Etopiryna – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Etopiryna jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz hamującym agregację płytek krwi. Zawiera salicylany oraz kofeinę. Jakie są mechanizmy działania Etopiryny w organizmie? Kiedy po nią sięgać? Jakie środki ostrożności zachować?
1. Czym jest Etopiryna i do czego jest stosowana?
Etopiryna to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny oraz hamujący agregację płytek krwi. Jest dostępny bez recepty. Występuje w formie tabletek do stosowania doustnego. W aptekach można kupić takie preparaty jak Etopiryna 10 tabletek, Etopiryna 30 tabletek i Etopiryna 50 tabletek.
Wskazaniem do stosowania Etopiryny są bóle głowy i inne dolegliwości bólowe o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego (np. bóle stawowe).
2. Etopiryna – skład
Co zawiera i jak działa Etopiryna? Lek zawiera kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), etenzamid (Ethenzamidum) należący do pochodnych kwasu salicylowego oraz kofeinę (Coffeinum).
W każdej tabletce Etopiryny znajduje się: 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana i laktoza jednowodna.
3. Jak działa Etopiryna?
Etopiryna jest preparatem złożonym. Swoje właściwości i aktywność zawdzięcza obecności salicylanów oraz kofeiny. Jak działa?
Kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Ma to związek z tym, że blokuje aktywność cyklooksygenaz (zarówno COX-1, jak i COX-2). To enzymy, które biorą udział w syntezie prostaglandyn (te odgrywają rolę w rozwoju stanu zapalnego) oraz tromboksanu z lipidów błon komórkowych (tromboksan stymuluje agregację płytek krwi oraz skurcz naczyń krwionośnych).
Etenzamid wywiera działanie przeciwbólowe, a kofeina działa umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy oraz nasila przeciwbólowe działanie salicylanów.
4. Stosowanie i dawkowanie Etopiryny
Tabletki Etopiryna należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody. Jeśli chodzi o dawkowanie, dorośli oraz dzieci po 16. roku życia mogą zażywać od 1 do 2 tabletek jednorazowo lub w razie potrzeby co 8 godzin.
U dorosłych nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę. Co istotne, leku nie można stosować dłużej niż kilka dni.
5. Etopiryna – przeciwwskazania i środki ostrożności
Etopiryna nie może być stosowana przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:
- nadwrażliwość na salicylany, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek składnik preparatu,
- skaza krwotoczna, hemofilia, małopłytkowość, zaburzenia krzepnięcia krwi,
- alergiczny lub sezonowy nieżyt nosa lub obrzęk błony śluzowej nosa,
- astma oskrzelowa, przewlekłe choroby układu oddechowego,
- czynna lub nawracająca choroba wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne lub krwawienie z przewodu pokarmowego,
- ciężka niewydolność nerek, serca lub wątroby,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- 3. trymestr ciąży,
- karmienie piersią,
- wiek poniżej 16. roku życia,
- nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy, zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy, z uwagi na obecność laktozy.
Należy przerwać stosowanie preparatu 5–7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Podczas stosowania Etopiryny nie należy spożywać alkoholu. Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty.
6. Etopiryna – skutki uboczne
Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Etopiryny? Ze stosowaniem Etopiryny wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- nudności, wymioty, niestrawność, ból brzucha, brak łaknienia,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- nasilenie lub nawrót choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy,
- zaburzenia czynności wątroby, tkliwość i powiększenie wątroby,
- reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd), skurcz oskrzeli, napad astmy oraz ciężkie reakcje skórne, reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy,
- nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca, zaburzenia rytmu serca, bezsenność,
- zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia słuchu,
- zaburzenia czynności nerek, białkomocz,
- wydłużenie czasu krwawienia i zwiększenie ryzyka krwawień (krwotok okołooperacyjny, krwawienia z dróg moczowo-płciowych, krwotok mózgowy).
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.