandoz (kapsułki dojelitowe twarde),
- Duloxetine Zentiva (kapsułki dojelitowe twarde),
- Dulsevia (kapsułki dojelitowe twarde),
- Dulxetenon (kapsułki dojelitowe twarde),
- Dutilox (kapsułki dojelitowe twarde).
3. Dawkowanie duloksetyny
Duloksetynę przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłku (można ją brać zarówno z pożywieniem, jak i bez). Ważniejsze jest, by przyjmować ją wieczorem. Ma to związek z tym, że substancja może powodować senność.
Dawka leku zależy od wielu czynników, głównie od wskazania. Na jej wielkość wpływa częstość zaburzeń i dolegliwości, a także efektywność wdrożonego leczenia. Ponadto schemat dawkowania duloksetyny uwzględnia także masę ciała i wiek pacjenta, obecność chorób współistniejących i stanu organizmu. Oznacza to, że ilość leku można zwiększać.
I tak terapia bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej wymaga dawkowania w zakresie od 60 mg do 120 mg duloksetyny na dobę.
W przypadku leczenia zaburzeń lękowych o uogólnionym charakterze dawka dobowa duloksetyny wynosi od 30 mg do 120 mg substancji czynnej.
Podczas terapii przeciwlękowej ze współwystępującymi ciężkimi epizodami depresji zalecana dawka dobowa to 60 mg duloksetyny.
W terapii poważnych zaburzeń depresyjnych dawka dobowa duloksetyny wynosi 60 mg.
Stosując lek, należy pamiętać, że substancję czynną można przedawkować, co może mieć poważne skutki. Duloksetyna – dawka śmiertelna – wynosi około 1000 mg.
Po jakim czasie działa duloksetyna? Pierwsze efekty terapii pojawiają się po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Czas trwania terapii – w celu zmniejszenia ryzyka nawrotów schorzenia – powinien wynosić kilka miesięcy. Jakie zbiera opinie? Te są różne. Choć duloksetyna jest skuteczna, nie wszyscy jednakowo na nią reagują.
4. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Duloksetyna nie może być stosowana zawsze, przez każdego pacjenta, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazania to nadwrażliwość na substancję czynną i inne składowe leku, także ciężka niewydolność wątroby, poważne upośledzenie czynności nerek, ciężkie zaburzenia wątroby lub nerek, wiek poniżej 18 roku życia, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze.
Zalecana jest ostrożność podczas stosowania dużych dawek duloksetyny u osób w podeszłym wieku.
Bardzo ważne jest, by terapii duloksetyną nie przerywać gwałtownie. W przypadku konieczności odstawienia leku dawkę preparatu należy stopniowo zmniejszać.
5. Duloksetyna – skutki uboczne
Ze stosowaniem duloksetyny wiąże się ryzyko wystąpienia różnych działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak biegunka, zaparcia, ból brzucha, wymioty, wzdęcia, niestrawność, kołatanie serca, drżenie, zawroty głowy, skurcze mięśni, pobudzenie, nadciśnienie tętnicze, parestezje, niewyraźne widzenie, zmęczenie, ziewanie, bezsenność, letarg, lęk, wysypka, wzmożona potliwość, zmniejszenie łaknienia, zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji, zmniejszenie masy ciała, szumy uszne, bolesne oddawanie moczu czy częstomocz.
Wpływ duloksetyny na ciążę i laktację
Stosowanie duloksetyny podczas trwania ciąży i karmienia piersią nie jest zalecane, choć stany te nie stanowią przeciwwskazania. Ich włączanie do terapii w tych okresach życia kobiety musi być jednak konieczne. Dlaczego?
Stosowanie duloksetyny może wywołać u dziecka objawy odstawienia. To drżączka, drżenie mięśniowe, spadek ciśnienia tętniczego, napad drgawkowy, zaburzenia oddechu, także przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.