Przejdź na WP

Flegamina – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Flegamina to środek wykrztuśny, który lekarze zalecają przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i chorób płuc. Flegaminę można kupić w aptece bez recepty. Jest dostępna zarówno w postaci syropu, jak i tabletek.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z czosnku"

spis treści

1. Flegamina – skład i działanie

Substancją czynną Flegaminy jest bromheksyna, która jest lekiem mukolicznym. Flegamina rozrzedza wydzielinę, która zalega w górnych drogach oddechowych. Dzięki temu Flegamina oczyszcza oskrzela i znacznie ułatwia odkrztuszanie. Ponadto dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym Flegamina wpływa na przyspieszenie leczenia stanu zapalnego, który pojawił się w drogach oddechowych. Preparat ten wpływa też na poprawę wentylacji płuc.

2. Flegamina – wskazania

Istnieje szereg konkretnych wskazań co do przyjmowania Flegaminy. Podstawowa sytuacja, w której zaleca się przyjmowanie preparatu to leczenie mokrego, trudnego w odkrztuszaniu kaszlu. Ponadto wszelkie choroby górnych dróg oddechowych, które wymagają rozrzedzenia wydzieliny to wskazanie do przyjęcia Flegaminy.

3. Flegamina – przeciwwskazania

Główne przeciwwskazanie do przyjmowania Flegaminy to uczulenie na substancję czynną, czyli bromheksynę. Flegaminy o smaku miętowym nie można podawać dzieciom, które nie ukończyły 7. roku życia. Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy powinny być ostrożne w przyjmowaniu preparatu, jakim jest Flegamina. To samo dotyczy pacjentów, u których występują zaburzenia w pracy nerek i wątroby.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli....

zobacz galerię

Flegaminy w postaci syropy nie powinny przyjmować osoby, które cierpią na nietolerancję glukozy, gdyż syrop zawiera ją w swoim składzie. Natomiast w przyjmowaniu tabletek powinny być ostrożne osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy – jeden ze składników Flegaminy w postaci tabletek.

Flegamina o smaku miętowym w swoim składzie zawiera alkohol, więc ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na chorobę alkoholową, niewydolność wątroby, choroby psychiczne.

Zażywanie Flegaminy powinny skonsultować z lekarzem kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią. Kobiety, które są w I trymestrze ciąży nie powinny przyjmować Flegaminy.

4. Flegamina – dawkowanie

Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie. Dawkowanie Flegaminy uzależnione jest od wieku pacjenta. Trzy razy dziennie dawkę po 8 mg powinni przyjmować dorośli i dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Trzy razy dziennie, ale dawkę 4 mg, powinni natomiast przyjmować pacjenci w wieku 6-12 lat.

Zobacz także:

Dzieci w wieku 2-6 lat powinny przyjmować 4 mg dwa razy dziennie, a maluchy w wieku 1-2 lata 2 mg dwa razy dziennie. Niemowlętom od 6. do 12. miesiąca życia można podać 1 mg od dwóch do trzech razy dziennie, natomiast noworodkom, które ukończyły 3. miesiąc życia – 1 mg dwa razy dziennie.

Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie
Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie (123rf.com)

5. Flegamina – skutki uboczne

Flegamina, tak jak każdy inny lek, może wywołać szereg działań niepożądanych. Główne skutki uboczne przyjmowania Flegaminy to: nudności i wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, zmniejszenie ciśnienia czy bóle brzucha.

Niezbyt często mogą wystąpić takie działania niepożądane jak wysypka na ciele, świąd skóry, reakcje anafilaktyczne, utrudniający oddychanie obrzęk naczynioruchowy twarzy lub gardła.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy