Trwa ładowanie...

Geriatria – Alzheimer, choroba Parkinsona, nadciśnienie, cukrzyca

Geriatria to choroby wieku podeszłego. Jest to grupa schorzeń, które pojawiają się u starszych ludzi. Jakie choroby zaliczamy do wieku podeszłego? Jakie są objawy chorób geriatrycznych, czym się charakteryzuje i jak można je leczyć?

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Geriatria zajmuje się chorobami wieku starczego. Jest to grupa schorzeń, na którą cierpią starsze osoby, przez co stopniowo przestają móc samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. Dolegliwości osób w podeszłym wieku to najczęściej zaburzenia pamięci, wahania nastroju, spowolnione ruchy, zaburzenia mowy, problemy ze słuchem i gorszy wzrok. Niekiedy poważnym problemem są także kłopoty sercowe i układu krążenia, a także problemy z oddechem.

spis treści

1. Geriatria – Alzheimer

Jedną z chorób geriatrycznych jest Alzheimer. Objawia się utratą pamięci, dezorientacją w przestrzeni i zdolnością rozumienia. Objawy choroby mogą być różne, ale niektóre z nich są bardzo charakterystyczne i pojawiają się u większości osób cierpiących na tę przypadłość. Chorzy na Alzheimera zapominają najnowsze wydarzenia, powtarzają się, pojawia się drażliwość, nie poznają najbliższych osób i przez to wyłączają się z życia rodzinnego. U niektórych chorych może pojawić się agresja, wahania nastroju, a także utrata pamięci długotrwałej. Geriatria zajmuje się chorobą Alzheimera, jednak jest ona chorobą nieuleczalną.

Wsparcie udzielane starszym osobom jest niezwykle ważne w przypadku chorób, którymi zajmuje się geriatria
Wsparcie udzielane starszym osobom jest niezwykle ważne w przypadku chorób, którymi zajmuje się geriatria

2. Geriatria – choroba Parkinsona

Innych schorzeniem w geriatrii jest choroba Parkinsona. Objawia się drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy. Komórki nerwowe w przebiegu choroby obumierają i nie wytwarzają odpowiedniej ilości dopaminy. Niestety, na tę chorobę również nie ma skutecznego lekarstwa. W geriatrii stosuje się leki farmakologiczne i leczenie chirurgiczne, które jedynie łagodzi objawy choroby Parkinsona.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi czas...

zobacz galerię

3. Geriatria – nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego w geriatrii. Cierpią na nią osoby w wieku 70 – 75 lat. Nadciśnienie tętnicze u osób starszych wiąże się ze zmianami zachodzącymi w naczyniach w miarę ich starzenia się. Naczynia stają się mniej sztywne, zaburzona jest również regulacja wydalania sodu.

4. Geriatria – cukrzyca

Ludzie w podeszłym wieku chorują również na cukrzycę. Szacuje się, że cukrzyca typu 2 pojawia się około 60. roku życia. Według specjalistów w dziedzinie geriatrii choroba ta przebiega u starszych osób bezobjawowo. Czynnikiem zwiększającym ryzyko cukrzycy u osób starszych jest otyłość i nadwaga, mniejsza aktywność fizyczna, jak również upośledzenie funkcjonowania wątroby i nerek.

#dziejesienazywo: Jak rozpoznać objawy depresji u osoby starszej?
#dziejesienazywo: Jak rozpoznać objawy depresji u osoby starszej?

Joanna Chatizow, prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji, wymienia najczęściej spotykane objawy...

zobacz galerię

5. Geriatria – osteoporoza i depresja

W geriatrii jedną z chorób jest również osteoporoza. Szacuje się, że ryzyko osteoporozy zwiększa się wraz z wiekiem. Choroba ta polega na obniżonej wytrzymałości kości. Zwiększa się ich łamliwość.

Osoby starsze zmagają się również częściej z depresją. Choroba charakteryzuje się obniżonym nastrojem, brakiem chęci do podejmowania najdrobniejszych działań, utratą zainteresowań i pojawianiem się nieuzasadnionego smutku i przygnębienia. Przyczyną depresji w geriatrii jest najczęściej samotność.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.