Fluoksetyna EGIS - charakterystyka, skład, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności
Fluoksetyna EGIS, występująca w postaci doustnych, twardych kapsułek jest lekiem o działaniu przeciwdepresyjnym. W składzie Fluoksetyny EGIS występuje organiczny związek chemiczny o nazwie fluoksetyna. Substancja czynna jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. Fluoksetyna EGIS zazwyczaj przepisywana jest pacjentom cierpiącym na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub zaburzenia depresyjne. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego środka leczniczego? Jakie działania niepożądane może wywoływać Fluoksetyna EGIS?
1. Charakterystyka i skład leku Fluoksetyna EGIS
Fluoksetyna EGIS to lek przeciwdepresyjny, występujący w formie twardych kapsułek do stosowania doustnego. Substancją czynną Fluoksetyny jest fluoksetyna. Ten rganiczy związek chemiczny zaliczany jest do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Głównym zadaniem substancji czynnej leku jest poprawa samopoczucia pacjentów zmagających się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zaburzeniami depresyjnymi czy bulimią. W przebiegu wyżej wymienionych chorób organizm wydziela zbyt małą ilość serotoniny, wywołując przy tym spadek samopoczucia.
W sprzedaży dostępne są następujące warianty leku Fluoksetyna EGIS:
- Fluoksetyna EGIS 10 mg (zawierająca 10 miligramów substancji czynnej w jednej kapsułce). W jednym opakowaniu Fluoksetyny EGIS 10 mg znajduje się 28 kapsułek twardych do stosowania doustnego.
- Fluoksetyna EGIS 20 mg (zawierająca 20 miligramów substancji czynnej w jednej kapsułce). Jedno opakowanie preparatu Fluoksetyna EGIS 20 mg zawiera 28 kapsułek twardych do stosowania doustnego.
Lek o działaniu przeciwdepresyjnym oprócz fluoksetyny, zawiera również substancje pomocznicze takie jak laktoza jednowodna, stearynian magnezu, skrobia żelowana, żółty tlenek żelaza (E 172), żelatyna, dwutlenek tytanu (E 171). Jedną z substancji pomocniczych występujących w leku Fluoksetyna EGIS 20 mg jest indygotyna (E 132).
Lek wydawany jest w aptece wyłącznie za okazaniem recepty.
2. Wskazania do stosowania Fluoksetyny EGIS
Wskazaniami do stosowania leku o nazwie Fluoksetyny EGIS są następujące problemy zdrowotne:
- zaburzenia depresyjne,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (natrętne myśli i zachowania obsesyjne),
- bulimia ( w przebiegu tej choroby, prócz stosowania doustnego środka leczniczego, stosuje się również psychoterapię).
3. Przeciwwskazania do stosowania Fluoksetyny EGIS
Przeciwwskazaniami do stosowania Fluoksetyny EGIS są:
- nadwrażliwość na substancję czynną leku – fluoksetynę,
- nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji pomocniczych leku.
Nie zaleca się stosowania tego środka farmaceutycznego w przypadku jednoczesnego przyjmowania nieselektywnych, nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy lub odwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy
Przeciwwskazaniem do przyjmowania Fluoksetyny EGIS jest również niewydolność serca, w przebiegu której pacjent stosuje środek leczniczy metoprolol.
4. Dawkowanie
Dawkowanie Fluoksetyny EGIS w przebiegu depresji u osób dorosłych:
W początkowej fazie leczenia zaleca się stosowanie 20 miligramów fluoksetyny na dobę. W późniejszym czasie lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 60 miligramów na dobę. Okres stosowania leku jest ustalany przez specjalistę.
Dawkowanie Fluoksetyny EGIS w przebiegu depresji u osób w wieku podeszłym:
Dzienna dawka leku o nazwie Fluoksetyny EGIS nie powinna przekraczać 40 miligramów.
Dawkowanie Fluoksetyny EGIS w przebiegu depresji u osób poniżej 18 roku życia:
W początkowej fazie leczenia epizodu dużej depresji o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego u dzieci i młodzieży, zaleca się stosowanie 10 miligramów fluoksetyny na dobę. O ile zachodzi taka konieczność, lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do maksymalnie 20 miligramów fluoksetyny na dobę.
Dawkowanie Fluoksetyny EGIS w przebiegu bulimii:
Pacjentom zmagającym się z bulimią zazwyczaj podaje się 60 miligramów leku w ciągu jednej doby.
Dawkowanie Fluoksetyny EGIS w przebiegu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u pacjentów dorosłych:
W początkowej fazie leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u pacjentów dorosłych, zaleca się stosowanie 20 miligramów fluoksetyny na dobę. Po pewnym czasie lekarz może zadecydować o tym, że pacjent będzie przyjmował 60 miligramów leku na dobę. Terapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych z zastosowaniem fluoksetyny może trwać nawet dziesięć tygodni.
5. Czy można stosować Fluoksetynę EGIS w ciąży?
Czy można stosować Fluoksetynę EGIS w ciąży? Warto podkreślić, że kobieta ciężarna nie powinna pod żadnym pozorem stosować leku na włąsną rękę! Lek o nazwie Fluoksetyna EGIS może być przyjmowany przez pacjentkę ciężarną, wyłącznie wówczas, gdy specjalista uzna, że korzyści dla matki przeważają nad zagrożeniami dla dziecka.
6. Działania niepożądane leku Fluoksetyna EGIS
Fluoksetyna EGIS, podobnie jak większość wyrobów farmaceutycznych, oprócz swojego działania leczniczego może wywoływać tzw. działania niepożądane. Stosowanie Fluoksetyny EGIS może powodować u niektórych pacjentów swędzenie skóry, wysypkę, pokrzywkę alergiczną, wstrząs anafilaktyczny, zapalenie naczyń, obrzęk naczynioruchowy, problemy z zasypianiem, bezsenność, problemy z koncentracją, ataki paniki, problemy z widzeniem, bolesny wzwód bez pobudzenia seksualnego, problemy żołądkowe np. nudności, wymioty, biegunka, dolegliwości bólowe stawów, dolegliwości bólowe mięśni, problemy z oddawniem moczu.
7. Środki ostrożności
Osoby cierpiące na niektóre schorzenia muszą zachować szczególną ostrożność przed zastosowaniem leku Fluoksetyna EGIS. Zachowanie szczególnej ostrożności zaleca się pacjentom zmagającym się z chorobami serca, cukrzycą, akatyzją, jaskrą, skazą krwotoczną, epizodami manii, osobom stosującym leki przeciwzakrzepowe, pacjentom poddawanym leczeniu elektrowstrząsami.
Osobom, u których pojawiły się objawy takie jak gorączka, drżenie mięśni, zmiana stanu świadomości po zastosowaniu leku, zaleca się skonsultowanie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.