Trwa ładowanie...

Ezetrol – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
06.08.2024 13:36
Ezetrol to lek, który stosuje się u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu i triglicerydów.
Ezetrol to lek, który stosuje się u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu i triglicerydów. (Adobe Stock)

Ezetrol to lek, który stosuje się u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu i triglicerydów. Jego substancją czynną jest ezetymib, należący do grupy leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Efektem leczenia jest zmniejszenie stężenia lipidów. Jak stosować i dawkować preparat? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Ezetrol?

Ezetrol to lek wydawany na receptę, należący do grupy leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Do zmniejszenia stężenia lipidów dochodzi poprzez hamowanie wchłaniania cholesterolu i pochodnych steroli roślinnych w jelitach. Odpowiada za to substancja czynna leku, czyli ezetymib (10 mg). Substancje pomocnicze zawarte w preparacie to laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, kroskarmeloza sodowa, laurylosiarczan sodu i stearynian magnezu. Lek jest.

Czy istnieją Ezetrol zamienniki?

Ponieważ producent nie przewiduje dostaw leku Ezetrol na rynek polski, preparat nie jest dostępny w aptekach. Inne produkty zawierające ezetymib to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • Coltowan (tabletki),
  • Esetin (tabletki),
  • Etibax (tabletki),
  • Ezehron (tabletki),
  • Ezen (tabletki),
  • Ezetimibe Aurovitas (tabletki),
  • Ezetimibe Genoptim (tabletki),
  • Ezetimibe Mylan (tabletki),
  • Ezoleta (tabletki),
  • Ezolip (tabletki),
  • Lipegis (tabletki),
  • Mizetib (tabletki),
  • Symezet (tabletki).

2. Jak działa Ezetrol?

Ezetrol obniża stężenie cholesterolu "złego" (cholesterol LDL) i trójglicerydów we krwi oraz wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, nasila działanie statyn (grupy leków, które zmniejszają stężenie cholesterolu wytwarzanego w organizmie) i podwyższa stężenie cholesterolu "dobrego" (cholesterol HDL).

To dlatego znajduje zastosowanie w przypadku, gdy występuje: zwiększone stężenie cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna). Lek stosuje się w połączeniu ze statyną lub samodzielnie, w monoterapii, zaburzenie dziedziczne (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna, powodująca zwiększenie stężenie cholesterolu). Lek jest stosowany ze statynami lub innymi metodami leczenia, * zaburzenie dziedziczne (homozygotyczna sitosterolemia, zwana również fitosterolemią), powodująca zwiększenie stężenia steroli roślinnych we krwi.

3. Stosowanie i dawkowanie leku Ezetrol

Tabletki można przyjmować o dowolnej porze dnia razem z pokarmem lub bez pokarmu. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty, a w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą. U dorosłych i młodzieży zalecana dawka Ezetrolu to 10 mg raz dziennie. O czasie trwania leczenia decyduje lekarz. Nie należy przerywać terapii samowolnie, ponieważ może dojść do zwiększenia poziomu cholesterolu.

Jeżeli łącznie z lekiem Ezetrol jest przyjmowana statyna, leki można przyjmować jednocześnie. Gdy pacjent zażywa cholestryraminę lub lek zawierający żywicę wiążącą kwasy żółciowe, Ezetrol należy przyjąć 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu tych leków.

Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć ustaloną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Ezetrol konieczny jest kontakt z lekarzem lub farmaceutą.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Przeciwwskazanie do stosowania leku Ezetrol stanowi uczulenie na ezetymib lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, a także występowanie czynnej choroby wątroby. Nie należy stosować leku w połączeniu z fibratami.

Nie należy stosować leku Ezetrol w okresie karmienia piersią i u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ze względu na brak danych nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 6 roku życia, zaś w przypadku dzieci starszych oraz młodzieży (w wieku od 6 do 17 lat) wyłącznie wtedy, gdy zostanie przepisany przez lekarza.

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Ezetrol powinni wszyscy pacjenci powinni wykonać badanie krwi w celu sprawdzenia czynności wątroby. Zarówno przed leczeniem jak i w trakcie leczenia należy przestrzegać diety obniżającej poziom cholesterolu.

Ze stosowaniem Ezetrolu wiąże się ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Częste działania niepożądane w monoterapii to bóle brzucha, biegunka, wzdęcia z oddawaniem gazów, zmęczenie. W połączeniu ze statyną może dojść do zwiększenia we krwi aktywności niektórych parametrów czynnościowych wątroby (aminotransferaz). Pojawiają się również bóle głowy, bóle i tkliwość lub osłabienie mięśni. W połączeniu z fenofibratem obserwuje się bóle brzucha. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty po przyjęciu leku. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze