Trwa ładowanie...

Flukonazol - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania i dawkowanie, skutki uboczne

Flukonazol jest lekiem dostępnym wyłącznie ne receptę, który stosuję w ginekologii i położnictwie oraz w medycynie rodzinnej. Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym, który wykorzystywany jest w leczeniu różnego rodzaju infekcji grzybiczych. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zażywania tego leku? Jak wygląda jego dawkowanie?

spis treści

1. Działanie Flukonazolu

Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy triazoli. Największe działanie wykazuje w leczeniu grzybów Candida spp., Cryptococcus spp. i różnych dermatofitów. Stężenie leku w ślinie oraz w plwocinie jest podobne do stężenia w osoczu. Flukonazol wydalany jest głównie przez nerki w postaci niezmienionej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Wskazania leku

Lek flukonazol wykorzystywany jest do leczenia chorób grzybiczych wywołanych przez drożdżaki oraz grzyby, głównie drożdżyca układowa, do której zalicza się: posocznica drożdżakowa, kandyduria, rozsiane zakażenia drożdżakowe oraz inne postaci inwazyjnych zakażeń wywołanych przez drożdżaki, w tym zakażenia otrzewnej, wsierdzia, płuc oraz dróg moczowych.

Lek może być także stosowany u osób z chorobami nowotworowymi. Wskazaniem do stosowania leku flukonazol jest także: ciężka drożdżyca jamy ustne, gardła i przełyku oraz ciężkie nieinwazyjne drożdżakowe zapalenie oskrzeli i płuc, a także kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

3. Dawkowanie leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku flukonazol jest uczulenie lub nadwrażliwość na składniki leku. Leku flukonazol nie można przyjmować także z lekami wydłużającymi odstęp QT, które są metabolizowane przez CYP3A4, takimi jak: cyzapryd, astemizol, pimozyd, chinidyna, erytromycyna.

Preparatu nie należy stosować także u osób otrzymujących flukonazol w dawkach wielokrotnych, wynoszących ≥400 mg/dobę. Lek flukonazol przeznaczony jest do stosowania dożylnego. Dawkowanie leku flukonazol ściśle zleca lekarz w zależności od rodzaju schorzenia.

4. Skutki uboczne stosowania leku

Podczas stosowania leku flukonazol mogą wystąpić u niektórych pacjentów działania niepożądane. Należy pamiętać jednak, że korzyści z przyjmowania leku są większe niż możliwe działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych podczas stosowania leku flukonazol zalicza się: ból głowy, nudności i wymioty, ból brzucha, biegunkę, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi, wysypkę skórną.

Zobacz także:

U niektórych pacjentów zażywających flukonazol mogą także wystąpić: niedokrwistość, świąd, bezsenność, nadmierna senność, zawroty głowy, zaburzenia nerwów obwodowych, drżenia, zaburzenia odczuwania smaku, zwiększona potliwość, drgawki, przeczulica, zaburzenia równowagi, suchość w ustach, utrata łaknienia, zaparcia, niestrawność, wzdęcia, cholestaza, klinicznie istotne zwiększenie stężenia bilirubiny całkowitej, żółtaczka, hepatotoksyczność, ból mięśni, zmęczenie, złe samopoczucie, astenia, gorączka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza