Dwa niepokojące symptomy na skórze. Mogą wskazywać na białaczkę
Wiele nowotworów rozwija się po cichu latami, nie dając żadnych nasilonych objawów. Nowotwory krwi należą jednak do grupy takich schorzeń, które niekiedy mogą rozwijać w błyskawicznym tempie, dając objawy już w ciągu kilku tygodni. Czy wysypka na skórze lub siniaki mogą oznaczać białaczkę?
1. Nowotwory krwi
Nowotwory krwi to grupa nowotworów obejmujących układ krwionośny i układ chłonny. Do najbardziej powszechnych należą białaczki, szpiczak oraz chłoniaki. W Polsce według szacunków na nowotwory krwi choruje ok. 100 000 osób, a co roku diagnozę słyszy 6 000 pacjentów. Zachorować może każdy – niezależnie od płci i wieku, a w dodatku nowotwory krwi nie są powiązane z naszą dietą czy stylem życia.
Białaczka jest chorobą wadliwie działającego układu krwionośnego, wskutek czego dochodzi do patologicznego rozrostu komórek obecnych m.in. w szpiku kostnym czy w węzłach chłonnych.
Powodzenie leczenia tej grupy nowotworów powiązane jest szczególnie mocno z szybkim postawieniem diagnozy. Jednak w przypadku gdy objawy nie są nasilone, a w dodatku mało charakterystyczne – nie jest to łatwe.
Co może wskazywać na białaczkę? Do najczęstszych objawów należą:
- osłabienie, stan podgorączkowy i spadek odporności organizmu,
- bóle brzucha,
- bóle kości, mięśni i stawów,
- nadpotliwość,
- kołatanie serca, duszność i tachykardia,
- nawracające krwotoki z nosa,
- powiększone węzły chłonne, obrzęk wątroby i śledziony.
Są też objawy, które zazwyczaj nie dają powodu do niepokoju, choć powinny. Najczęściej są bagatelizowane czy zrzucane na karb dolegliwości o podłożu dermatologicznym. To objawy widoczne gołym okiem na skórze chorego.
2. Białaczka – siniaki i wysypka
Jednym z objawów białaczki są krwawienia, nie tylko z nosa, ale też krwawienia dziąseł. Małopłytkowość i zaburzenia czynności płytek krwi mogą powodować również krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego bądź do skóry, tworząc wybroczyny, nazywane potocznie siniakami.
Drugim objawem pojawiającym się na skórze i łatwym do wychwycenia są wysypki. Mogą tworzyć skupiska małych i większych plamek, przypominając wysypkę typową dla półpaśca.
Istotne znaczenie w diagnozowaniu choroby nawet przy tak mało charakterystycznych objawach jest morfologia krwi obwodowej. Ocena liczby płytek krwi, erytrocytów i leukocytów wystarczy, by wskazać na białaczkę. W przebiegu choroby może bowiem wystąpić poza leukopenią również niedokrwistość i leukocytoza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.