Trwa ładowanie...

Escherichia coli w moczu – czym są, jakie powodują objawy zatrucia, zakażenie

Avatar placeholder
Sylwia Rudzka 30.03.2021 22:15
Escherichia coli w moczu – czym są, jakie powodują objawy zatrucia, zakażenie
Escherichia coli w moczu – czym są, jakie powodują objawy zatrucia, zakażenie (iStock)

Escherichia coli w moczu zwykle oznacza zatrucie pokarmowe. Jak to się dzieje, że bakterie wędrują i przemieszczają się oraz do czego może to doprowadzić?

spis treści

1. Escherichia coli w moczu – czym są?

Escherichia coli w moczu to bakterie inaczej nazywane pałeczką okrężnicy. Co ciekawe są one integralną częścią naszego organizmu – znajdują się w jelicie grubym i tworzą wraz z innymi florę bakteryjną. Zalicza się je do całej grupy, tak zwanych Enterbacteriaceae, która liczy około dwustu rodzajów bakterii jednego gatunku.

Escherichia coli zaczynają być groźne, gdy przemieszczą się z jelita grubego. W swoim naturalnym środowisku, jako część flory bakteryjnej, bierą udział w rozkładaniu pokarmu, a także w pomagają organizm w wytworzeniu witamin, w tym tych z grupy B oraz K. Jeśli zmienią swoje położenie, wówczas powodują szkody w organizmie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Nietypowe produkty przyczyną zatruć pokarmowych
Nietypowe produkty przyczyną zatruć pokarmowych [6 zdjęć]

Według raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego w roku 2014 w Polsce wzrosła liczba bakteryjnych zatruć

zobacz galerię

2. Escherichia coli w moczu – jakie powodują objawy zatrucia?

Escherichia coli w moczu zwykle oznaczają zatrucie pokarmowe. Jednak może ona mieć o wiele większy, a zarazem groźniejszy wpływ na organizm człowieka.

Należy jeszcze poczynić taką uwagę, że skutki zakażenia ową bakterią w dużej mierze zależą od rodzaju ich szczepu, a także od tego, ile się ich spożyło i wreszcie od wytrzymałości układu odpornościowego. W pierwszym wypadku chory zapada na zatrucie pokarmowe, które objawia się bólem brzucha, wymiotami i biegunką.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną.

zobacz galerię

Może się jednak okazać, że escherichia coli znajdzie się w układzie moczowym i wtedy stanowi już większe zagrożenie do organizmu. Chory wówczas cierpi na zakażenie dróg moczowych. Przyczyna takiego stanu rzeczy zwykle jest cewnikowanie, na skutek którego rozwija się bakteriuria. Escherichia coli w moczu mogą zatem świadczyć o zapaleniu cewki moczowej, pęcherza albo odmiedniczkowym zapaleniu nerek.

Najpoważniejsze sutki obecności escherichia coli, którą określa się jako czynnik etiologiczny, stanowią bardzo duże zagrożenie dla organizmu człowieka. Jest to jedna z bakterii, która może prowadzić do zapalenia opon mózgowych noworodków. Możliwe jest także zapadnięcie na zapalenie otrzewnej, co może prowadzić do sepsy.

Escherichię coli można wykryć dzięki badaniu moczu.
Escherichię coli można wykryć dzięki badaniu moczu.

3. Escherichia coli w moczu – postępowanie

Specjaliści pocieszają, że do tych groźnych powikłań zakażenia escherichia coli dochodzi dość rzadko. Nie należy jednak bagatelizować nawet zatrucia pokarmowego spowodowanego tą bakterią, bowiem ono również może mieć ostry przebieg. Na skutek bardzo dokuczliwych biegunek o charakterze choleropodobym lub czerwonkopodobym, może dojść nawet do krwotocznego zapalenia jelit. Skutkiem czego chory może nabawić się zespołu mocznicowo-hemolitycznego lub zakrzepicy. Warto zatem monitorować stan swojego zdrowia, badać stan escherichia coli w moczu, by uniknąć poważnych chorób, z których część stanowi zagrożenie życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze