Trwa ładowanie...

Flukonazol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania i dawkowanie, skutki uboczne

Flukonazol jest lekiem dostępnym wyłącznie ne receptę, który stosuję w ginekologii i położnictwie oraz w medycynie rodzinnej. Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym, który wykorzystywany jest w leczeniu różnego rodzaju infekcji grzybiczych. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zażywania tego leku? Jak wygląda jego dawkowanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Działanie Flukonazolu

Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy triazoli. Największe działanie wykazuje w leczeniu grzybów Candida spp., Cryptococcus spp. i różnych dermatofitów. Stężenie leku w ślinie oraz w plwocinie jest podobne do stężenia w osoczu. Flukonazol wydalany jest głównie przez nerki w postaci niezmienionej.

2. Wskazania leku

Lek flukonazol wykorzystywany jest do leczenia chorób grzybiczych wywołanych przez drożdżaki oraz grzyby, głównie drożdżyca układowa, do której zalicza się: posocznica drożdżakowa, kandyduria, rozsiane zakażenia drożdżakowe oraz inne postaci inwazyjnych zakażeń wywołanych przez drożdżaki, w tym zakażenia otrzewnej, wsierdzia, płuc oraz dróg moczowych.

Lek może być także stosowany u osób z chorobami nowotworowymi. Wskazaniem do stosowania leku flukonazol jest także: ciężka drożdżyca jamy ustne, gardła i przełyku oraz ciężkie nieinwazyjne drożdżakowe zapalenie oskrzeli i płuc, a także kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

3. Dawkowanie leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku flukonazol jest uczulenie lub nadwrażliwość na składniki leku. Leku flukonazol nie można przyjmować także z lekami wydłużającymi odstęp QT, które są metabolizowane przez CYP3A4, takimi jak: cyzapryd, astemizol, pimozyd, chinidyna, erytromycyna.

Preparatu nie należy stosować także u osób otrzymujących flukonazol w dawkach wielokrotnych, wynoszących ≥400 mg/dobę. Lek flukonazol przeznaczony jest do stosowania dożylnego. Dawkowanie leku flukonazol ściśle zleca lekarz w zależności od rodzaju schorzenia.

4. Skutki uboczne stosowania leku

Podczas stosowania leku flukonazol mogą wystąpić u niektórych pacjentów działania niepożądane. Należy pamiętać jednak, że korzyści z przyjmowania leku są większe niż możliwe działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych podczas stosowania leku flukonazol zalicza się: ból głowy, nudności i wymioty, ból brzucha, biegunkę, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi, wysypkę skórną.

Zobacz także:

U niektórych pacjentów zażywających flukonazol mogą także wystąpić: niedokrwistość, świąd, bezsenność, nadmierna senność, zawroty głowy, zaburzenia nerwów obwodowych, drżenia, zaburzenia odczuwania smaku, zwiększona potliwość, drgawki, przeczulica, zaburzenia równowagi, suchość w ustach, utrata łaknienia, zaparcia, niestrawność, wzdęcia, cholestaza, klinicznie istotne zwiększenie stężenia bilirubiny całkowitej, żółtaczka, hepatotoksyczność, ból mięśni, zmęczenie, złe samopoczucie, astenia, gorączka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.