Trwa ładowanie...

Etopiryna – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
02.10.2023 15:46
Etopiryna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe
Etopiryna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe (Adobe Stock)

Etopiryna jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz hamującym agregację płytek krwi. Zawiera salicylany oraz kofeinę. Jakie są mechanizmy działania Etopiryny w organizmie? Kiedy po nią sięgać? Jakie środki ostrożności zachować?

spis treści

1. Czym jest Etopiryna i do czego jest stosowana?

Etopiryna to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny oraz hamujący agregację płytek krwi. Jest dostępny bez recepty. Występuje w formie tabletek do stosowania doustnego. W aptekach można kupić takie preparaty jak Etopiryna 10 tabletek, Etopiryna 30 tabletek i Etopiryna 50 tabletek.

Wskazaniem do stosowania Etopiryny są bóle głowy i inne dolegliwości bólowe o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego (np. bóle stawowe).

2. Etopiryna – skład

Zobacz film: "Zmarło na nią 50 mln ludzi. Właśnie wyszła na jaw przerażająca prawda"

Co zawiera i jak działa Etopiryna? Lek zawiera kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum) zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), etenzamid (Ethenzamidum) należący do pochodnych kwasu salicylowego oraz kofeinę (Coffeinum).

W każdej tabletce Etopiryny znajduje się: 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana i laktoza jednowodna.

3. Jak działa Etopiryna?

Etopiryna jest preparatem złożonym. Swoje właściwości i aktywność zawdzięcza obecności salicylanów oraz kofeiny. Jak działa?

Kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Ma to związek z tym, że blokuje aktywność cyklooksygenaz (zarówno COX-1, jak i COX-2). To enzymy, które biorą udział w syntezie prostaglandyn (te odgrywają rolę w rozwoju stanu zapalnego) oraz tromboksanu z lipidów błon komórkowych (tromboksan stymuluje agregację płytek krwi oraz skurcz naczyń krwionośnych).

Etenzamid wywiera działanie przeciwbólowe, a kofeina działa umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy oraz nasila przeciwbólowe działanie salicylanów.

4. Stosowanie i dawkowanie Etopiryny

Tabletki Etopiryna należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody. Jeśli chodzi o dawkowanie, dorośli oraz dzieci po 16. roku życia mogą zażywać od 1 do 2 tabletek jednorazowo lub w razie potrzeby co 8 godzin.

U dorosłych nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę. Co istotne, leku nie można stosować dłużej niż kilka dni.

5. Etopiryna – przeciwwskazania i środki ostrożności

Etopiryna nie może być stosowana przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:

Należy przerwać stosowanie preparatu 5–7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Podczas stosowania Etopiryny nie należy spożywać alkoholu. Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty.

6. Etopiryna – skutki uboczne

Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Etopiryny? Ze stosowaniem Etopiryny wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze