Ebilfumin – działanie, właściwości, dawkowanie. Czy Ebilfumin można przyjmować w ciąży?
Ebilfumin to lek wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w leczeniu wirusa grypy. Grypa jest ostrą, sezonową chorobą wirusową, która jest szczególnie niebezpieczna zwłaszcza dla osób z przewlekłymi chorobami, seniorów, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Kto może stosować Ebilfumin? Jak działa lek, jakie są wskazania do jego przyjmowania? Czy Ebilfumin jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
1. Co to jest Ebilfumin?
Ebilfumin to lek przeciwwirusowy, który stosowany jest w leczeniu grypy. Substancją czynną leku jest oseltamiwir w postaci fosforanu. Ebilfumin blokuje enzymy wirusowe, ale także hamuje namnażanie się wirusa i zmniejsza jego patogenność.
Ebilfumin może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i młodzieży, dzieci i niemowląt. Co bardzo istotne, preparat ten nie zastępuje szczepienia przeciwko grypie. Służy tylko i wyłącznie do leczenia zakażenia bądź pomaga w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa grypy. Natomiast nie powinien być traktowany jako alternatywa do szczepienia.
Ebilfumin wydawany jest jedynie na receptę. O tym czy rzeczywiście istnieją przesłanki do jego stosowania zawsze decyduje lekarz.
2. Jak działa Ebilfumin?
Ebilfumin należy do inhibitorów neuraminidazy, które to wykazują dużą skuteczność wobec wirusa grypy, zarówno typu A jak i typu B. Jak dokładnie działają leki z tej grupy? Przede wszystkim utrudniają przejście wirusa przez błonę śluzową układu oddechowego. Ponadto hamują replikację wirusa oraz spowalniają jego rozprzestrzenianie się.
Co ważne, grupy leków zwanych inhibitorami neuraminidazy nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa, ale także pomagają łagodzić jego objawy lub też zapobiegać ich występowaniu.
3. Wskazania do przyjmowania leku. Kiedy i jak stosować Ebilfumin?
Ebilfumin to lek przeciwgrypowy do stosowania ogólnego. Może być stosowany w przypadku:
- występowania objawów grypy,
- w zapobieganiu grypie, tzw. profilaktyka po ekspozycji na wirus po kontakcie z osobą, u której rozpoznano grypę, kiedy wirus ten krąży w środowisku.
Zaleca się, żeby podawanie leku rozpocząć do 2 dni po wystąpieniu objawów. Cykl leczenia należy ukończyć nawet jeśli symptomy grypy ustąpią szybciej. Dokładną dawkę leku ustala lekarz w oparciu o wiek, masę oraz stan zdrowia pacjenta. Lek należy zawsze przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Ebilfumin w kapsułce połyka się w całości (nie rozgryzając, nie żując), popijając wodą. W przypadku, gdy kapsułka jest zbyt trudna do połknięcia, istnieje możliwość przygotowania z jej zawartości zawiesiny. Dokładna instrukcja wykonania zawarta jest w ulotce.
4. Ebilfumin: możliwe działania niepożądane
Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich innych leków, także Ebilfumin może powodować działania niepożądane. Oczywiście nie wystąpią one u wszystkich pacjentów stosujących ten preparat.
Do najczęściej zgłaszanych niepożądanych reakcji na lek u dorosłych i młodzieży należą nudności i wymioty. U dzieci najczęściej zgłaszane reakcje niepożądane to wymioty.
Znacznie rzadziej pojawić się mogą inne reakcje, takie jak:
- zaburzenia neuropsychiatryczne,
- zaburzenia wątroby,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne,
- obrzęk naczynioruchowy,
- zespół Stevensa-Johnsona,
- toksyczna martwica naskórka.
5. Ebilfumin a ciąża
Badania nad oseltamiwirem nie wskazują na to, żeby substancja ta miała toksyczny wpływ na płód i przyczyniała się do wad wrodzonych. Niemniej jednak o tym czy Ebilfumin może być podawany w okresie ciąży i karmienia piersią zawsze decyduje lekarz.
Warto pamiętać o tym, że grypa może mieć niekorzystny wpływ na ciążę i płód oraz nieść ryzyko powstania poważnych wad wrodzonych. Jednak tylko lekarz jest w stanie ocenić czy stosowanie tego leku u pacjentki w ciąży jest rzeczywiście konieczne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.