Trwa ładowanie...

Flegamina - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 03.10.2023 08:48
Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie
Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie (123rf.com)

Flegamina to środek o działaniu wykrztuśnym, który lekarze zalecają przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i płuc. Flegaminę można kupić w aptece bez recepty, jest dostępna zarówno w postaci syropu, jak i tabletek.

spis treści

1. Skład i działanie Flegaminy

Substancją czynną jest bromheksyna, która jest lekiem mukolicznym. Flegamina rozrzedza wydzielinę, która zalega w górnych drogach oddechowych, dzięki temu oczyszcza oskrzela i znacznie ułatwia odkrztuszanie.

Ponadto dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym wpływa na przyspieszenie leczenia stanu zapalnego, który pojawił się w drogach oddechowych. Preparat ten wpływa też na poprawę wentylacji płuc.

2. Wskazania do stosowania Flegaminy

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z czosnku"

Zaleca się przyjmowanie Flegaminy w przypadku mokrego, trudnego w odkrztuszaniu kaszlu. Wskazaniem są również ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

3. Przeciwwskazania do stosowania Flegaminy

Główne przeciwwskazanie do przyjmowania Flegaminy to uczulenie na substancję czynną, czyli bromheksynę. Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy powinny być ostrożne w stosowaniu tego preparatu. To samo dotyczy pacjentów, u których występują zaburzenia w pracy nerek i wątroby.

Flegaminy w postaci syropu nie powinny przyjmować osoby, które cierpią na nietolerancję glukozy, gdyż syrop zawiera ją w swoim składzie. Natomiast należy pamiętać, że Flegamina w tabletkach zawiera w składzie laktozę.

Flegamina o smaku miętowym w swoim składzie zawiera alkohol, więc nie powinna być podawana dzieciom. Ponadto, ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na chorobę alkoholową, niewydolność wątroby i choroby psychiczne. Zażywanie Flegaminy powinny skonsultować z lekarzem kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel stanowi fizjologiczny odruch obronny, który wspiera oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej

zobacz galerię

4. Dawkowanie Flegaminy

Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie. Dawkowanie Flegaminy uzależnione jest od wieku pacjenta. Trzy razy dziennie dawkę po 8 mg powinni przyjmować dorośli i dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Trzy razy dziennie, ale dawkę 4 mg, powinni natomiast przyjmować pacjenci w wieku 6-12 lat.

Dzieci w wieku 2-6 lat powinny zażywać 4 mg dwa razy dziennie, a maluchy w wieku 1-2 lata - 2 mg dwa razy dziennie. Niemowlętom od 6. do 12. miesiąca życia można podać 1 mg od dwóch do trzech razy dziennie, natomiast noworodkom, które ukończyły 3. miesiąc życia – 1 mg dwa razy dziennie.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne

Flegamina, tak jak każdy inny lek, może wywołać szereg działań niepożądanych. Główne skutki uboczne przyjmowania preparatu to:

  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • zmniejszenie ciśnienia krwi,
  • bóle brzucha,
  • wysypka na ciele,
  • świąd skóry,
  • reakcje anafilaktyczne,
  • obrzęk naczynioruchowy twarzy lub gardła.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze