Trwa ładowanie...

Wymioty u dziecka - przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
29.09.2021 10:51
Wymioty u dziecka są niekiedy objawem choroby
Wymioty u dziecka są niekiedy objawem choroby (Zdjęcie autorstwa Loren Kerns / CC BY 2.0)

Wymiotowanie dziecka nie musi oznaczać, że z maluchem dzieje się coś złego. Czasami układ pokarmowy nie jest w stanie przyjąć i strawić danego pokarmu. W takim momencie żołądek silnie się kurczy i wypycha jedzenie. Wymiotowanie jest więc jedynie odruchem obronnym organizmu noworodka. Zdarza się jednak, że wymiotowanie niemowląt ma dużo poważniejszą przyczynę. Jak postępować w takim przypadku oraz kiedy powinnaś udać się do lekarza? O tym w niniejszym artykule.

spis treści

1. Wymioty u dziecka - przyczyny

2. Wielokrotne wymioty u dziecka

Nie zostawiaj dziecka samego. Podczas wymiotowania dziecko może się zakrztusić, a to grozi poważnymi konsekwencjami. Nie podawaj dziecku jedzenia przez godzinę po ustaniu wymiotów. Pozwól by jego żołądek i jelita odpoczęły. Podanie pokarmu zaraz po skończonym wymiotowaniu może spowodować ponowne torsje. Po godzinie malec może zjeść coś lekkostrawnego, np. gotowane jabłko, kajzerkę, kaszę ryżową. Wymiotowanie może prowadzić do odwodnienia organizmu. W celu uzupełnienia poziomu płynów w organizmie malucha, podawaj mu wodę, słabą herbatę lub płyn nawadniający. Dziecko należy poić małą łyżeczką. Małe porcje picia podawaj mu co 2-3 minuty. Z czasem zwiększaj ilość płynu.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Zadbaj by dziecko wymiotowało do miseczki lub ubikacji. Dzięki temu nie będziesz martwić się o stan mebli oraz trudny do usunięcia brzydki zapach wymiocin. Kiedy niemowlak wymiotuje, ty pilnuj jego postawy. Dziecko powinno być lekko pochylone, trzymane jedną ręką za czoło, a drugą za tułów. Wymiotowanie zostawia w buzi dziecka nieprzyjemny posmak. Żeby go usunąć, postaraj się by dziecko dokładnie wypłukało buzię. Przemyj buzię niemowlaka chłodną wodą lub przetrzyj ją mokra ściereczką. W tym czasie niemowlakowi potrzebny jest odpoczynek. Wymiotowanie osłabia organizm dziecka, dlatego malec powinien wypoczywać pod ciepłym kocykiem. W razie gdyby wymioty się powtórzyły, postaw obok łóżka miseczkę. Bez konsultacji z lekarzem, nie podawaj dziecku żadnych lekarstw.

3. Wymioty u dziecka – kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza?

Zgłoś się do lekarza gdy wymioty występują u noworodka lub niemowlaka. Niepokojące jest wielogodzinne wymiotowanie niemowląt. Wizyta jest konieczna gdy dziecko nie chce niczego pić lub gdy picie powoduje u niego wymioty. Obowiązkowo wybierz się do lekarza jeśli malec zjadł coś trującego lub przeterminowanego. Zaniepokoić powinny cię objawy odwodnienia – suche usta i język, płacz bez łez, rzadkie oddawanie moczu, rozdrażnienie lub senność.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze