Trwa ładowanie...

Flegamina - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Flegamina to środek o działaniu wykrztuśnym, który lekarze zalecają przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i płuc. Flegaminę można kupić w aptece bez recepty, jest dostępna zarówno w postaci syropu, jak i tabletek.

spis treści

1. Skład i działanie Flegaminy

Substancją czynną jest bromheksyna, która jest lekiem mukolicznym. Flegamina rozrzedza wydzielinę, która zalega w górnych drogach oddechowych, dzięki temu oczyszcza oskrzela i znacznie ułatwia odkrztuszanie.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z czosnku"

Ponadto dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym wpływa na przyspieszenie leczenia stanu zapalnego, który pojawił się w drogach oddechowych. Preparat ten wpływa też na poprawę wentylacji płuc.

2. Wskazania do stosowania Flegaminy

Zaleca się przyjmowanie Flegaminy w przypadku mokrego, trudnego w odkrztuszaniu kaszlu. Wskazaniem są również ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

3. Przeciwwskazania do stosowania Flegaminy

Główne przeciwwskazanie do przyjmowania Flegaminy to uczulenie na substancję czynną, czyli bromheksynę. Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy powinny być ostrożne w stosowaniu tego preparatu. To samo dotyczy pacjentów, u których występują zaburzenia w pracy nerek i wątroby.

Flegaminy w postaci syropu nie powinny przyjmować osoby, które cierpią na nietolerancję glukozy, gdyż syrop zawiera ją w swoim składzie. Natomiast należy pamiętać, że Flegamina w tabletkach zawiera w składzie laktozę.

Flegamina o smaku miętowym w swoim składzie zawiera alkohol, więc nie powinna być podawana dzieciom. Ponadto, ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na chorobę alkoholową, niewydolność wątroby i choroby psychiczne. Zażywanie Flegaminy powinny skonsultować z lekarzem kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli.

zobacz galerię

4. Dawkowanie Flegaminy

Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie. Dawkowanie Flegaminy uzależnione jest od wieku pacjenta. Trzy razy dziennie dawkę po 8 mg powinni przyjmować dorośli i dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Trzy razy dziennie, ale dawkę 4 mg, powinni natomiast przyjmować pacjenci w wieku 6-12 lat.

Dzieci w wieku 2-6 lat powinny zażywać 4 mg dwa razy dziennie, a maluchy w wieku 1-2 lata - 2 mg dwa razy dziennie. Niemowlętom od 6. do 12. miesiąca życia można podać 1 mg od dwóch do trzech razy dziennie, natomiast noworodkom, które ukończyły 3. miesiąc życia – 1 mg dwa razy dziennie.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne

Flegamina, tak jak każdy inny lek, może wywołać szereg działań niepożądanych. Główne skutki uboczne przyjmowania preparatu to:

 • nudności i wymioty,
 • biegunka,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • zmniejszenie ciśnienia krwi,
 • bóle brzucha,
 • wysypka na ciele,
 • świąd skóry,
 • reakcje anafilaktyczne,
 • obrzęk naczynioruchowy twarzy lub gardła.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie
Flegamina to lek, który przyjmuje się doustnie (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza