Trwa ładowanie...

Endoskopowa operacja zatok – wskazania, przebieg, cena

Avatar placeholder
15.06.2022 16:28
Endoskopowa operacja zatok to jedna z metod leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.
Endoskopowa operacja zatok to jedna z metod leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. (Adobe Stock)

Endoskopowa operacja zatok to jedna z metod leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Dzięki niej zostają udrożnione ujścia zatok, co pozwala na samoistne usunięcie stanu zapalnego. Zabieg cechuje minimalna inwazyjność i duża skuteczność. Na czym polega? Jakie są inne wskazania do wykonania FESS?

spis treści

1. Co to jest endoskopowa operacja zatok?

Endoskopowa operacja zatok przynosowych to nowoczesna metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. To pokryte błoną śluzową przestrzenie powietrzne w obrębie kości czaszki, które łączą się z jamą nosową za pośrednictwem wąskich kanałów zwanych ujściami zatok.

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok (z ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery) polega na minimalnie inwazyjnej operacji zatok. Jest przeprowadzana wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy.

Zobacz film: "Zabieg balonikowania i płukania zatok"

Zabieg pozwala na usunięcie tkanek zapalnych, polipów, nieprawidłowych przegród kostnych z zatok, a także na odblokowanie ich naturalnych ujść. Głównym wskazaniem jest przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

2. Zapalenie zatok – przyczyny, objawy i leczenie

W obrębie zdrowych zatok szczękowych, czołowych i klinowych oraz komórek sitowych produkowany śluz jest transportowany przez ujścia do jam nosa, następnie przedostaje się do gardła (zostaje połknięty). Aby zatoki mogły prawidłowo funkcjonować, konieczne jest ich drenaż i wentylacja.

W sytuacji, gdy w wyniku obrzęku błony śluzowej, ujścia zatok stają się niedrożne (dochodzi do zablokowania ujścia zatok), co prowadzi do nagromadzenia śluzu w obrębie zatok. To prosta droga do zakażenia bakteryjnego.

Typowe objawy stanu zapalnego zatok to uczucie rozpierania w obrębie twarzy, ból głowy, uczucie zatkanego nosa. Pojawia się także przewlekły katar, obserwuje się ściekanie gęstej wydzieliny po tylnej ścianie. W ostrej postaci zapalenia zatok często występuje również wysoka gorączka.

Leczenie zatok wymaga zastosowania sterydów donosowych i leków pomocniczych (tabletki, krople, spray czy aerozol do nosa), domowych sposobów, ale i odpowiednich antybiotyków. Niestety czasem to za mało.

Gdy stan zapalny nie poddaje się leczeniu i objawy stają się przewlekłe, konieczne jest leczenie operacyjne. Bardzo skutecznym sposobem na oczyszczenie zatok i pozbycie się problemu w ich obrębie jest miedzy innymi endoskopowa operacja zatok.

3. Na czym polega endoskopowa operacja zatok?

Osoba zmagająca się z zapaleniem zatok powinna odbyć wizytę u laryngologa. Przed kwalifikacją do zabiegu wykonuje się badanie endoskopowe nosa, które pozwala ocenić stan jamy nosowej oraz ujścia zatok. Konieczne jest także tomografia komputerowa, które pozwala dokładnie ocenić stan zatok oraz zaplanować operację.

Endoskopowa operacja zatok polega na oczyszczeniu kompleksu ujściowo-przewodowego, co prowadzi do udrożnienia zatok. Operacja przeprowadzona jest w znieczuleniu ogólnym.

Podczas zabiegu do jamy nosowej wprowadza się endoskop, czyli giętką rurkę zakończoną kamerą. Dzięki temu na monitorze zostają uwidocznione zachyłki i ujścia naturalnych zatok oraz wszystkie tkanki zmienione chorobowo, które je blokują.

Następnym krokiem jest wprowadzenie mikronarzędzi, za pomocą których usuwa się zmienioną zapalnie błonę śluzową. Dzięki temu naturalne ujście zatok zostaje udrożnione, co umożliwia regenerację błony śluzowej i przywrócenie prawidłowej wentylacji i drenażu zatok. Czas trwania zabiegu wahać się od 1,5 do 2,5 godzin.

Bezpośrednio po operacji występuje uczucie zablokowanego nosa, które spowodowane jest opatrunkami wewnątrznosowymi. W większości przypadków są one usuwane wciągu doby po zabiegu.

Endoskopowa operacja zatok – cena

Osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne mogą poczekać w kolejce na darmową operację refundowaną przez NFZ. W prywatnej klinice tego typu zabieg kosztuje od 7 do 10 000 złotych.

4. Wskazania do endoskopowej operacji zatok

Wskazaniami do przeprowadzenia endoskopowej operacji zatok przynosowych są:

  • przewlekłe i nawracające zapalenia zatok,
  • ciała obce w zatokach,
  • częste infekcje w wyniku anomalii anatomicznych zatok,
  • torbiele,
  • polipy,
  • kostniaki,
  • śluzowiaki zatok.

5. Zalety FESS, przeciwwskazania i powikłania

FESS jest metodą, która zastępuje klasyczne, inwazyjne metody operacyjne z dostępu zewnętrznego. Dzięki niej interwencja chirurgiczna jest która ograniczona jedynie do miejsca zmienionego chorobowo. Podczas usuwania zmian za pomocą endoskopów optycznych i mikrochirurgicznych narzędzi chirurg nie narusza struktur anatomicznych.

Ważne jest, by pamiętać, że choć FESS przywraca drożność nosa, poprawia wentylację zatok przynosowych, nie zabezpiecza przed odrostem polipów w przypadku alergii, nie jest też skuteczny w przypadku przewlekłego ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Istnieją też różne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. To:

  • stosowania leków rozrzedzających krew,
  • ciężka skaza krwotoczna,
  • zaawansowana cukrzyca,
  • zły stan zdrowia,
  • czynna infekcja dróg oddechowych,
  • reakcje alergiczne na leki znieczulające,
  • schorzenia uniemożliwiające zastosowanie narkozy.

Z zabiegiem endoskopowej operacji zatok przynosowych wiąże się też ryzyko powikłań. Należy do nich: krwawienie, obrzęk i ból w okolicy nosa, strupy i zrosty, zaburzenia węchu. Zdecydowanie rzadziej występują poważniejsze powikłania, takie jak uszkodzenie nerwu wzrokowego, krwiak oczodołu, odma podskórna czy wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze