Trwa ładowanie...

Dziurawią jelita i wpuszczają groźne bakterie. "Chorzy wpadają w pułapkę"

 Katarzyna Prus
12.03.2023 13:02
Dziurawią jelita. Test buraka nie pomoże
Dziurawią jelita. Test buraka nie pomoże (Getty Images)

Za problemami jelitowymi stoi wiele przyczyn, często bardzo nieoczywistych. Może je dziurawić nadmiar cukru w diecie, a także leki i używki, ale nie tylko. Sprzyja temu nawet niedobór witamin, w tym D, której brakuje wielu Polakom. - Skala problemu jest ogromna, ale wielu chorych wpada w pułapkę - ostrzega dr n.med. Tadeusz Tacikowski, gastrolog.

spis treści

1. Dziurawe jelita to coraz większy problem

- Zespół przeciekającego czy też tzw. dziurawego jelita może mieć wiele przyczyn, z których możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Potwierdzałaby to coraz większa skala problemu i coraz młodsi pacjenci, którzy się z nim zmagają. Niestety, zanim usłyszą właściwą diagnozę może to trwać bardzo długo - zaznacza w rozmowie z abcZdrowie dr n.med. Tadeusz Tacikowski, gastrolog.

Bariera jelitowa jest kluczowa, by skutecznie chronić organizm przed działaniem szkodliwych patogenów, które wnikają do krwi i wywołują stan zapalny, a w efekcie mogą się przyczyniać do poważnych chorób, w tym nawet nowotworowych.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Za jej naruszeniem może stać zła dieta, przede wszystkim nadmiar węglowodanów, a zwłaszcza tych krótkołańcuchowych, które słabo się wchłaniają i przyczyniają się do nadmiarnego rozwoju bakterii jelitowych.

Na tym jednak nie koniec. To może być również skutek nadużywania leków (antybiotyków, a także tych dostępnych bez recepty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych) oraz stres, brak snu czy niedobór konkretnych składników mineralnych: witaminy A i D oraz cynku.

Objawem nieszczelnych jelit może być ból brzucha
Objawem nieszczelnych jelit może być ból brzucha (Getty Images)

Dr Tacikowski zwraca jednak uwagę, że patologiczna nieszczelność jelit nie jest chorobą, tylko zespołem objawów. A to jest kluczowe, by zrozumieć symptomy i dobrać odpowiednie leczenie.

- Same w sobie nieszczelne jelita można leczyć, ale objawowo i doraźnie. Nie rozwiązuje to więc problemu. By zrobić to skutecznie, trzeba dotrzeć do źródła tych dolegliwości. Dzięki temu możemy wdrożyć leczenie, które nie zawsze musi polegać na podawaniu leków i dodatkowym obciążeniu organizmu. Czasem wystarczą konkretne zmiany w diecie - tłumaczy dr Tacikowski.

2. Te choroby prowadzą do przeciekania jelit

Gastrolog precyzuje, że chodzi o wykrycie konkretnych chorób, które prowadzą do zaburzania bariery jelitowej. To przede wszystkim zespół jelita drażliwego, którego podstawą jest SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.

- Takich przypadków jest zdecydowanie najwięcej. Chodzi o zły skład flory bakteryjnej jelit, w której dominują złe bakterie odpowiedzialne za stan zapalny i w efekcie za rozszczelnienie jelit - wyjaśnia dr Tacikowski.

Może to dawać bardzo dotkliwe objawy, między innymi przewlekłe biegunki, wzdęcia, bóle brzucha.

Z "dziurawymi" jelitami mogą się także zmagać się pacjenci z cukrzycą, celiakią czy chorobami zapalnymi, w tym chorobą Leśniowskiego-Crohna.

3. Chorzy wpadają w pułapkę

Specyfika tych chorób, związana m.in. z zaburzeniem gospodarki lipidowej i złym wchłanianiem tłuszczy, może tłumaczyć niektóre czynniki prowadzące do przeciekania jelit.

- Chodzi na przykład o niedobory składników mineralnych rozpuszczalnych w tłuszczach. To m.in witamina A i D. Jeśli mamy do czynienia z zaburzonym wchłanianiem tłuszczy, to automatycznie wystąpi niedobór rozpuszczalnych w nich składników. Ich brak wpływa natomiast negatywnie na równowagę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania jelit - wyjaśnia Tacikowski.

Gastrolog przestrzega też przed pułapką, w którą bardzo często wpadają pacjenci.

- O nieszczelnych jelitach mówi się coraz więcej, bo staje się to powszechnym problemem. Niestety wiele z informacji, na których bazują chorzy, wprowadza w błąd. Chodzi o traktowanie tego jako osobnej jednostki chorobowej, co paradoksalnie tylko wydłuża diagnostykę - zaznacza lekarz.

4. Test z buraka nie jest badaniem

Chorzy korzystają z niepotwierdzonych metod diagnostycznych. Bardzo popularny jest np. test soku z buraka, który można wykonać w domu. Jeśli po jego wypiciu, zauważymy, że mocz ma czerwony kolor, ma to rzekomo świadczyć o nieszczelności jelit.

Test z buraka
Test z buraka (Getty Images)

Czerwony kolor to zasługa naturalnego barwnika zawartego w burakach - betaniny. W wyniku procesów trawiennych powinien się on rozłożyć i nie barwić moczu. Zwolennicy tego testu przekonują, że czerwona barwa wskazuje na to, że jelita nie pracują tak, jak powinny, bo duże ilości barwnika były w stanie przeniknąć do moczu.

- Ten test może wskazywać jakiś kierunek i ewentualnie skłonić do wizyty u specjalisty, ale na pewno nie należy tego traktować jak wyniku badania, którym nie jest. Takie badania powinien dobrać i zlecić lekarz. W każdym przypadku konieczne jest poszukiwanie konkretnej przyczyny zaburzeń, np. SIBO czy celiakii, bo tylko wtedy będzie możliwe wdrożenie skutecznego leczenia - zaznacza dr Tacikowski.

Jeszcze bardziej dosadnie wypowiada się o takich testach prof. Ewa Stachowska, specjalistka z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

"To tak samo dokładny test do badania bariery jelitowej, jak ja nadaję się na śpiewaczkę operową" - zaznacza na Instagramie ekspertka.

Dodaje, że test soku z buraka ma niewiele wspólnego z diagnostyką jelita, a takie porady "nadają się do kosza". Tłumaczy, że przechodzenie barwnika do moczu nie świadczy o rozszczelnieniu jelit.

"Jeśli mamy PH moczu kwaśne, co jest prawidłowe, barwnik z buraka będzie wchłaniany w jelicie cienkim w większej ilości" - tłumaczy prof. Stachowska.

Do takiej diagnostyki poleca natomiast test laktuloza/mannitol czy badanie zawartości zonuliny w stolcu. Zwraca też uwagę, że jeśli nie ma problemów z wypróżnianiem, to najprawdopodobniej mikrobiota jest prawidłowa, a jelita nie przeciekają.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze